maj 2019 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
MAJ 2019

30.05.2019r.

Obradowała Rada Miejska w Czerwieńsku

Bieżąca realizacja wielu zadań i dynamika zmian otoczenia wpływa bezpośrednio na sposób działania Rady Miejskiej w Czerwieńsku. Elastyczne dostosowanie do zachodzących zmian umożliwia sprawne zarządzanie gminą i realizację zadań zgodnie z założeniami zapisanymi w dokumentach strategicznych gminy.
IX. sesja Rady Miejskiej poświęcona była ocenie sprawozdań z realizacji programów przyjętych przez Radę, a realizowanych w roku 2018. Taka forma wypełniania funkcji kontrolnej wynika z przepisów prawa. Organ wykonawczy gminy ma obowiązek przedstawić sprawozdania z realizacji zadań pomocy społecznej (Ocena zasobów pomocy społecznej w Gminie Czerwieńsk, realizacja programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ofiar Przemocy w Rodzinie, realizacja Gminnego Programu Wspierania Rodziny), z realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, a także z ralizacji Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Rada Miejska ma obowiązek rozpatrzyć te dokumenty. Jest to swoista forma przygotowania do rozliczenia działalności za rok 2018, rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy, rozpatrzenia Raportu o Stanie Gminy Czerwieńsk, a w konsekwencji udzielenia przez Radę Miejską absolutorium oraz wotum zaufania dla Burmistrza Czerwieńska. Te procedury będą realizowane w czerwcu, na następnej sesji Rady Miejskiej.
Po rozpatrzeniu przedłożonych sprawozdań Rada Miejska podjęła wszystkie - ujęte w porządku obrad - uchwały. Dokonano zmian budżetu gminy na 2019 rok, uwzględniając m.in. uchwałę zebrania mieszkańców Nietkowa w sprawie zmian realizacji funduszu sołeckiego. W ten sposób zabezpieczono środki na wykonanie dokumentacji projektowej wszystkich - zgłoszonych do realizacji we wniosku sołectwa - dróg w Nietkowie. Podjęto też uchwały: w sprawie sieci przedszkoli w Gminie Czerwieńsk, w sprawie nadania nazwy drogom w Płotach, a także w sprawie utworzenia Technikum w Czerwieńsku.
W części końcowej obrad zapoznano z interpelacjami i zapytaniami radnych oraz udzielonymi odpowiedziami. Od poprzedniej sesji Rady wpłynęło 13 interpelacji i zapytań. Na wszystkie terminowo udzielono odpowiedzi. Pełna treść tych dokumentów zamieszczana jest w zakładce Rady Miejskiej w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Gminy Czerwieńsk. Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z tymi dokumentami i korzystania z obszernych zasobów BIP.

27.05.2019r.

Projekt "Mały Ratownik" dobiegł końca


25.05.2019r.

Diecezjalna peregrynacja obrazu św. Józefa z Sanktuarium Narodowego w Kaliszu


23.05.2019r.

Problemy z rekrutacją do szkół średnich

W czerwcu tego roku swoich miejsc w szkołach ponadpodstawowych będą szukać uczniowie, którzy kończą naukę w wygaszanych gimnazjach i ośmioklasiści ze szkół podstawowych. Te dwa roczniki młodzieży będą chciały dostać się do liceów, techników, szkół branżowych.
Zielona Góra planowała przygotować 4800 miejsc, czyli o około 2 tys. więcej niż absolwentów z Zielonej Góry. Jednak władze miasta zmieniły te plany. Prezydent Janusz Kubicki zmniejszył liczbę miejsc w placówkach oświatowych i żąda od okolicznych gmin pieniędzy za dodatkowe miejsca w szkołach. Aktualnie prezydent Zielonej Góry mówi o 3300 miejsc. Ma to wystarczyć dla uczniów z miasta. Mają być też miejsca dla młodzieży spoza Zielonej Góry, ale rodzice uczniów z okolic miasta mają poważne powody do obaw.
Wskutek reformy oświaty i podwójnego rocznika wiadomo było, że w szkołach będzie potrzeba więcej miejsc. Prezydent powiedział, że zastosuje takie kryteria, by w pierwszej kolejności do szkół dostali się zielonogórzanie. Jeśli tak się stanie, to dla uczniów spoza Zielonej Góry zostanie niewiele ponad 300 miejsc. To zdecydowanie za mało. Nikt nie może przyjmować do klas tylko uczniów ze swojego miasta. Takie działania są wbrew zapisom ustawy oświatowej.
Oczywiście, mamy atrakcyjną ofertę w Czerwieńsku (LO, technikum), wiec miejsc dla uczniów z Gminy Czerwieńsk nie zabraknie. Od 9 maja trwa rekrutacja do szkół średnich. Niepotrzebny stres można łatwo wyeliminować składając aplikację do lokalnej szkoły średniej. Mamy nadzieję, że każdy absolwent dostanie się do wybranej przez siebie szkoły, a o przyjęciu będzie decydować wyłącznie liczba zdobytych punktów za świadectwo i punktów z egzaminów końcowych.

20.05.2019r.

Zakończenie XX. Polsko-Niemieckiego Familijnego Rajdu Rowerowego


19.05.2019r.

Uroczystości komunijne w Nietkowie


17.05.2019r.

Rozpoczęły się Partnerskie Dni Czerwieńska


15.05.2019r.

Minister Rafalska i Wojewoda Dajczak w Czerwieńsku

Od poniedziałku seniorzy z gminy Czerwieńsk mają miejsce, gdzie mogą aktywnie spędzać czas. Placówka została oficjalnie i uroczyście otwarta. Z Dziennego Domu Senior+ będzie mogło jednocześnie skorzystać do 20 osób.
Dzienny Dom Senior+ w Czerwieńsku zlokalizowany jest w budynku przy ul. Ogrodowej 9, gdzie wcześniej mieściło się liceum ogólnokształcące. Seniorzy będą mogli korzystać z opieki od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00. Oprócz udzielania pomocy w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego dla zainteresowanych przewidziano różnego rodzaju zajęcia, np. z plastyki czy rękodzieła. Placówka funkcjonuje w strukturach gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W uroczystym otwarciu domu seniora wzięła udział między innymi  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Burmistrz Piotr Iwanus i Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Smorąg. Obecny był także Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, który podkreślał, że gminny samorząd jest bardzo aktywny w sprawach społecznych. Uroczystość uświetnił występ zrespołu Nietkowianki. Zachęcamy seniorów do korzystania z oferty Domu Senior+.

13.05.2019r.
Partnerskie Dni Czerwieńska 2019
Zbliżają się Dni Czerwieńska. Już w najbliższy weekend odbędzie się szereg atrakcyjnych dla mieszkańców imprez. Nad ich organizacją czuwa MGOK.
Piątek to zmagania uczniów naszych szkół podstawowych o Puchar Przechodni Burmistrza Czerwieńska. Zanim jednak uczniowie staną w turniejowe szranki, przemaszerują barwnym korowodem ulicą Zielonogórską, odbierając po drodze klucze do bram miasta z rąk Burmistrza. Tematem przewodnim korowodu w tym roku jest "Zaczarowany ogród".
W sobotę od godz. 15:00 przegląd dokonań scenicznych Amatorskiego Ruchu Artystycznego - MGOK i przyjaciele. Wystąpią cyrkowcy, chór Gaudeamus, soliści oraz zespoły taneczne. O godz. 18:00 na scenie zaprezentuje się kabaret WEŹRZESZ, o 19:00 wystąpi zespół JACKIE KOZZ, a gwiazdą tegorocznych Dni Czerwieńska będzie DANZEL - koncert rozpocznie się o 20:30. Atrakcją dla publiczności będzie też Laser Disco Show.
Niedziela to tradycyjnie już od lat wielka biesiada. O godzinie 13:00 rozpocznie się Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej o Czerwieńską Różę, a po nim - od 14:30 - XIII. Festiwal Piosenki Biesiadnej. O godz. 20:15 na scenie zaprezentuje się gwiazda wieczoru zespół Coctail Boys.
Wśród imprez towarzyszących przewidziane jest wesołe miasteczko, będą też stoiska gastronomiczne i handlowe. Zapowiada się weekend pełen atrakcji.

11.05.2019r.

Gminne obchody Dnia Strażaka


10.05.2019r.

Kolejny fragment chodnika został położony przy kaplicy


08.05.2019r.

Zawody wędkarskie

Przekazujemy ważną informację organizacyjną dla wędkarzy koła wędkarskiego SUMIK. Już w najbliższą niedzielę rano - 12 maja 2019 roku - na rzece Odrze odbędą się zawody wędkarzy koła wędkarskiego z Nietkowa. Zawody te są kontynuacją corocznej rywalizacji wędkarzy. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od godziny 5:00 do godziny 5:30.

Wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2019 koła wędkarskiego SUMIK. Zapraszamy.

06.05.2019r.

Zespół NIETKOWIANKI w Trzebiechowie rozpoczął kolejny sezon występów


05.05.2019r.

Spotkanie integracyjne strażaków OSP Nietków w Dniu Strażaka


03.05.2019r.

Gminne uroczystości patriotyczne w Czerwieńsku


01.05.2019r.

Święto Flagi '2019

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkie Polki i Polaków oraz przyjaciół Polski do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorami tej akcji są wszyscy, którzy wywieszają flagę podczas święta państwowego lub w ważnym dla siebie momencie życia.
Dla historii polskiej flagi rok 2019 jest wyjątkowy. 2 maja obchodzimy 15-lecie uchwalenia Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, a 1 sierpnia setną rocznicę uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy niepodległej Polski ustawy o godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej. To nie jedyne rocznice, które na stałe wpisały się w historię Polski. 1 maja będziemy obchodzić 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej, a dwa dni  później Święto Konstytucji 3 Maja.
Również w Gminie Czerwieńsk 2 maja odbędą się okolicznościowe uroczystości. O godzinie 11:00 odprawiona będzie Msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej apel pod pomnikiem Pamięci. Zachęcamy do udziału i wywieszenia flag.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści