marzec 2019 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
MARZEC 2019

30.03.2019r.

Wiosenne porządki w Nietkowie


28.03.2019r.

Opryski na meszki będą wykonane do końca marca
Ekipa specjalistów przeprowadziła już badania wód kanału Zimny Potok zmierzające do oceny stanu populacji meszek oraz do określenia skutecznych działań mocno ograniczających populację tych owadów. Te działania są finansowane przez Gminę Czerwieńsk i relizowane systematycznie już od wielu lat.
W wyniku analizy wyników zaproponowano wprowadzenia do wód Zimnego Potoku właściwego larwicydu na odcinku od Czerwieńska - poprzez Nietków - do Lasek. Z punktu widzenia skuteczności tych działań opryski należy tak zaplanować, aby objąć nimi zanurzone kamienie w strefie brzegowej kanału. Na zlecenie Gminy Czerwieńsk, do końca marca zadanie to wykona Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Krzysztof Piotrowski z Przylepu. Zastosowany ma być preparat Vecto Bac 12AS, który działa na larwy meszek i komarów. Liczymy, że te działania będą skuteczne i meszki nie będą w tym roku występowały w ilościach powodujących irytację i zdenerwowanie mieszkańców.

26.03.2019r.

"W marcu jak w garncu" - zima łatwo nie odpuszcza


22.03.2019r.

Uczniowie naszej szkoły przywitali Wiosnę


20.03.2019r.

Za dwa tygodnie rusza projekt Mały Ratownik
Już za kilkanaście dni rozpocznie się projekt "Mały Ratownik" realizowany przez OSP NIetków we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Nietkowa. Projekt polegać będzie na realizacji zajęć dydaktycznych z naciskiem na elementy praktyczne mających na celu przekonanie młodych ludzi w wieku szkolnym do szczegółowego poznania zasad udzielania pomocy przedmedycznej, zasad prowadzenia działań ratowniczych, a także zapoznania z wyposażeniem jednostki OSP Nietków. Projekt ma wzmocnić działania OSP Nietków zmierzające do pozyskania nowych członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. To będzie bardzo atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu przez naszą młodzież więc mocno zachęcamy do skorzystania z tej oferty. Zapisy uczestników już prowadzi OSP Nietków.
Ważnym elementem tego projektu będzie też planowany udział kadry Państowej Straży Pożarnej z Zielonej Góry w zajęciach realizowanych z młodzieżą oraz ciekawa wycieczka do jednostki bojowej PSP w Zielonej Górze. Podczas zajęć praktycznych w atrakcyjny sposób grupa młodzieży będzie rywalizować między sobą o nagrody, które mają zachęcić do dalszego rozwoju zainteresowań ratowniczych. Zorganizowane również zostanie spotkanie integracyjne młodzieży i rodziców ze strażakami OSP Nietków. To kolejny już projekt, który Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa realizuje na rzecz naszej miejscowości. Projekt współfinansuje i wspiera Gmina Czerwieńsk. Mamy nadzieję, że dobry pomysł i współdziałanie z OSP Nietków przyniesie wymierne korzyści nie tylko młodzieży, ale i całej społeczności lokalnej.

18.03.2019r.

Dobry początek rundy wiosennej: ODRA Nietków pokonała drużynę ALFA Jaromirowice aż 6:0!


16.03.2019r.

Słodka pomoc dla Pawła Kubańskiego

W ostatnich dniach pojawiła się bardzo ciekawa inicjatywa Koła Naukowego Pracowników Socjalnych Uniwersytetu Zielonogórskiego HELP&JOY. Członkowie tego Koła Naukowego, po zapoznaniu się z sytuacją, postanowili wesprzeć działania realizowane na rzecz jak najszybszego powrotu Pawła do zdrowia i zorganizują w campusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego sprzedaż domowego ciasta w dniu 2 kwietnia od godziny 8:00 do godziny 15:00.
Żeby akcja przyniosła oczekiwany efekt zwracamy się z prośbą do osób umiejących piec smaczne, domowe ciasta o wsparcie członków Koła Naukowego i upieczenie np. jednej blaszki ciasta tak, aby dostarczyć je do naszej lokalnej koordynatorki tej akcji - p. Anity Skibińskiej - wieczorem w dniu 1 kwietnia. To będzie taka "słodka pomoc dla Pawła". Następnego dnia ciasta będą rozprowadzane wśród studentów i pracowników UZ, a całkowity dochód przekazany zostanie dla Pawła. Zachęcamy do licznego wsparcia tej inicjatywy i uzgadnianie szczegółów z p. Anitą.
Informujemy też, że nadal trwa zbiórka internetowa na rehabilitację Pawła. Dla zainteresowanych podajemy link do tej akcji: https://allages.pl/projekt/pawelkubanski1 - można tam sprawdzić aktualny stan środków zbiórki i wesprzeć akcję. Zbiórka internetowa potrwa jeszcze 14 dni, a każda złotówka w niej zebrana będzie przekazana na rzecz Pawła.

14.03.2019r.

Sołtysem Nietkowa na kolejną kadencję została wybrana Halina Kaźmierczak


12.03.2019r.

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych 30 marca
Przypominamy, że w marcu na terenie gminy odbędzie sie zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy wystawić najlepiej dzień wcześniej od daty ich odbioru przez firmę TONSMEIER, w miejscu widocznym  przed posesją. Odbiór tych odpadów dla Nietkowa i Borynia zaplanowany jest na sobotę, 30 marca 2019 roku.
Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane do pojemników na odpady komunalne lub worków do selektywnej zbiórki. Są to np. meble (stoły, krzesła, szafy), wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery i inny sprzęt domowy o dużych rozmiarach. Trzeba jednak pamiętać, że do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: odpadów budowlanych, sanitarnych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ram okiennych, drzwi, elementów ogrodzenia, części samochodowych. Takich odpadów można pozbyć się w Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), który jest usytuowany w Czerwieńsku - na terenie spółki POMAK. Jest on czynny raz w tygodniu (we wtorki) od 13:00 do 16:00.

09.03.2019r.

W ogródkach pojawiły się już pierwsze oznaki wiosny


07.03.2019r.

Zmiana terminów wywozu odpadów komunalnych w 2019 roku

Urząd Gminy i Miasta w Czerwieńsku informuje, że od miesiąca marca  2019 r. zmianie uległy terminy wywozu odpadów komunalnych z miejscowości  NIETKÓW oraz BORYŃ. Zmiana terminów leży po stronie firmy Tonsmeier Sp.  z o.o., która będzie dostarczać każdemu indywidualnie nowy harmonogram. Następują drobne zmiany w odbiorze odpadów, a ich wywóz nadal będzie prowadzony oddzielnie dla każdej frakcji - prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe terminy.

Miesiąc

Odpady w KUBŁACH

MAKULATURA
TWORZYWA SZTUCZNE
SZKŁO
Odpady BIO
STYCZEŃ
11 , 25
17
10
16
30
LUTY
8 , 22
14
7
13
27

MARZEC

8 , 22
14
7
13
27

KWIECIEŃ

5 , 19
11
4
10
24

MAJ

4 , 17 , 31
9
2 , 30
8
22

CZERWIEC

14 , 28
6
27
5
19

05.03.2019r.

Zebranie mieszkańców sołectwa Nietków

W terminie 6 miesięcy od wyboru nowej Rady Miejskiej w Gminie Czerwieńsk przeprowadza się wybory w jednostkach pomocniczych gminy. Reguluje to statut każdej jednostki pomocniczej - zarówno sołectw, jak i samorządu mieszkańców Czerwieńska. Podczas ostatniej sesji Rada Miejskia podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia takich wyborów (uchwała nr 0007.38.2019). Zgodnie z tą uchwałą w Nietkowie zebranie mieszkańców odbędzie się w dniu 13 marca 2019 roku o godzinie 17:30, w Wiejskim Domu Kultury. Zebranie poprowadzi radna Magdalena Salejko.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Przyjęte rozwiązania organizacyjne powinny umożliwić szybkie i sprawne przeprowadzenie wyborów.
Każdy mieszkaniec sołectwa może decydować o tym, kto jest sołtysem i członkiem rady sołeckiej, ma także wpływ na to, na jaki cel wydane zostaną środki finansowe z funduszu sołeckiego. Im więcej osób weźmie udział w zebraniu i zagłosuje, tym bardziej obiektywny będzie wynik wyborów. Decydują ci, którzy biorą udział. Warto przyjść. Warto też pamiętać, że sołtys to bezpośredni przedstawiciel mieszkańców. Powinien dbać o interesy sołectwa i występować w imieniu mieszkańców do organów gminy (Burmistrz Czerwieńska, Rada Miejska). Sołectwa są bardzo ważne, a dobry sołtys i aktywna rada sołecka to prawdziwy skarb - przede wszystkim dla samej wsi, ale również dla całej gminy. Warto więc wybrać się na zebranie wiejskie i zaproponować kandydatów. A może samemu aktywnie włączyć się w życie społeczne Nietkowa? Im więcej mieszkańców odda swój głos, tym "mocniejsza" i bardziej reprezentatywna będzie rada sołecka i sołtys. Jak zawsze zachęcamy do udziału w zebraniu. Prosimy też zabrać ze sobą dowód osobisty.

02.03.2019r.

Środki na pomoc dla Pawła nadal są zbierane

Już tydzień trwa internetowa zbiórka funduszy na rehabilitację Pawła Kubańskiego. Dzięki ofiarności dobrych ludzi na koncie akcji jest już spora kwota. Podajemy link do zbiórki: https://allages.pl/projekt/pawelkubanski1 - można tam sprawdzić aktualny stan środków zbiórki i wesprzeć akcję, bo każda złotówka będzie przekazana dla Pawła.
Zbiórka internetowa wzbudza duże zainteresowanie, ale nie wszyscy mogą z niej skorzystać. Nie każdy ma dostęp do Internetu, albo nie posiada jeszcze elektronicznego konta bankowego. Spora grupa mieszkańców zwracała się z prośbą do organizatorów o możliwość przekazania pomocy dla Pawła w formie wpłat gotówkowych. Na ich wniosek w najbliższą niedzielę po Mszy świętej w kościele będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na pomoc dla Pawła. Każdy będzie mógł przekazać darowiznę na jego dalsze leczenie. Taka zbiórka będzie też powtórzona za tydzień w niedzielę.
Paweł czuje się już trochę lepiej. Ma zdjęty gips z nogi, a rehabilitacja przynosi pierwsze efekty - powoli, ale pozytywne oznaki są już widoczne. W imieniu Pawła oraz jego mamy przekazujemy wszystkim darczyńcom gorące podziękowania za zrozumienie ich trudnej sytuacji, wielkie serce i wsparcie zbiórki na dalsze leczenie i rehabilitację. To piękny gest, który dodaje Pawłowi sił, optymizmu i wiary na powrót do zdrowia.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści