MAJ 2021
29.05.2021r.
Dom Kultury w Nietkowie wznawia działalność

Po dłuższej przerwie, od 1 czerwca, wznawia działalność Dom Kultury w Nietkowie, który jest placówką kulturalną prowadzoną przez Gminę Czerwieńsk. Dom Kultury ma nowego opiekuna. Za prowadzenie zajęć i działalność placówki odpowiada teraz pani Małgorzata Wojtczak. Zgodnie z ustaleniami za ofertę zajęć odpowiada Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Czerwieńsku, a obiektem zarządza Sołectwo Nietków.
Nasz Dom Kultury jest otwarty we wtorki, środy, czwartki i piątki od godziny 16:00 do godziny 20:00. Bogata oferta zachęca do uczestnictwa w zajęciach - w WDK planowane jest prowadzenie zajęć z robotyki, zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży, zajęcia taneczne dla dorosłych, będą też zajęcia plastyczne, komputerowe oraz ciekawe zajęcia świetlicowe. Ponadto będą prowadzone próby lokalnych zespołów śpiewaczych. W Domu Kultury działa też Punkt Aktywizacji Społeczno-Zawodowej. Będzie można tu miło i pożytecznie spędzić czas.
W obiekcie znajduje się także Biblioteka Publiczna, która jest czynna we wtorki, środy i piątki od 15:00 do 19:00. W zakładce internetowej Domu Kultury zamieszczamy aktualne informacje o organizowanych przez WDK imprezach i wydarzeniach kulturalnych, a także informacje o działających w strukturach WDK sekcjach artystycznych. Zachęcamy mieszkańców do aktywnego udziału w organizowanych zajęciach.
27.05.2021r.
Tak, to prawda - będzie rewitalizacja parku w Nietkowie i arboretum w Boryniu
Na taką wiadomość wielu mieszkańców czekało z wielką nadzieją od kilku lat. Dokumentacja projektowa została wykonana podczas realizacji dużego projektu pod nazwą "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk". To właśnie z tego projektu udało się już zrealizować odnowienie przystani rzecznej na Odrze w Nietkowie, a następnie parku w Laskach. Teraz nadchodzi czas na rewitalizację parku w Nietkowie oraz arboretum w Boryniu. To bardzo dobra wiadomość. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli poszczycić się wspaniałym parkiem i innymi atrakcjami
turystycznymi, które na tereny Nietkowa, Borynia i Lasek przyciągną nowych mieszkańców i wielu
turystów spragnionych wspaniałych widoków i odpoczynku w pięknej
scenerii. O postępach prac z pewnością będziemy informować na bieżąco.
23.05.2021r.
Poziom Odry w rejonie przystani w NIetkowie o 1 cm przekroczył dzisiaj stan alarmowy
20.05.2021r.
Planowany jest jubileuszowy XXV. Flis Odrzański
Już od ćwierć wieku Flis Odrzański skupia miłośników żeglugi po Odrze. Flis został tak nazwany nie bez powodu - na czele corocznego rejsu, przez większą część trasy płynie tratwa budowana przez flisaków przyjeżdżających nad Odrę. Przez dwa tygodnie grupa pozytywnie zakręconych ludzi na kajakach, żaglówkach i łodziach motorowych przepływa rzeką Odrą na wyznaczonych odcinkach. Najdłuższy flis przebiegał od czeskiego Bohumina do Szczecina.
W czwartek 1 lipca 2021 roku planowane jest rozpoczęcie jubileuszowego XXV. Flisu Odrzańskiego na trasie Ścinawa - Szczecin. Jego długość wynosić będzie 414 km, a przystanki zaplanowano w 18 punktach, m.in.: Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Cigacicach, Nietkowie, Będowie, Połęcku, Górzycy i Gryfinie. Flis poprowadzą: komodor Arkadiusz Drulis oraz retman Mieczysław Łabęcki. W każdej z miejscowości jego uczestnicy będą witani przez mieszkańców. Od lat pojawienie się załóg Flisu Odrzańskiego to święto dla lokalnych społeczności, któremu towarzyszą wspólne zabawy oraz poznawanie flisackich obyczajów i tradycji. Przystanek w Nietkowie planowany jest 10 lipca około godziny 11:00. Po ugoszczeniu uczestników flisu na przystani rzecznej w Nietkowie kolejny przystanek planowany jest w Będowie.
17 lipca Flis Odrzański dotrze do Szczecina, gdzie na Wałach Chrobrego zaplanowano paradę jednostek pływających, spotkanie z żeglarzami i organizatorami dorocznych obchodów Dni Rzeki Odry. Jubileuszowy XXV. Flis Odrzański zakończy się 19 lipca w porcie w Szczecinie, gdzie tratwy zostaną zdemontowane. Mamy nadzieję, że stan pandemiczny umożliwi przeprowadzenie flisu, i że będzie to pierwsza lokalna impreza plenerowa dla mieszkańców naszej gminy bez konieczności stosowania restrykcji sanitarnych.
17.05.2021r.
Uroczystości komunijne w Nietkowie
15.05.2021r.
Prace konserwacyjne na ujęciu wody dla Nietkowa, Borynia i Lasek
Poprawa parametrów i jakości wody dostarczanej mieszkańcom jest ważnym zadaniem publicznym realizowanym przez spółkę wodno-kanalizacyjną naszej gminy.
Z dużym wyprzedzeniem informujemy, że Spółka POMAK na poniedziałek zaplanowała prowadzenie prac konserwacyjnych na stacji uzdatniania wody (SUW) dla Nietkowa, Borynia i Lasek. Zakres prac obejmował będzie między innymi wymianę pomp.
W związku z powyższym w dniu 17-05-2021r. w godzinach od 8:00 do 15:00 należy się spodziewać czasowych przerw w dostawie wody dla mieszkańców, a po wykonaniu prac ustępujących problemów z jakością dostarczanej wody. Zarząd Spółki POMAK przeprasza odbiorców wody za te utrudnienia i niedogodności, które wystąpią w związku z pracami.
13.05.2021r.
Nocne oberwanie chmury i gradobicie wyrządziło sporo szkód
10.05.2021r.
Informowaliśmy o tym równo rok temu...
07.05.2021r.
Dobre wieści dla strażaków OSP Nietków

W opublikowanym przez
Komendę Główną PSP wykazie jednostek OSP i samochodów dla poszczególnych
województw, na osiem średnich wozów gaśniczych dla województwa lubuskiego,
jeden – zapis pod pozycją nr 57 – przeznaczony jest dla OSP NIETKÓW (Gmina
Czerwieńsk). To powód do wielkiej radości i zadowolenia wszystkich strażaków
naszej OSP oraz lokalnej społeczności. W tym konkretnym przypadku Gmina
Czerwieńsk gwarantuje wkład własny w wysokości 250 tyś. zł. Burmistrz
Czerwieńska zabezpiecza te środki w budżecie gminy. Warto o tym wiedzieć, bo
nikt nam takiego nowego wozu strażackiego nie daje za darmo. Konieczność
wymiany wysłużonego STARA naszej straży nie podlega dyskusji. W takiej sytuacji
w kraju jest zdecydowana większość jednostek OSP – w tym roku znaleźliśmy się
na liście i wszystkie przygotowania remizy na nowy wóz nabrały nowego blasku.
Gratulujemy strażakom OSP Nietków nowego wozu i przygotowujemy się na jego oficjalne
przyjęcie. O terminie poinformujemy.
04.05.2021r.
Dzień Strażaka w 2021 roku

Z okazji Dnia Strażaka życzymy wszystkim Strażakom pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym, dużo zdrowia dla Was i Waszych rodzin, wszelkiej pomyślności i spełnienia w realizacji misji niesienia pomocy potrzebującym. Składamy serdeczne podziękowania za Wasz trud, za poświęcenie i zaangażowanie, za wielki dar serca, jakim jest Wasza piękna służba.
Życzymy Wam bezpiecznej służby, systematycznej poprawy warunków jej pełnienia, szybkiej wymiany sprzętu na ten nowy i nowoczesny, a także zawsze szczęśliwych powrotów z akcji. Należą Wam się ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i stałą gotowość do niesienia pomocy. Mieszkańcy doceniają Wasz codzienny trud. Niech idee czerpane bezpośrednio od patrona strażaków, świętego Floriana, przyświecają Wam zawsze w codziennej służbie. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Strażaka.
01.05.2021r.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja
W pierwszych dniach maja przez ostatnie 20 lat obchodziliśmy wspólnie na czerwieńskim rynku Dzień Flagi Narodowej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczynała Msza św. w kościele parafialnym w Czerwieńsku, następnie przy Pomniku Pamięci w Czerwieńsku odbywały się gminne obchody tych świąt połączone z oprawą wojskową. Mieliśmy sposobność złożyć wiązanki kwiatów, by oddawać cześć wszystkim mieszkańcom naszej gminy za ich dokonania na rzecz naszej lokalnej społeczności oraz okazywać szacunek, pamięć i wdzięczność bohaterom polskiej historii, zasłużonym na rzecz naszej dużej Ojczyzny. W tym roku po raz kolejny, z powodu choroby koronawirusowej Covid-19, w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich podjęliśmy decyzję, by nie organizować gminnych uroczystości. Liczę jednak, że tego dnia w naszych domach oddamy tak, jak potrafimy najlepiej hołd tym wszystkim bohaterom, którzy w XVIII wieku próbowali zapobiec upadkowi naszego państwa, dla których najważniejszym symbolem była zawsze biało-czerwona flaga.
230 lat temu, dokładnie 3 maja 1791 roku, Polacy skupieni wokół obozu patriotycznego podjęli się próby ratowania upadającej Ojczyzny. Uchwalili dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa, jak ją wówczas nazywano, miała stać się fundamentem nowoczesnego państwa i narodu. Niestety wrogowie okazali się silniejsi, zasady zawarte w dokumencie nie weszły w życie. Jednak dokument ten stał się symbolem walki o lepsze państwo, lepszy naród i lepsze jutro. Dzisiaj ta symbolika nabiera jeszcze większego znaczenia.
W obliczu kryzysu, spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa, biało-czerwona flaga staje się z kolei bardzo mocno świadkiem naszego przywiązania do Ojczyzny, a zarazem znakiem naszej jedności, szlachetności, wolności, niezależności i samorządności, często też symbolem zwycięstwa. Wierzę, że dzięki naszej odpowiedzialności uda nam się pokonać ten trudny czas. 11 lat temu nasz czerwieński pomnik otrzymał nazwę „Pomnika Pamięci”. U jego podstawy umieściliśmy napis, który zaświadcza, że w pamięci pozostają stale wszyscy, którzy przez wieki byli związani z naszą małą Ojczyzną. Pamiętamy szczególnie o tych, którzy swoje życie poświęcili dla rozwoju tej naszej czerwieńskiej ziemi. 11 lat temu pojawiły się także nowe tablice, które nawiązują do uniwersalnych wartości - Pamięci, Wolności, Prawdy i Dobra. Chcemy, by zasady te były na wieki kierunkowskazami w życiu każdego człowieka i obywatela.
Chciałbym na te majowe święta życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia, bo ono jest, jak pokazują nam doświadczenia innych krajów, niezwykle kruche i delikatne. Życzę nadziei, bo dzięki niej możemy żyć, planować i marzyć nawet w najtrudniejszych chwilach. Dziękuję wszystkim za okazywaną sobie pomoc, życzliwość, za troskę wobec drugiego człowieka. Tylko tak zdamy ten prawdziwy egzamin dojrzałości i obywatelskiej postawy. A przede wszystkim - za św. bratem Albertem Chmielowskim - życzę tego, byśmy jeden dla drugiego byli dobrzy jak chleb. Tak po prostu. Tak najszczerzej. Tak po ludzku.
[zdjęcia archiwalne z uroczystości w 2019 roku] Burmistrz Czerwieńska - Piotr Iwanus