Bieżące - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

KWIECIEŃ 2021

17.04.2021r.
Przypominamy o wiosennej zbiórce odpadów wielkogabarytowych

Koronawirus komplikuje nam życie, ale bieżące funkcjonowanie gminy przebiega bez zakółceń. Wykorzystując większą ilość czasu spędzanego w domu można sprawdzić czy nie gromadzimy zbyt dużo odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy, że zbliża się okazja do zrobienia porządków, bo na terenie naszej gminy odbywa się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odbiór tych odpadów dla Nietkowa, Lasek i Borynia zaplanowany jest na sobotę, 24 kwietnia 2021r.

Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane do pojemników na odpady komunalne lub worków do selektywnej zbiórki. Są to np. meble (stoły, krzesła, szafy), wózki dziecięce, materace, rowery i inny sprzęt domowy o dużych rozmiarach, pralki, lodówki, zamrażarki, monitory, radia, itp. oraz zużyte opony od samochodów osobowych. Trzeba pamiętać, że do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: odpadów budowlanych, sanitarnych, ram okiennych, drzwi, elementów ogrodzenia, części samochodowych. Takich odpadów można pozbyć się w Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), który jest usytuowany na terenie spółki POMAK w Czerwieńsku. Aktualnie jest on czynny we wtorki od 11:00 do 14:00.

14.04.2021r.
Profesjonalna renowacja murawy na stadionie ODRY Nietków

12.04.2021r.
Ocena jakości wody dostarczanej mieszkańcom Nietkowa w 2020 roku
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze co roku dokonuje podsumowania kontroli SANEPiD-u prowadzonych na ujęciach wody i wodociągach publicznych w naszej gminie, i przesyła Burmistrzowi Czerwieńska „Ocenę obszarową jakości wody do spożycia na terenie powiatu zielonogórskiego - Gmina Czerwieńsk za 2020 rok”. To podsumowanie kontroli jakości wody w naszej gminie.
Z dokumentu tego wynika, że woda z ujęcia w Nietkowie, która dostarczana jest do mieszkańców Nietkowa, Lasek i Borynia, w 2020 roku odpowiadała normom określonym w przepisach. Nie było przekroczeń dopuszczalnych norm, nie było reklamacji dotyczących złej jakości wody, a w związku z tym nie było prowadzonych żadnych postępowań administracyjnych w stosunku do Spółki POMAK.
W gminie mamy sześć ujęć wody, z których zaopatruje się mieszkańców w wodę. Na niektórych z nich występowały problemy z jakością wody (zapach wody, żelazo, mangan). Ta uwaga dotyczy głównie ujęcia wody w Czerwieńsku oraz w Sudole. Przekroczenia dopuszczalnych norm nie stanowią jednak problemu zdrowotnego dla konsumentów.
W podsumowaniu przedmiotowego dokumentu Inspektor Sanitarny stwierdza, że źródłem zaopatrzenia mieszkańców Gminy Czerwieńsk - w tym mieszkańców Nietkowa - są zasoby wód podziemnych. Po analizie jakości wody oraz elementów ryzyka zdrowotnego dla konsumentów, związanego ze spożyciem wody, na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Inspektor Sanitarny nie stwierdza istotnych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców korzystających z wody dostarczanej przez Spółkę POMAK.

09.04.2021r.
Pogoda płata psikusy - zima nie odpuszcza

06.04.2021r.

Wiosenne utrapienie strażaków


Już przed świętami słychać było syreny wozów strażackich jadących do pożaru traw i trzcinowisk w okolicach Nietkowa. To od lat prawdziwe utrapienie strażaków. Wczesną wiosną trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają podmuchy wiatru, które często przenoszą ogień na pobliskie lasy oraz zabudowania. W takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu linii kolejowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych.

Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną mrówki. Owady te ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę, a jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. W pożarach traw giną również biedronki zjadające mszyce. Ogień uśmierca dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby. Płomienie i dym zabijają pszczoły, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Wypalona łąka potrzebuje kilku lat na regenerację. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej - kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw tragicznie ginie wiele pożytecznych zwierząt.
Praktycznie codziennie słychać odgłosy syren jadących do pożaru strażaków. Ostatnie opady deszczu ze śniegiem troszkę ratują sytuację, ale już za kilka dni pogoda ma się poprawić i wiosenne słońce osuszy ziemię. Wróci zagrożenie i konieczność prowadzenia kosztownych akcji. Strażacy apelują o pozostanie w domu, o nie wypalanie traw, bo kary za takie "wypalanie" są bardzo wysokie.

03.04.2021r.
Kolejne Święta Wielkanocne będą wyjątkowe
To już nie są żarty. Sytuacja epidemiczna przerasta przewidywania i wydolność systemu ochrony zdrowia - nie tylko w naszym regionie, ale w zasadzie w całym kraju. Od tygodnia obowiązują najpoważniejsze ograniczenia sanitarne. To powoduje, że okres Świąt Wielkanocnych będzie podobny do zeszłorocznego, a więc w najwyższym reżimie sanitarnym. Niewykluczone, że to właśnie w okresie Wielkanocy 2021 w Polsce nastąpi szczyt zachorowań trzeciej fali COVID-19. To bardzo prawdopodobne - jak więc będą wyglądać Święta Wielkanocne?
Kościół znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Kolejny raz Papież Franciszek będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerokiego udziału wiernych. Z powodu pandemii koronawirusa Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało wskazania dla biskupów na najbliższy czas. Znajdują się w nich zmiany, które sprawią, że tegoroczna Wielkanoc będzie podobna do zeszłorocznej, ale inna niż dotychczasowe. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwach, w kościołach w Czerwieńsku i w Nietkowie nie powinna przekraczać 30 osób. Księża będą bardziej rygorystycznie przestrzegać tych limitów. Prosi się o zrozumienie i współpracę w tym względzie. Wierni są zobowiązani do zachowania między sobą dystansu minimum 1,5 m. Prosi się też o wykorzystanie całej powierzchni ławek w kościele. Przypominamy, że Msze święte w Wielkanoc oraz nabożeństwa Triduum Paschalnego są transmitowane przez Internet. Więcej informacji na stronie parafii.

01.04.2021r.
Wiosna zawitała do Nietkowa - bratki dodają jej świątecznego uroku

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści