lipiec 2020 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

LIPIEC 2020

30.07.2020r.

Kuny bywają bardzo uciążliwe - to wielkie szkodniki
Kuna domowa (łac. Martes foina) to niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych. Mierzy ok. 40-50 cm (nie licząc ogona), waży do 2,5 kg, choć większość osobników jest wyraźnie mniejsza. Kuny występują już w niemal całej Europie i w wielu regionach Azji. Są aktywne głównie nocą, często osiedlają się w pobliżu zabudowań z racji łatwego dostępu do pożywienia.
Jeśli mają taką możliwość, chętnie zasiedlają np. strychy i poddasza. Ich sąsiedztwo szybko staje się uciążliwe ze względu na zniszczenia (pogryzione instalacje, izolacje), hałasy oraz pozostawiane odchody. Kuny żywią się m.in. gryzoniami, ptakami, żabami, owadami, ale nie gardzą też owocami. Często szukają też jedzenia w otwartych śmietnikach.
W okresie godowym, który przypada na przełomie lipca i sierpnia, kuny bywają wyjątkowo aktywne i nerwowe. Oto kilka faktów o nich:
  • kuny grasują głównie nocą,
  • wbrew obiegowej opinii, nie próbują robić w autach swoich gniazd, ale traktują je jako np. magazyny jedzenia czy „place zabaw”,
  • zapach innej kuny może doprowadzić zwierze, które wcześniej pojawiało się w naszym aucie do prawdziwego ataku furii,
  • zniszczenia powodowane przez kuny są większe niż się na pierwszy rzut oka wydaje. To zwierze może spowodować ogromne szkody.
Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce problemy kierowców z kunami zdarzały się sporadycznie, a nasi mechanicy ze zdziwieniem oglądali instalacje przeciw tym zwierzętom w autach sprowadzanych z Niemiec. Teraz kuny mają się w naszym kraju doskonale, a ich populacja gwałtownie się rozrasta - również w Nietkowie.
W ciągu dnia szanse na to, że kuna wejdzie nam w drogę, są znikome. O tym, że mamy takich uciążliwych sąsiadów, dowiadujemy się zwykle dopiero wtedy, kiedy pod maską naszego auta zauważymy ślady poważnych spustoszeń. Ale to wcale nie jest jeszcze najgorszy scenariusz - największych szkód kuny mogą dokonać na domowym poddaszu, osiedlając się np. pod podbitką. To zwierzęta terytorialne, które niezwykle trudno przekonać do zmiany adresu. Dla kuny samochód nie jest wymarzonym miejscem żeby się osiedlić, to raczej plac zabaw lub jeden z magazynów do składowania zdobytego pożywienia. Czasem o wizytach małych drapieżników świadczą tylko ślady ich łapek i poupychane pod maską np. resztki pieczywa wyciągniętego ze śmieci. Ale bywa też znacznie gorzej! Szczególnie o tej porze roku, kiedy kuny mają swój okres godowy. Kuna traktuje auto parkujące przy domu, w którym się ukrywa, jako część swojego terytorium. Tyle że samochód się przecież porusza i parkuje w różnych miejscach. Inne kuny też mogą być nim "zainteresowane".
Jeśli przez przypadek, np. jadąc na urlop albo parkując gdzieś w mieście, trafimy na rewir innej kuniej rodziny lub wrócimy pod swój dom autem, do którego zajrzała „obca” kuna, to może to się skończyć atakiem furii i zniszczeniem przez zwierzaka wszystkich elementów, na których wyczuje on zapach konkurenta. Oczywiście, o innych porach roku zniszczenia też się zdarzają, bo szczególnie dla młodych kun przewody, węże gumowe czy maty wygłuszające są doskonałym poligonem. Jeśli kuna dostanie się pod maskę, może zniszczyć wszystko, co jest w zasięgu jej zębów: od wygłuszeń po przewody elektryczne. Uważajmy na kuny, bo szkody przez nie powodowane bywają bardzo kosztowne w naprawie...

27.07.2020r.

Zwycięstwo ODRY na inaugurację rozgrywek IV ligi
Inauguracja rozgrywek IV ligi była bez wątpienia wydarzeniem historycznym dla naszego klubu piłkarskiego i naszej lokalnej społeczności. Ogromnym wysiłkiem organizacyjnym i - trzeba to podkreślić - również finansowym doprowadzono stadion do stanu obecnego. Prace były prowadzone od rana do wieczora. Zakres modernizacji był ogromny - począwszy od zrobienia solidnego ogrodzenia obiektu, poprzez piłkochwyty, nowe bramki, nowe miejsca dla zawodników rezerwowych, aż po nowe trybuny dla 300 kibiców, domek gastronomiczny czy remont szatni dla zawodników. Do tego jeszcze dochodzi ogrom prac brukarskich, równania terenu, zabiegów pielęgnacyjnych murawy i prac porządkowych. Dzisiaj stadion cieszy oko.
Sobotni mecz rozpoczął się od podziękowań dla sponsorów, wszystkich osób biorących udział w pracach na stadionie oraz działaczy klubu. Dla całego Zarządu ODRY padły szczególne podziękowania: "Dzięki Waszemu uporowi i determinacji w dążeniu do celu powstał obiekt na miarę XXI wieku. Przez lata będzie dobrze służył piłkarzom pierwszej drużyny, ale też wszystkim dzieciom i młodzieży biorącym udział w zajęciach organizowanych przez klub. To wielki wkład w rozwój kultury fizycznej, rozwój piłki nożnej w Nietkowie i w całej Gminie Czerwieńsk. Mając tak zaradny i skuteczny Zarząd, dobrze funkcjonujący klub z zapleczem sympatyków i kibiców możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Mamy nadzieję, że piłkarze ODRY dadzą niejeden raz powody do satysfakcji i zadowolenia kibicom, i działaczom, a stadion ten będzie dla nich szczęśliwy." Prezes Andrzej Kuczak został odznaczony przez Prezesa LZPN - Roberta Skowrona, Kierownik drużyny Sławomir Maryniak otrzymał podziękowania od Prezesa PZPN - Zbigniewa Bońka, a Wiceprezes Jarosław Bryndza wyróżnienie od LZPN.
Po uroczystym otwarciu stadionu rozpoczął się mecz. Piłkarze pięknie wpisali się w podniosły charakter sobotniego popołudnia wygrywając na własnym stadionie z drużyną ZAP SYRENA Zbąszynek 1:0 (0:0). ODRA Nietków rozpoczęła nowy etap w swojej historii. Trzymamy kciuki za następne zwycięstwa. Życzymy naszej drużynie sukcesów i kolejnych powodów do dumy.

23.07.2020r.

Tę wojnę wypowiedziały nam komary...

20.07.2020r.
12. Zlot Miłośników VW Garbusa "GARBOBRANIE"
VW Club VolksMobil organizuje dla posiadaczy volkswagenów chłodzonych powietrzem 12. edycję "Garbobrania". Impreza tradycyjnie odbędzie się na terenie WOSiR-u w Drzonkowie pod koniec lipca i potrwa cały weekend. Na zlot przyjedzie około 150 zabytkowych aut. Kolejny raz organizatorzy dołożyli starań, aby utrzymać wysoki poziom dotychczasowych edycji tej imprezy. Przygotowali m.in. paradę Garbusów po Zielonej Górze, wyścigi na torze motorowym, pokaz smochodów zabytkowych, dużo konkursów z nagrodami, jazdę konną dla dzieci, pokaz ratownictwa, muzykę, basen z atrakcjami oraz smaczną gastronomię. Uczestników czeka wiele niespodzianek. Organizatorem zlotu jest Stowarzyszenie Miłośników VW Garbusa VolksMobil, które swoją siedzibę ma w Nietkowie (prezesem jest Krzysztof Bieniek).
Impreza ma charakter zamknięty, ale organizatorzy przewidują bezpłatne wejście dla publiczności w piątek 24.07 od 16:00 do 20:00, w sobotę 25.07 od 14:00 do 20:00 (parada Garbusów po Zielonej Górze od 12:00) oraz w niedzielę 26.07 od 9:00 do 14:00. Warto zaplanować sobie czas na obejrzenie tych aut. Zachęcamy do rodzinnych wycieczek i aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Prosimy też pamiętać, że 25.07 ODRA Nietków rozegra swój pierwszy mecz w IV lidze. To też jest wydarzenie, które trzeba zobaczyć!

17.07.2020r.
Szykujemy się na wojnę z... komarami
W tym sezonie komarów jest najwięcej od lat - nie tylko w Nietkowie. To zasługa wilgotnej i gorącej aury oraz wysokiego poziomu Odry, do którego doszło po obfitych opadach na południu kraju. Teraz komary mają idealne warunki do rozmnażania się, a przez to atakują nas bardzo boleśnie. Mieszkańcy skarżą się na ogromne ilości komarów, które nie pozwalają im na aktywność poza domem, prace gospodarcze w polu i w ogrodzie, spacery, uprawianie sportu czy turystykę weekendową. Owady bardzo dotkliwie kąsają też dzieci...
Niektóre samorządy próbują walczyć z plagą komarów. Na pomoc wzywane są nawet oddziały wojska (np. na tereny popowodziowe). Niestety, większość środków chemicznych działa krótkotrwale. W mokre dni akcje odkomarzania skazane są na niepowodzenie, a ich skuteczność po opadach deszczu maleje do zera. To zniechęca do prowadzenia kosztownych zabiegów. Mimo, że od lat Gmina Czerwieńsk dość skutecznie walczy z meszkami, to z powyższych powodów w tym roku nie przewiduje się oprysków na komary na terenach gminnych.
Na wniosek mieszkańców szykujemy się do wojny z komarami. Inicjatywa prezesa Smorąga znalazła poparcie p. Sołtys i Rady Sołeckiej. Zdecydowano o przeprowadzeniu akcji odkomarzania. Sprzęt i kombinezony ochronne zakupi Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa, a środek zwalczający komary - Rada Sołecka. Tym sposobem przeprowadzimy odkomarzanie okolic wszystkich przystanków PKS, parku, terenu przy kościele i WDK, rejon placu zabaw, parking przy przychodni, najbardziej uczęszczane chodniki i rejon cmentarza. To kosztowne zabiegi, ale przeznaczamy na nie pieniądze ze zbiórki 1% podatku, który prowadzimy na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Tak staramy się przekonać mieszkańców do wspierania naszej działalności. Liczymy, że odkomarzanie wyraźnie zmniejszy ilość tych drażniących owadów. W najbliższych dniach przystępujemy do działania, a zakupiony środek chemiczny wykorzystamy do ostatniego mililitra.

13.07.2020r.

Zbieranie grzybów to przyjemność, ale trzeba przestrzegać przepisów
Popadało, jest ciepło i pojawiły się piękne grzyby. Niestety, brak wiedzy i lekceważenie przepisów widoczne jest podczas grzybobrania. Miłośnicy grzybów często źle parkują samochód, zostawiają auto nawet w środku lasu. Mało tego, niszczą wszystko, wyrywają grzyby, których nie zbierają, hałasują. Zbieranie grzybów w Polsce nie jest zabronione, ale są pewne ważne sprawy, o których należy pamiętać. Uniknie się wtedy sporych mandatów. Straż leśna może nałożyć kary w wysokości od 20 do 500 zł.
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Jak informuje nadleśnictwo, nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych w ostojach zwierzyny nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe. Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także go oszczędźmy, nawet jeśli jest jadalny. Korzystając z bogactwa lasu pamiętajmy o ochronie środowiska.
Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Wynika z nich, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe.
W Polsce jazda po lesie samochodem czy też motorem jest zabroniona. Osoby, które rozjeżdżają tereny leśne łamią nie tylko ustawę o lasach, ale również kodeks wykroczeń. Mówi o tym art. 161 KW „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”. Szanujmy las i środowisko naturalne.

10.07.2020r.

Przyjechało nowe wyposażenie boiska - przygotowania do IV ligi idą pełną parą

07.07.2020r.

Ponowne wykorzystanie wody opadowej
MOJA WODA to program, w którym można uzyskać 5 tys. złotych dofinansowania inwestycji związanej z ponownym wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej na terenie nieruchomości. Dzięki temu wody te nie będą odprowadzane np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających, na tereny sąsiadujące, ulice, place, itp. Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.
Budżet projektu to 100 mln zł. Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. Dotacja nie może stanowić więcej niż 80% kwalifikowanych kosztów instalacji i jej wykonania. Musi ona również działać przynajmniej 3 lata po jej zakończeniu.
Wnioski składamy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - drogą elektroniczną lub tradycyjnie. WFOŚiGW w Zielonej Górze znajduje się na ulicy Miodowej 11. Wniosek w wersji papierowej należy złożyć w skrzynce podawczej umieszczonej przed siedzibą Funduszu lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, ul. Miodowa 11, 65-602 Zielona Góra. Wnioski już można składać. Będą przyjmowane do momentu wyczerpania puli środków finansowych przewidzianych na jego realizację.
W przypadku pytań dotyczących wniosków do programu MOJA WODA, można skonsultować się z infolinią WFOŚiGW w Zielonej Górze pod numerem telefonu 68 419 69 49.

04.07.2020r.
Nowe wyposażenie w Punkcie Aktywizacji Społeczno-Zawodowej
Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych w ramach realizacji projektu "Lepsze jutro II" utworzył na terenie miasta Zielona Góra oraz powiatu zielonogórskiego  sieć Punktów Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Jeden z takich punktów funkcjonuje w Nietkowie. Pomoc organizacyjną w realizacji przedsięwzięć projektowych zapewnia Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Uczestnicy projektu mogą bezpłatnie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zmienić swój wizerunek lub odkryć w sobie nowe zainteresowania. ZLOP organizuje wsparcie specjalistów (prawnika, informatyka, specjalisty ds. wizerunku, psychologa, dietetyka), wyjazdy do kina, teatru, filharmonii, a także aktywne poszukiwanie pracy i rozwój indywidualny uczestników.
Kilka dni temu pomieszczenia punktu w Nietkowie zostały doposażone w estetycznie wykonane stoły i krzesła. To wyposażenie będzie służyć uczestnikom projektu w kolejnych zajęciach. Do udziału w projekcie zapraszamy osoby bezrobotne, które są długotrwale bezrobotne (nieprzerwanie przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, a dla osób poniżej 25 lat - nieprzerwanie przez 6 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat) lub osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Projekt skierowany jest głównie do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w rozumieniu ustawy o zatrudnieniu socjalnym z dnia 13 czerwca 2003 roku. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z opiekunem punktu w Nietkowie. Reintegracja społeczno-zawodowa uczestników projektu odbywa się podczas atrakcyjnych i interesujących zajęć.

02.07.2020r.

Wyprawka dla dziecka DOBRY START w 2020 roku

1 lipca ruszył nabór elektronicznych wniosków o świadczenie „DOBRY START” 300,- zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Środki programu przysługują bez żadnych warunków dla wszystkich rodziców - dochody w rodzinie nie są brane pod uwagę. Podstawą do wypłacenia świadczenia jest wypełnienie prawidłowo wniosku i złożenie go w terminie. Od 1 lipca wniosek o świadczenie można składać on-line przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.
Z kolei od 1 sierpnia będzie można składać także wnioski w formie papierowej - bezpośrednio w urzędzie gminy, Ośrodku Pomocy Społecznej lub listownie. Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Złożenie wniosku o świadczenie "DOBRY START" w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub w listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Warto dodać, że świadczenie "DOBRY START" jest zwolnione od podatku i nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
Świadczenie "DOBRY START" przysługuje: rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo - wychowawczych typu rodzinnego oraz osobom uczącym się. Świadczenie przysługuje na dziecko do ukończenia 20. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny, albo do ukończenia 24. roku życia w roku, w którym kończy się dany rok szkolny, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie "DOBRY START" nie przysługuje: jeżeli dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. Świadczenie nie przysługuje też na dziecko odbywające roczne przygotowanie przedszkolne. Zachęcamy do elektronicznego składania wniosków o to świadczenie. Więcej informacji w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwieńsku.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści