styczeń 2019 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
STYCZEŃ 2019

30.01.2019r.

Jak przekazać 1% podatku dla Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa

Po raz pierwszy w historii fiskus wypełni za podatników zeznanie roczne za rok 2018. Na to rozwiązanie czekało wiele osób, dla których wypełnienie PIT-a było sporym problemem. Od 15 lutego 2019r., po uruchomieniu Portalu Podatkowego „Twój e-PIT” podatnik znajdzie w nim deklarację wstępnie rozliczoną przez fiskusa.

Od jego decyzji zależeć będzie czy ją zaakceptuje, naniesie korekty, czy też rozliczy się samodzielnie. Wypełniony przez fiskusa PIT będzie zawierał dane, które przekazał pracodawca (m.in. przychód, wysokość składek na ZUS, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu). Oprócz tego w elektronicznym formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące np. ulgi na dzieci oraz informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1 proc. podatku.

Wszystkie dane można będzie skorygować, np. przeznaczyć 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Wystarczy w rubryce OPP wpisać numer KRS 0000169865 (to numer ZLOP) i koniecznie wskazać cel szczegółowy: Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Po wprowadzeniu zmian należy zaakceptować PIT, wysłać go i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To wszystko.

Żeby pobrać swoje rozliczenie podatkowe w serwisie „podatki.gov.pl” należy wybrać „Twój e-PIT” i uwierzytelnić się - jeżeli posiadamy profil zaufany należy go użyć - jeżeli nie posiadamy profilu zaufanego trzeba wpisać swoje dane: PESEL (albo NIP i datę urodzenia) kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018. Po wpisaniu tych danych uzyskujemy dostęp do swojej deklaracji podatkowej. Nie jest to skomplikowane i nadal można przekazywać 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa.

28.01.2019r.

ODRA Nietków zdobyła Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej


Rozgrywki piłkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej miały już 24. edycję. Wszystkie kluby piłkarskie naszej gminy przystąpiły do rywalizacji w dwóch grupach. ODRA Nietków wystawiła do rozgrywek dwie drużuny (seniorów oraz juniorów). Drużyna juniorów dobrze zaprezentowała się w turnieju, a drużyna seniorów jak burza przeszła przez rozgrywki grupowe pokonując wszystkich rywali. W finale rywalem ODRY była drużyna Oldboys Czerwieńsk. Po pełnym emocji meczu ODRA Nietków pewnie zwyciężyła i zdobyła Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.


Gratulujemy obu drużynom ODRY Nietków dobrej i konsekwentnej gry oraz wielkiej ambicji i woli walki na boisku. To dobra zapowiedź przed zbliżającą się wielkimi krokami rundą wiosenną rozgrywek ligowych. Powodzenia.

26.01.2019r.

329. rocznica nadania praw miejskich dla Czerwieńska


24.01.2019r.

Starsi i młodsi strażacy remontują swoją remizę


21.01.2019r.
Rocznica przełamania Linii Odry

Za kilka dni przypada 74. Rocznica Przełamania Linii Odry i dlatego 26. stycznia organizatorzy zapraszają do Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk na ciekawą imprezę, otwartą dla każdego. Skansen mieści się przy przeprawie promowej na rzece Odrze (Brody-Czerwieńsk). Rozpoczęcie o godzinie 12:00 przy obiekcie 766, obok masztu z flagą.

Rocznica Przełamania Linii Odry to impreza, podczas której prezentowane będą perełki fortyfikacyjne Skansenu, będzie możliwość poznania historii schronów, ich wyposażenia i opiekunów obiektów. Organizatorzy zapewniają gorącą herbatę z pieca, smaczny poczęstunek oraz ognisko (kiełbaski we własnym zakresie). Osoby zmotoryzowane proszone są o zostawianie aut przy drodze. Impreza potrwa do 15:00. Zachęcamy do udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

18.01.2019r.
Zimowy obóz sportowy młodzieży ODRY Nietków   - więcej zdjęć w galerii

15.01.2019r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Nietkowie


Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku. W tym roku blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbierło pieniądze dla Orkiestry. Wśród nich dzielna grupa 22 uczniów ze sztabu numer #986, który miał swoją siedzibę w naszej Szkole Podstawowej, a zasięgiem działania obejmował miejscowości Nietków, Laski i Boryń.

Wolontariusze znów spisali się na medal. Dzięki ofiarności mieszkańców udało się zebrać sporą sumę, a niedzielne popołudnie w szkole przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze. Występy uczniów dedykowane były babciom i dziadkom, których święto przypada właśnie w styczniu. Umiejętne połączenie tych wydarzeń przełożyło się na ciekawą imprezę środowiskową. Podczas tegorocznego Finału WOŚP w Nietkowie zebrano 6.014,50 zł. Wszystkie te pieniądze zostaną przekazane na konto Fundacji WOŚP. Dziękujemy mieszkańcom za ofiarność i wsparcie tej akcji.           - galeria zdjęć


12.01.2019r.

Jak karnawał, to karnawał...


10.01.2019r.
Zbliża się 27. Finał WOŚP

Dyrektor szkoły, uczniowie oraz nauczyciele szkoły podstawowej w Nietkowie zapraszają mieszkańców Nietkowa na coroczne wielkie wydarzenie jakim jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Koncert w wykonaniu uczniów oraz przedszkolaków naszej szkoły. W niedzielę, 13 stycznia, kiedy cała Polska żyje tą niesamowitą happeningową zbiórką na rzecz wyposażenia dziecięcych szpitali, nie wypada nie być z nami. W koncercie muzycznym wystąpią nasze szkolne talenty, zaśpiewają i zatańczą dla Państwa. Szczególnie mocno i gorąco zapraszamy seniorów, gdyż najmłodsi przygotowują życzenia i ukłony z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Oprócz muzycznych przyjemności jak co roku małe poczęstunki w kawiarence dla WOŚP oraz emocje w losowaniu cegiełek-fantów loterii. Zapraszam bardzo serdecznie, zaczynamy o 15.30 w sali gimnastycznej naszej szkoły.
Dyrektor szkoły Beata Kłos-Wygas

08.01.2019r.
Wątpliwości zostały wyjaśnione

W poniedziałek odbyło się spotkanie organizatorów Sylwestra w Wiejskim Domu Kultury z sołtys Nietkowa i z prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Celem tego spotkania było wyjaśnienie wątpliwości i zamieszania jakie powstało przy organizacji tej imprezy w WDK. W spokojnej i rzeczowej atmosferze wszystkie strony przedstawiły swoje racje.

Zasady udostępniania sprzętu Stowarzyszenia zostały ostatecznie wyjaśnione i przyjęte przez wszystkich zebranych do wiadomości. Na wniosek większości autorów komentarze na portalu społecznościowym zostały usunięte, a w ramach dobrej współpracy organizatorzy zobowiązali się do wymalowania sali plastycznej w WDK (obok kuchni). Wszystkie strony wyciągnęły wnioski na przyszłość, która w zgodnej ocenie jest ważniejsza niż rozpamiętywanie nieporozumień.

07.01.2019r.

Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa wspomaga działalność WDK

Wiejski Dom Kultury w Nietkowie jest własnością Gminy Czerwieńsk, a zasady jego wynajmu określa "Regulamin korzystania ze świetlic wiejskich". Istnieje wyraźny podział wynajmu na cele społeczne (niedochodowe) oraz wynajmu na imprezy dochodowe. Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa nie jest stroną umowy, ale nie udostępnia sprzętu na dochodowe imprezy osób fizycznych. Szczegóły są zawarte w umowie jaką organizator podpisuje z gminą.

Od kilku lat Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa intensywnie wspomaga działalność WDK, który jest siedzibą organizacji. Realizując projekty wyposażenie sukcesywnie przekazywane jest w użytkowanie do WDK. Dom Kultury dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż np. 3 lata temu. Dotacje ze środków publicznych wymagają od stowarzyszenia spełnienia wielu wymogów - między innymi dotyczących dysponowania zakupionym sprzętem. Ten sprzęt może być przekazany do WDK dopiero po zakończeniu realizacji projektu. Warunki realizacji zajęć w WDK wyraźnie się poprawiły - sale są odmalowane, zadbane, wyposażone w nowe meble i sprzęt. Widzi to każdy. Nie oznacza to jednak, że te pomieszczenia i sprzęt mogą być odpłatnie wynajmowane. Zabrania tego prawo.

Sale po prawej stronie przy wejściu - na mocy porozumienia pomiędzy Gminą Czerwieńsk a m. Zielona Góra - są przekazane do realizacji zajęć projektu Lepsze Jutro. Sprzęt i wyposażenie jest użyczony gminie przez ZLOP, a bezpośrednią odpowiedzialność za to wyposażenie ponosi opiekun Punktu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Administrator WDK nie ma prawa dysponować (zwłaszcza w zakresie wynajmu) tym wyposażeniem - w tym decydować o miejscu jego przechowywania i innego niż przewidziane w projekcie wykorzystania. Są na to stosowne dokumenty, umowy, porozumienia i protokoły przekazania.

Kącik młodzieżowy, który powstał w ramach Programu Równać Szanse, również nie jest jeszcze przekazany w użytkowanie do WDK. Projekt ten jest w ostatniej fazie realizacji - zakończono przedsięwzięcia merytoryczne, złożono sprawozdanie oraz rozliczenie finansowe. Teraz trwają procedury kontrolne i weryfikacyjne zmierzające do ostatecznego rozliczenia projektu, ale nie nastąpi to szybciej niż przełom lutego i marca, bo dotacja otrzymana z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży wymagała m.in. odzyskiwania podatku VAT. Stowarzyszenie musiało realizować ten projekt w ścisłej współpracy z Urzędem Skarbowym i ostatnie rozliczenia będą w lutym. W związku z tym administrator WDK nie ma prawa dysponować (zwłaszcza w zakresie wynajmu) tym wyposażeniem.

Wyposażenie sali komputerowej jest przekazane do użytkowania dla WDK na cele edukacyjne od 2016 roku. Przekazanie zostało potwierdzone stosownymi protokołami, które podpisał prezes stowarzyszenia, opiekun WDK i sołtys Nietkowa. Porozumienie uniemożliwia wykorzystywanie tego wyposażenia na cele komercyjne, a zmiana np. miejsca jego przechowywania wymaga zgody stowarzyszenia. Dotyczy to również wynajmu, dalszego użyczenia lub wypożyczenia. Zapisy te gwarantują, że gospodarowanie sprzętem, będącym formalnie majątkiem stowarzyszenia, jest zgodne z przepisami. Administrator WDK może dysponować salą, ale nie wyposażeniem. Decyzje dotyczące tego wyposażenia (np. udostępnienie na bezpłatne szkolenia komputerowe) muszą być podejmowane we współpracy z prezesem stowarzyszenia, z uwzględnieniem ograniczenia związanego z organizacją szkoleń/imprez o charakterze dochodowym.

Działalność stowarzyszenia nie jest sprawą prostą. Posiada ono osobowość prawną i musi przestrzegać obowiązujących norm i przepisów. Odpowiada za to Zarząd Stowarzyszenia. Dzięki temu może uczestniczyć w pozyskiwaniu dotacji i środków publicznych. Wiarygodność działań Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa potwierdza wiele instytucji, które udzieliły nam dotacji na realizowane projekty. Administrator obiektu doskonale zna te uwarunkowania (poparte zgodą właściciela obiektu). Organizatorzy imprezy sylwestrowej powinni być o tym wszystkim przed podpisaniem umowy poinformowani. Nie jest to jednak obowiązek stowarzyszenia, ale administratora WDK, bo to on zgodnie z "Regulaminem..." odpowiada za wynajem. Podjęte próby wymuszenia udało się zneutralizować i impreza się odbyła. Zasady wynajmu WDK zostały potwierdzone. Administrator WDK może udostępniać (wynajmować) jedynie ten sprzęt i wyposażenie, których właścicielem jest gmina. Sprzęt stowarzyszenia nie może być wykorzystywany do celów dochodowych przez osoby fizyczne. Szkoda, że nikt z organizatorów nie uwzględnił tych faktów, ani nie poprosił o wyjaśnienia administratora WDK, widząc zamieszanie, które powstało...


04.01.2019r.

Wywóz odpadów komunalnych w 2019 roku

Na wniosek mieszkańców informujemy, że harmonogram wywozu zmieszanych odpadów komunalnych (kubły) oraz odpadów zbieranych selektywnie (worki) dla mieszkańców Nietkowa i Borynia w pierwszym półroczu 2019 roku przedstwia się w sposób podany w tabeli. Od stycznia 2019 roku następują drobne zmiany w zasadach odbioru odpadów. Ich wywóz będzie prowadzony oddzielnie dla każdej frakcji - prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe terminy.

Miesiąc

Odpady w KUBŁACH

MAKULATURA
TWORZYWA SZTUCZNE
SZKŁO
Odpady BIO

STYCZEŃ

11 , 25
17 101630

LUTY

8 , 22
14 71327

MARZEC

1 , 15 , 29
14 71327

KWIECIEŃ

12 , 26
11 41024

MAJ

10 , 24
9 2 , 30822

CZERWIEC

7 , 21
6 27519


Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści