04.05.2024r.
02.10.2023r.
Arboretum oraz Park w Nietkowie
Dzięki zmianie oprogramowania strony oraz pozyskaniu nownych możliwości technicznych w zakresie prezentowania filmów przedstawiamy kolejne efekty prac zrealizowanych w ramach I etapu projektu pod nazwą "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk". Dzisiaj prezentujemy wizualizacje dwóch niezmiernie istotnych dla rozwoju turystyki w naszej gminie historycznych obiektów Nietkowa - Arboretum oraz Parku. Zaprezentowana grafika przedstawia możliwy do zrealizowania wariant odrestaurowania tych obiektów. Każdy, kto obejrzy te filmy musi przyznać, że robią spore wrażenie...
Nietków - przystań rzeczna na Odrze
Od wielu lat staramy się o ożywienie szlaku wodnego na Odrze. Chodzi o wybudowanie na odcinku ponad 200 km Odry piętnastu portów i przystani. Porty już są: w Cigacicach, w Krośnie, w Bytomiu, w Nowej Soli oraz w Głogowie. Teraz przychodzi kolej na przystanie w Siedlisku, Starej Wsi, Bobrownikach, Pomorsku, Krępie, u nas - w Nietkowie, Gostchorzu, Uradzie, Górzycy i Kostrzynie nad Odrą.
Sam pomysł jest ciekawy i prosty. Te rzeczne parkingi mogą powstać w ramach ogólnowojewódzkiego projektu "Lubuskie aktywne i turystyczne". Całość powinna kosztować ok. 3 mln zł, czyli jak łatwo policzyć, na każdą przystań przypada po 300 tys. zł. Jak może wyglądać przystań w Nietkowie można zobaczyć na wizualizacji, która jest efektem realizacji projektu Szlakiem Rothenburgów. Dokumenty już są przygotowane - zbliża się czas realizacji.
Park w Laskach
Redakcja strony wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przesympatycznych mieszkańców Lasek i dlatego zamieszczamy wizualizację kompleksu parkowego znajdującego się w tej miejscowości. Park w Laskach objęty był również projektem "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk".
Z parkiem w Laskach wiąże się odległa historia, sięgająca przynajmniej XVII wieku. W parku znajduje się rzadki i cenny drzewostan przyciągający wzrok turystów. Rozciągający się początkowo na powierzchni 7,14 ha park przetrwał w nienaruszonym stanie do roku 1945. W latach powojennych stracił swoją pierwotną formę i wiele okazów roślinnych. Pośród drzew bez trudu można dostrzec okazały budynek. Jest to dawny budynek gospodarczo-mieszkalny, zwany oranżerią. Jego powstanie datuje się na około 1700 rok. Oranżeria została założona na planie prostokąta i posiada dwie kondygnacje przykryte dachem. Ze środkowej części dachu wysuwa się murowany tambur górujący nad obiektem, kryty stożkowym dachem. W parku możemy też podziwiać fontannę i duży basen wodny, który w ostatnich latach został odrestaurowany.
Podobnie jak w przypadku obiektów w Nietkowie zamieszczona wizualizacja obrazuje możliwy do zrealizowania wariant odrestaurowania tego parku.
Pięknie położone, o ogromnej wartości historycznej i turystycznej, miejsca Gminy Czerwieńsk zasługują na odrestaurowanie i przywrócenie im dawnej świetności. Zadanie to wymaga jednak dużych nakładów finansowych, których nasza gmina samodzielnie nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego też przystąpiono do opracowania projektu pod nazwą "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk".
W grudniu 2011 roku przygotowano niezbędną dokumentację aplikacyjną i złożono ją do Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013. Dobrze przygotowany projekt zyskał pozytywną opinię Komitetu Monitorującego w Dreźnie w marcu 2012 roku.
Przedmiotem projektu jest opracowanie koncepcji rozwojowej na rzecz turystyki trwałej we wspólnym obszarze przygranicznym.
- Park w Nietkowie,
- Park w Laskach,
- Arboretum oraz teren przyległy
- Przystań rzeczna w Nietkowie na rzece Odrze.
Dokumentacja projektowa będzie obejmować:
1) wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej i urbanistyczno-przestrzennej;
2) wykonanie projektu odrestaurowania wspólnych miejsc historyczno-zabytkowych Rothenburgów, w ramach którego na terenie parków,
arboretum i przystani rzecznej w Nietkowie należy wykonać następujące działania:
a) zinwentaryzowanie drzewostanu, cieków wodnych oraz małej retencji tj. oczka wodne, fontanna wodna w Laskach i Nietkowie;
b) po przeprowadzeniu inwentaryzacji wykonanie projektu odpowiednich nasadzeń na terenach parków w Laskach, Nietkowie i arboretum;
c) po przeprowadzeniu inwentaryzacji cieków wodnych wykonanie projektu rozwiązań technicznych systemu melioracyjnego;
d) wykonanie projektu ścieżek spacerowych wraz z oświetleniem;
e) wykonanie projektu tablic informacyjno - promocyjnych, które zostaną zamontowane na terenach objętych restauracją;
f) wykonanie projektu architektoniczno - budowlanego przystani rzecznej na rzece Odrze wraz z zapleczem turystyczno - rekreacyjnym;
g) wykonanie projektu odtworzenia grobowca Rothenburgów;
h) wykonanie projektu szlaków turystycznych pn. Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk obejmujących obszar przygraniczny terenu
Gmin Czerwieńsk i Rothenburg Oberlausitz, który powinien przedstawiać ścieżki pieszo - rowerowe do uprawiania turystyki pieszej i
rowerowej oraz cieki wodne do uprawiania turystyki wodnej;
i) wykonanie inwentaryzacji muru ochronnego Parku w Nietkowie i zaprojektowanie jego odtworzenia;
j) wykonanie badań archeologicznych w miejscach wskazanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
W dniu 9 lipca 2012r. w Domu Kultury w Nietkowie odbyła się konferencja rozpoczynająca pierwszy etap realizacji projektu "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk". Na zaproszenie Burmistrza Czerwieńska przybyło wielu znakomitych gości, reprezentujących między innymi Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Uniwersytet Zielonogórski, władze gminy i wielu, wielu innych.
Uczestnikami konferencji była też delegacja z partnerskiego miasta Rothenburg Oberlausitz, a także zawsze obecny podczas ważnych wydarzeń w naszej gminie Prezes Konwentu Euroregionu "Sprewa - Nysa - Bóbr” - pan Czesław Fiedorowicz.
Podczas konferencji wygłoszono ciekawe referaty na temat uwarunkowań historycznych, walorów krajobrazowo-przyrodniczych miejsc objętych projektem i regulacjach prawnych związanych z realizacją tego potężnego przedsięwzięcia. Rozmawiano też o sposobach skutecznej realizacji zadań. Po części teoretycznej uczestnicy konferencji udali się na wizytację miejsc objętych projektem. Wszyscy uczestnicy doskonale znali położenie, historię i stan aktualny obiektów - oczywiście każdy w zakresie swojej specjalności zawodowej. Była to więc wyśmienita okazja do wymiany poglądów i dyskusji.
Firma Palmett – Markowe Ogrody Marek Stefański, Bartłomiej Gasparski s.c. z siedzibą w Warszawie przy ul. Arbuzowej 14/26, wygrała pierwszy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, kosztorysów inwestorskich oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót dla projektu pn.: Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk - etap I. Niestety, pismem z dnia 08.08.2012 r. wybrany wykonawca odstąpił od zawarcia umowy na warunkach określonych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i postępowanie uległo samoczynnemu zakończeniu.
Wobec powyższego, 30 sierpnia 2012 roku Gmina Czerwieńsk rozpoczęła kolejny raz procedurę przetargową. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert upłynął 18 września 2012 roku. Do przetargu kolejny raz przystąpiła firma Palmett – Markowe Ogrody Marek Stefański, Bartłomiej Gasparski s.c. Również tym razem oferta firmy została najlepiej oceniona przez komisję przetargową gminy i ... firma Palmett znów została wybrana do realizacji tego projektu. Termin zakończenia realizacji etapu I projektu pn.: "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk" został określony na dzień 30 czerwca 2013 roku.
4 października strona niemiecka zorganizowała spotkanie robocze przygotowujące do kolejnej konferencji, która ma się odbyć w Rothenburgu Oberlausitz 15 listopada 2012r. Do Rothenburga udała się delegacja z Burmistrzem Czerwieńska na czele. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła Pani Burmistrz, Przewodniczący Rady Miasta oraz Dyrektor Muzeum. Wszystkie istotne sprawy organizacyjne konferencji zostały omówione.
W dniu 16 października 2012 roku Gmina Czerwieńsk podpisała umowę z Wykonawcą: Palmett – Markowe Ogrody S.C. Marek Stefański, Bartłomiej Gasparski z siedzibą w Warszawie, który w ramach realizacji projektu pod nazwą „Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk – etap I” odpowiedzialny będzie za kompleksowe opracowanie dokumentacji projektowej, kosztorysów inwestorskich oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013, Oś priorytetowa 1. Rozwój transgraniczny, Dziedzina wsparcia 2. Turystyka i działalność uzdrowiskowa, Kierunek działań 2.
Po lekkich perturbacjach z wyłonieniem wykonawcy udało się pomyślnie zakończyć ten etap i od jutra ruszają intensywne prace nad realizacją projektu.
15 listopada 2012 roku przeprowadzono drugą konferencję do projektu pod nazwą "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk - etap I". Miejscem spotkania była sala konferencyjna w Saksońskiej Wyższej Szkole Policyjnej w Rothenburgu O.L. Gospodarzem konferencji była Burmistrz Rothenburga O.L. - p. Heike Böhm.
Delegacja Gminy Czerwieńsk zaprezentowała główne cele i założenia projektu oraz wysłuchała ciekawych wystąpień związanych z turystyką przedstawiciela Starosty Powiatu Görlitz, przedstawiciela Biura Architektury Krajowej Panse, właściciela Wyspy Kultur w Rothenburgu O.L. (bardzo ciekawe pomysły na atrakcyjne wykorzystanie walorów turystycznych), a także właściciela firmy Neisse-Tours. Wszystkim wystąpiemiom przysłuchiwał się uważnie p. Bartłomiej Gasparski, którego firma odpowiada za realizację tego projektu. Ważnym elementem spotkania była też wizyta w odrestaurowanym parku miejskim w Rothenburgu, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z historią parku oraz problemami związanymi z przywróceniem jego historycznego wyglądu.
W ramach realizacji projektu "Szlakiem Rothenburgów w gminie Czerwieńsk - etap I" zorganizowano akcję poszukiwania nieznanych dotąd, historycznych zdjęć, rysunków, obrazków, itp. przedstawiających grobowiec Rothenburgów znajdujący się na terenie arboretum w Nietkowie.
Chodzi o to, aby jak najdokładniej odtworzyć i zrewitalizować ten obiekt. Za udostępnienie cennych materiałów do wglądu i zrobienie ich kopii przewidziane są upominki. Materiały zostaną zwrócone właścicielom. To może być już ostatnia szansa na przywrócenie historycznego wyglądu tego obiektu. Przeszukajmy nasze domowe archiwa - być może czeka tam sensacja, o której sami nie wiemy. Prośba tylko jest taka, aby zrobić to w miarę szybko.
Wszelkie informacje o materiałach prosimy przekazywć do p. Sołtys Nietkowa lub do Urzędu Gminy (pokój 106).
Luty 2013: Zakończone już zostały prace inwentaryzacyjne na obiektach, wykonane zostały szczegółowe mapy, a także przygotowane wszelkie wnioski formalne niezbędne do projektowania. Firma Palmett - Markowe Ogrody s.c. przygotowała też wstępne koncepcje zagospodarowania terenów na potrzeby decyzji lokalizacyjnych i środowiskowych. Niestety niewyjaśnione stosunki własnościowe dotyczące niktórych terenów blokują dalszy postęp prac. Konserwator Zabytków nieustanie przesuwa wydanie swoich wytycznych. Trwa to już od początku rozpoczęcia prac nad projektem i również mocno utrudnia przygotowanie ostatecznych rozwiązań. Firma Palmett jest w stałym kontakcie z naszym Urzędem Gminy, a postępy prac - zgodnie z umową - raportowane są systematycznie. Mamy więc nadzieję, że termin realizacji projektu zostanie dotrzymany.
Marzec 2013: Czas szybko płynie, a firma Palmett - Markowe Ogrody s.c. energicznie pokonuje występujące trudności i sprawnie realizuje swoje zadania w ramach projektu "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk - etap I". Aktualnie wiele spraw poszło znacznie do przodu - przede wszystkim w kwestiach własnościowych oraz wytycznych konserwatorskich. Realizacja projektu nabrała więc tempa i nie ma zagrożeń w zakresie dotrzymania terminu jego realizacji. Firma wywiąże się z umowy do końca czerwca 2013r.
Ponawiamy apel wykonawców: poszukują oni nieznanych dotąd, historycznych zdjęć, rysunków, obrazków, itp. przedstawiających grobowiec Rothenburgów rozebrany w latach 70-tych. Chodzi o to, aby jak najdokładniej odtworzyć i zrewitalizować ten obiekt. Za udostępnienie cennych materiałów do wglądu i zrobienie ich kopii przewidziane są upominki, a materiały zostaną zwrócone właścicielom.
W dniu 10 kwietnia 2013 roku, na wspólne zaproszenie Burmistrza Rothenburg O.L. i Burmistrza Czerwieńska, delegacja mieszkańców naszej gminy uczestniczyła w wizytacji miejsc o bogatych walorach krajoznawczo-turystycznych znajdujących się na terenie Gminy Rothenburg O.L. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk”.
W programie było między innymi zwiedzanie Wyspy Kultur, pobyt na przystani rzecznej Neiße-Tours, atrakcje miejscowości Geheege – dział wodny, a także pobyt w stadninie koni Heyne w Uhsmanndorf.
Z prawdziwą przyjemnością wszyscy uczestnicy wyprawy mieli możliwość zobaczyć w jaki sposób można wykorzystać miejscowe atuty i przekształcić je w atrakcje turystyczne. Podobne szanse ma nasza gmina. Czy zostaną one wykorzystane? Czas pokaże… Projekt „Szlakiem Rothenburgów” jest bez wątpienia krokiem w dobrym kierunku.
Minął równo rok od pierwszej konferencji, a już we wtorek - 9 lipca 2013 roku - uczestniczyliśmy w spotkaniu podsumowującym realizację projektu pod nazwą "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk - etap I".
Ostatnią konferencję w ramach etapu I otworzyła i sprawnie poprowadziła Dyrektor MGOK w Czerwieńsku. W trakcie spotkania mieliśmy przyjemność wysłuchania ciekawych wystąpień - szczególnie p. Bartłomieja Gasparskiego, przedstawiciela biura projektowego Palmett Markowe Ogrody - które w dużym stopniu przybliżyły osobom obecnym na konferencji to, co w ramach etapu I tego projektu zostało wykonane. Zaprezentowany został zakres wykonanych prac, a jedną z ciekawostek jest fakt, że przy tym projekcie pracowały 52 osoby(!).
Zgodnie z zasadami projektów dofinansowywanych z UE każda konferencja była dokumentowana - z tych materiałów powstał ciekawy film, który zaprezentował przybyłym gościom autor - przedstawiciel firmy Exos Music - p. Mieszko Sibilski. Gości też było sporo, bo realizacja tak obszernego przedsięwzięcia wymagała współdziałania wielu urzędów i instytucji. Działania były również wspierane przez władze zaprzyjaźnionej gminy Rothenburg O.L.
Na zakończenie zasłużone słowa podziękowań padły pod adresem wszystkich osób zaangażowanych w realizację tego projektu. Mamy nadzieję, że już za kilka lat będziemy mogli poszczycić się wspaniałymi parkami i innymi atrakcjami turystycznymi, które na tereny Nietkowa i Lasek przyciągną wielu turystów spragnionych wspaniałych widoków i odpoczynku w pięknej scenerii.
Czekamy więc na etap realizacji projektu w praktyce...