luty 2020 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

LUTY 2020

27.02.2020r.
Obradowała Rada Miejska w Czerwieńsku
Na wczorajszej sesji Rada Miejska w Czerwieńsku podjęła cały pakiet uchwał dotyczących bieżącego funkcjonowania naszej gminy. Podjęto kilka długofalowych decyzji od dłuższego czasu oczekiwanych przez mieszkańców.
Jednomyślnie podjęto decyzje o pomocy finansowej województwu lubuskiemu w realizacji zadania budowy mostu na Odrze, a także o pomocy finansowej powiatowi zielonogórskiemu w gruntownym remoncie nawierzchni ulicy Granicznej w Czerwieńsku. W tych dwóch inwestycjach będziemy wspierać finansowo realizację zadań.
Podczas sesji radni dokonali bieżących korekt w budżecie gminy (m.in. zabezpieczono środki na remont nawierzchni drogi Sycowice-Nietkowice, zwiększono środki na ul. Pogodną w Płotach, przesunięto też środki na wykonanie projektu rozbudowy żłobka gminnego). Dokonano również aktualizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy.
Rada Miejska w Czerwieńsku przyjęła Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Czerwieńsk w 2020 roku oraz uchwały dotyczące najmu gruntu pod pojemniki na zbiórkę odzieży i udzielenia bonifikaty od sprzedaży lokalu mieszkalnego zbywanego na rzecz najemcy. W związku z brakiem zainteresowania dalszą nauką przez osoby dorosłe organ wykonawczy gminy przygotował projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji II Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. Szkoła ta - będąca szkołą dla dorosłych - stała się "martwym bytem organizacyjnym o zerowej liczbie słuchaczy" - czytamy w uzasadnieniu do tej uchwały. Radni przedstawiali argumenty za pozostawieniem tej placówki, ale głosowanie nad uchwałą zakończyło się podjęciem ostatecznej decyzji o rozpoczęciu procedur likwidacji II LO.
Tradycyjnie już treść wszystkich podjętych uchwał jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Czerwieńsk w zakładce Prawo Lokalne. Standardem dla mieszkańców jest już transmisja on-line sesji Rady Miejskiej. Obrady są transmitowane "na żywo", a dostęp do transmisji w czasie rzeczywistym jest możliwy poprzez zakładkę Rady Miejskiej w BIP Gminy Czerwieńsk. Po zamknięciu sesji Rady Miejskiej nagranie jest archiwizowane, a następnie udostępniane w zakładce Rady. Mieszkańcy gminy mogą w ten sposób obejrzeć w szczegółach jak obradowała Rada Miejska na poszczególnych sesjach.

25.02.2020r.
Kolejny etap remontu remizy OSP zakończony sukcesem

22.02.2020r.
Dożynki w tym roku odbędą się 22 sierpnia w Nietkowie
Święto Plonów '2010 w Nietkowie
Święto Plonów '2010 w Nietkowie
Święto Plonów '2010 w Nietkowie
Święto Plonów '2010 w Nietkowie

19.02.2020r.
Gminne eliminacje Lubuskiego Festiwalu Piosenki PRO ARTE

17.02.2020r.
Emeryt lub rencista też może przekazać 1% swojego podatku

15 lutego ruszyła akcja rozliczania podatku za rok 2019, a co się z tym wiąże - przekazywania 1% podatku dochodowego na cel zgodny z wolą podatnika. Możliwość pozyskiwania 1% ma bezpośredni wpływ na sposób funkcjonowania naszego Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Dzięki pozyskiwanym w ten sposób środkom realizowanych jest wiele dobrych inicjatyw na rzecz naszej lokalnej społeczności. Po kilku latach działania widać wymierne korzyści dla mieszkańców.

Ustawodawca bardzo uprościł formalności. Podatnik rozliczający roczne zeznanie PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT ma możliwość przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację. Emeryci i renciści również mają możliwość przekazania 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji. Dla nich udostępniono druk PIT-OP, dzięki któremu będą mogli wskazać organizację bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT za 2019 rok.

14.02.2020r.
Wycinka drzew wzdłuż drogi nad Odrę

11.02.2020r.
Zimowy obóz kondycyjny młodzieży ODRY Nietków      - więcej zdjęć w galerii

08.02.2020r.

Warto przekazać 1% podatku dla Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa

Darowizny 1% otrzymywane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa są wielkim wsparciem przy realizacji różnych projektów w Nietkowie. W ostatnim roku z pieniędzy zebranych w akcji 1% wspieraliśmy działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej naszej OSP, wzbogaciliśmy wyposażenie placu zabaw, doposażyliśmy Wiejski Dom Kultury w lustra oraz wyposażenie kuchenne, a także zabezpieczyliśmy wkład własny w realizowanych projektach na rzecz Nietkowa.

Przekazywane za pośrednictwem Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych środki finansowe w ramach 1% są skrupulatnie rozliczane, a nasze Stowarzyszenie prowadzi przejrzystą działalność finansową, wypełniając wszystkie zobowiązania sprawozdawcze wobec urzędu skarbowego, czy KRS. Działamy transparentnie i zgodnie z przepisami.

W przygotowanym przez urząd skarbowy PIT za 2019 rok podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną  Organizację Pożytku Publicznego, której przekazał 1% podatku w roku ubiegłym. Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa zbiera środki za pośrednictwem Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych (KRS 0000169865). To organizacja, której wiarygodność jest potwierdzona wieloletnią działalnością, stosującą najwyższe standardy rozliczania środków z 1%.

Podobnie jak w roku poprzednim od 15 lutego 2020 na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl), na każdego podatnika będzie czekał wstępnie przygotowany Twój e-PIT. Podatnik znajdzie tam wstępnie rozliczoną deklarację. W formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące np. informacji o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1% podatku. Dane można skorygować i przeznaczyć 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Wystarczy w rubryce OPP wpisać numer KRS 0000169865 (to numer ZLOP) i koniecznie wpisać cel szczegółowy: Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Z każdej złotówki rozliczamy się co do grosza.

05.02.2020r.
Będzie więcej miejsc w gminnym żłobku

Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczyli lubuskim samorządowcom symboliczne czeki z rządowym dofinansowaniem programu Maluch Plus. Pieniądze trafiły też do gmin na rozbudowę i utrzymanie istniejących już żłobków. Jeden z tych symbolicznych czeków odebrał Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus.
Gmina Czerwieńsk dostała promesę na ponad 270 tys.zł. Resztę - 70 tys.zł - dołoży z własnego budżetu i za to rozbuduje istniejący żłobek. Dzięki wsparciu z programu Maluch Plus liczba miejsc dla dzieci z Gminy Czerwieńsk wzrośnie z 20 do 40. To bardzo dobra wiadomość dla młodych rodziców. Od września 2020 roku w żłobku przybędzie 20 kolejnych miejsc.
Nasza gmina wspiera młodych rodziców. Gorsza informacja  jest taka, że w lubuskim aż 48 gmin nie ma żłobka...

03.02.2020r.
Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej dla ODRY Nietków

Rozgrywki piłkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwieńsku miały już swoją 25. edycję. Wszystkie kluby piłkarskie naszej gminy przystąpiły do rywalizacji w dwóch grupach. ODRA Nietków wystawiła do rozgrywek dwie drużuny (seniorów oraz juniorów). Drużyna juniorów godnie zaprezentowała się w rozgrywkach grupowych, a drużyna seniorów przeszła zwycięsko przez rozgrywki grupowe, w półfinale pokonując PIASTA Czerwieńsk 4:3. W finale ODRA pokonała drużynę JW 1517 w rzutach karnych 3:2 (w regulaminowym czasie remis 4:4) - zwyciężyła i kolejny raz z rzędu zdobyła Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwieńku.

Gratulujemy drużynom ODRY Nietków dobrej i konsekwentnej gry oraz wielkiej ambicji i woli walki na boisku. To dobra zapowiedź przed zbliżającą się wiosenną rundą rozgrywek ligowych. Wszystkim drużynom ODRY życzymy powodzenia.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści