lipiec 2018 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
LIPIEC 2018

31.07.2018r.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. W ubiegłym wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna w krajach bloku wschodniego. Po krótkim czasie, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym. Szybko zaczął się rozprzestrzeniać. To agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Z uwagi na swój wredny charakter roślina nazywana jest "zemstą Stalina". Powoduje degradację środowiska przyrodniczego, a sok wydzielany nią wywołuje bardzo nieprzyjemne zmiany skórne u ludzi.
W 1956 r. barszcz został uznany za atrakcyjną roślinę pastewną i zaczął być szeroko rozpowszechniany. Gatunek trafił do Polski jako dar uczonych radzieckich i zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową. Po porzuceniu upraw zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W połowie lat 80. XX wieku w Polsce zaniechano uprawy tej rośliny, wprowadzono ostre ograniczenia w jego uprawie i zwalczano istniejące stanowiska. Od 2011 roku uprawa tego gatunku w Polsce wymaga specjalnego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Barszcz Sosnowskiego występuje również w naszym rejonie. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (np. bawełniane) nie stanowią żadnej ochrony, bo wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 2 dni. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło już do podrażnienia skóry należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W trakcie wakacyjnych wycieczek warto zadbać o bezpieczeństwo. Te informacje są ostrzeżeniem przed realnym zagrożeniem.

27.07.2018r.

Zlot Miłośników VW Garbusa "Garbobranie"

VW Club VolksMobil organizuje dla posiadaczy volkswagenów chłodzonych powietrzem X. edycję "Garbobrania". Impreza odbędzie się na terenie WOSiR-u w Drzonkowie. W tym roku organizatorzy dołożyli starań, aby utrzymać wysoki poziom dotychczasowych edycji. Przygotowali m.in. paradę po Zielonej Górze, wyścigi na torze motorowym, konkursy, muzykę, basen z atrakcjami oraz smaczną gastronomię. Uczestników imprezy czeka wiele atrakcji. Organizator zlotu to Stowarzyszenie Miłośników VW Garbusa VolksMobil, które ma swoją siedzibę w Nietkowie.
Bezpłatne wejście dla publiczności będzie w sobotę 28.07. od 11:00 do 20:00 (parada Garbusów po Zielonej Górze od 12:00 do 13:00) i w niedzielę 29.07. od 9:00 do 14:00. Warto zaplanować sobie czas na obejrzenie tych przepięknie prezentujących się aut. Zachęcamy do rodzinnych wycieczek i aktywnego spędzenia wolnego czasu.

24.07.2018r.
Jakoś głośno się zrobiło o Nietkowie...
W niedzielę, około godz. 1:00 w nocy, kierujący seatem uderzył w ogrodzenie jednej z posesji w Nietkowie. W aucie był mężczyzna i kobieta. Mężczyzna mówił, że to nie on prowadził samochód - mówi podinsp. Małgorzata Barska z biura prasowego zielonogórskiej policji. 28-latek to zawodowy żołnierz. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Mężczyzna stanie przed sądem.
Około 2:00 w nocy patrol policji zobaczył białego volkswagena golfa, którego kierowca na widok radiowozu przyspieszył i zaczął uciekać drogą wzdłuż torów kolejowych w kierunku Nietkowa. Samochód zjechał do rowu między torami i nasypem - przewróci się na bok i utknął między murami oporowymi...

20.07.2018r.

Ścieżka rowerowa Nietków - Czerwieńsk - Płoty oddana do użytkowania

18.07.2018r.

Wojewoda lubuski odwiedził naszą gminę
We wtorek, 17 lipca, na zaproszenie władz samorządowych, z wizytą w naszej gminie przebywał Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Czerwieńsk jest kolejną gminą w naszym regionie wizytowaną przez Wojewodę Lubuskiego. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami gminy, z którymi wojewoda rozmawiał między innymi o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym. Burmistrza i radnych interesowało na przykład dlaczego wstrzymano odbudowę wału między Będowem a Szklarką Radnicką. To przecież dla nas bardzo ważna inwestycja i liczymy na wsparcie wojewody w tej sprawie - podkreślał burmistrz Czerwieńska Piotr  Iwanus.
Wojewoda wysoko ocenił aktywność władz samorządowych w sprawie budowy mostu w Pomorsku. Podziękował samorządowi Gminy Czerwieńsk za zaangażowanie i nowe inicjatywy związane z realizacją rządowego programu polityki społecznej. W ramach resortowego programu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch+", gmina od nowego roku szkolnego uruchomi żłobek, w którym  będzie 18 miejsc dla najmłodszych dzieci. W 2018 r. Gmina Czerwieńsk otrzyma na ten cel środki finansowe w formie dotacji w wysokości 200.000,- zł. Wojewoda podkreślał dobrą współpracę przy realizacji rządowego programu "500+", wprowadzaniu systemowych zmian w oświacie oraz aktywność w celu utworzenia Domu Seniora.
W trakcie wizyty w Gminie Czerwieńsk Wojewoda Lubuski odwiedził także szkołę w Leśniowie Wielkim, gdzie spotkał się z nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych. Władysław Dajczak zadeklarował wsparcie i pomoc przy staraniach  władz o wybudowanie w szkole w Leśniowie Wielkim hali sportowej. Wojewoda będzie wspierał również planowane w gminie inwestycje z programu budowy dróg lokalnych, bo od lat nasza gmina nie otrzymała wsparcia w tym zakresie. Budowa przeprawy mostowej na rzece Odrze w Pomorsku to sprawa dla mieszkańców strategiczna. Inwestycja może rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych w gminie. Wojewoda Lubuski zadeklarował monitorowanie tej kwestii w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju tak, aby przeprawa jak najszybciej powstała.
Władysław Dajczak podkreślał, że dzięki takim spotkaniom dowiaduje się bezpośrednio z jakimi problemami borykają się lubuszanie i co w poszczególnych samorządach się dzieje. W ten sposób ma dobre rozeznanie w potrzebach mieszkańców naszego województwa, a to ma wpływ na skuteczność jego działań.

16.07.2018r.

Spółka POMAK realizuje projekt unijny
18 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z naszego województwa pokazało, że ścisła współpraca w celu pozyskania środków unijnych bardzo się opłaca. Działając wspólnie otrzymały 20.713.348,94 zł na realizację projektu "Rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez wdrożenie kompleksowego systemu e-usług dla ludności świadczonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne na terenie 9 powiatów województwa lubuskiego: krośnieńskiego, międzyrzeckiego, nowosolskiego, słubickiego, sulęcińskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego".
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie było wykazanie, że projekt będzie realizowany na obszarze co najmniej sześciu powiatów. Przedsiębiorstwa osobno nie spełniałyby tego warunku, ale składając wniosek wspólnie już tak. Prezesi i dyrektorzy 18 przedsiębiorstw podpisali umowę partnerską i określili zasady współpracy stron w ramach ubiegania się o dofinansowanie i realizację projektu. Wśród tych przedsiębiorstw jest Spółka POMAK.
Spółka POMAK wdraża dwa moduły tego projektu, w których przewidziano montaż systemu umożliwiającego zdalny radiowy odczyt wodomierzy, instalację wodomierzy z nakładkami radiowymi oraz e-usługę w ramach portalu e-BOK, za pomocą którego mieszkańcy będą mieli dostęp do informacji zawartych na własnym koncie oraz informacji dotyczących bieżącego funkcjonowania spółki. Wartość projektu w Gminie Czerwieńsk wynosi 2.091.723,68 zł; wysokość dofinansowania 1.445.500,10 zł.
Realizacja projektu już się rozpoczęła. Jak informuje POMAK na swojej stronie internetowej montaż nowych wodomierzy w Nietkowie, Laskach i Boryniu będzie się odbywał na przełomie roku tak, aby prace zakończyć do 31 stycznia 2019 roku. Do montażu w naszym rejonie przewidziane są 633 urządzenia.
Na wdrożeniu projektu skorzystają wszyscy odbiorcy wody. Montaż wodomierzy z radiową transmisją danych pozwoli na ich zdalny odczyt bez wchodzenia do budynku - nawet podczas nieobecności mieszkańca. To znacznie usprawni i obniży koszty odczytów, a co najważniejsze, pozwoli na pełne zbilansowanie ilości sprzedawanej wody. Elektroniczne Biuro Obsługi umożliwi mieszkańcom załatwianie spraw z przedsiębiorstwem bez wychodzenia z domu. Za pośrednictwem internetu będzie można otrzymać fakturę, złożyć wniosek czy też reklamację, a  także będzie można sprawdzić historię zużycia wody i dokonać płatności.
Wdrożenie tego projektu to jakościowa rewolucja w relacjach pomiędzy mieszkańcami a Spółką POMAK. O postępach w realizacji będziemy informować.

13.07.2018r.

Wyprawka dla dziecka 300 PLUS

300 plus wyprawka dla dziecka to nowy program wsparcia dla rodzin. Został uruchomiony od 1 lipca 2018r. Środki przysługują bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców - dochody rodziców nie są brane pod uwagę. Podstawą do wypłacenia wyprawki 300 plus jest wypełnienie prawidłowo wniosku i złożenie go w terminie.
Wnioski o 300 plus można składać na dwa sposoby. Od 1 lipca drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaś od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w OPS lub drogą pocztową). Te terminy są zgodne z terminami składania wniosków o świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500+”, świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby ubiegające się o powyższe świadczenia na kolejny okres zasiłkowy / świadczeniowy, podczas jednej wizyty będą mogły złożyć prosty wniosek o nowe świadczenie.
Świadczenie dobry start (wyprawka 300 plus) przysługuje: rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz osobom uczącym się. Świadczenie dobry start przysługuje na dziecko do ukończenia 20. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny, albo do ukończenia 24. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie dobry start nie przysługuje: jeżeli dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. Świadczenie nie przysługuje też na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. Więcej informacji można uzyskać w OPS w Czerwieńsku.

10.07.2018r.

Dobra passa Rezonansu trwa

1 lipca odbył się XVI Festiwal "Muzyczne Spotkania z Folklorem" w  Pieskach (gmina Międzyrzecz). Rezonans zaprezentował się w trzech  piosenkach: Zespół nasz, Gdybym to ja miała i Dziś  Rezonans Śpiewa dla Was. Jury nie miało wątpliwości i Rezonans zdobył tam tytuł Laureata oraz otrzymał Voucher na 6 godzin nagrania w studiu Miedzyrzeckiego Domu Kultury.
7 lipca zespół dał świetny występ na powitanie Flisu Odrzańskiego w Nietkowie, a już następnego dnia, na VI. Festiwalu "Śpiewajmy na Ludowo" w Górzynie, został doceniony przez jury, które przyznało zespołowi I miejsce. To spore wyróżnienie, bo zespołów było bardzo dużo, a poziom artystyczny był bardzo wysoki.
Cieszymy się, że nasza praca nad własnym warsztatem muzycznym przynosi widoczne efekty, a tym samym daje nam dużo radości oraz satysfakcji.
Iwona Klamecka

07.07.2018r.

Minął kolejny rok - Flis Odrzański znów zawitał na przystani w Nietkowie          - więcej zdjęć w galerii

04.07.2018r.

Odpady ulegające biodegradacji trzeba segregować
Rada Miejska w Czerwieńsku podjęła uchwałę dotyczącą zmian Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Czerwieńsk. Istota aktualizacji sprowadza się do wyodrębnienia frakcji odpadów ulegających biodegradacji. Właściciele nieruchomości od 1. lipca 2018 roku są zobowiązani do zbierania odpadów ulegających biodegradacji łącznie z odpadami zielonymi do worka z napisem "BIO".
Odpady te trzeba zbierać do worka koloru brązowego, a odbierane będą zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kilka dni temu firma TONSMEIER przekazała właścicielom nieruchomości szczegółowe terminy wywozu BIO-odpadów. Będą one wywożone co 4 tygodnie. Pierwszy termin wywozu przypada już 5 lipca. Kolejne to: 2 i 30 sierpień, 27 wrzesień, 25 październik, 22 listopad i 20 grudzień. Worki na BIO-odpady można pobrać w urzędzie gminy, w kancelarii rozliczającej opłaty za wywóz odpadów.
Bardzo ważną kwestią jest to, że wysokość opłaty za wywóz odpadów nie ulegnie zmianie. Stawki dotychczasowe nadal obowiązują. Wprowadzone regulacje wynikają z obowiązku gmin do zapewnienia odbioru frakcji BIO-odpadów.

02.07.2018r.

Obchody 90-lecia straży pożarnej w Greifenhain

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści