Koło Gospodyń - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści
Koło Gospodyń Wiejskich w Nietkowie
Wieniec Dożynkowy '2016
Wieniec Dożynkowy '2015
Dożynki Gminne w Leśniowie Małym '2013

*  *  *  *  *


Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich powstawały już ponad 130 lat temu z inicjatywy kobiet. Koła organizowały kursy szycia, gotowania oraz pieczenia, uczyły też prowadzenia domu. Kobiety współorganizowały szkoły, wspomagały ludzi w trudnej sytuacji i uczyły wzajemnej pomocy. Organizowały festiwale, spektakle ludowe oraz różnego typu biesiady. Promowały też sztukę ludową.

Koło Gospodyń Wiejskich
z definicji jest dobrowolną, samorządną i niezależną organizacją kobiecą działającą głównie na terenach wiejskich. Koła Gospodyń Wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społecznej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność koncentruje się na zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu miejscowego folkloru.



*  *  *  *  *


W naszej miejscowości prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, a jego siedzibą jest Domu Kultury w Nietkowie.

1. Przewodniczącą Koła Gospodyń jest p. Elżbieta Śliwińska,


2. Wiceprzewodniczącą jest p. Halina Bryndza.



Bardzo ważną sprawą jest to, że Koło Gospodyń prężnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi w Nietkowie i wspólnie realizowane jest wiele przedsięwzięć. Przynosi to wiele satysfakcji członkiniom Koła Gospodyń i wpływa integrująco na całą naszą społeczność. Ogółem w składzie KGW aktywnie działa ponad 40 mieszkanek Nietkowa.

Na przestrzeni lat KGW pielęgnowały polską tradycję i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi. Tak też jest w Nietkowie. W ostatnich latach widoczny jest wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich. Coraz częściej kobiety, obserwując dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć, a także mając na uwadze potrzebę modernizacji i odnowy wsi wstępują do KGW lub też zakładają nowe koła.


Koło Gospodyń Wiejskich jest organizacją o statusie stowarzyszenia. Może również ubiegać się o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego. Członkinie Koła Gospodyń bardzo aktywnie wspierają działalność Stowarzyszenia Mieszkańców NIetkowa.

*  *  *  *  *


26.09.2024r.

Nieoceniona pomoc Koła Gospodyń Wiejskich w Nietkowie podczas zagrożenia powodzią
Zagrożenie powodzią - wrzesień '2024
Zagrożenie powodzią - wrzesień '2024
Zagrożenie powodzią - wrzesień '2024
Zagrożenie powodzią - wrzesień '2024

19.08.2024r.

1. miejsce w gminnym konkursie - wieniec dożynkowy Koła Gospodyń w Nietkowie

17.08.2024r.

Tradycje zostały podtrzymane - wieniec dożynkowy '2024 wykonany przez Koło Gospodyń w Nietkowie
Wieniec dożynkowy to nieodłączny element polskiej tradycji związanej z obchodami dożynek. Jest symbolem zakończenia żniw i podziękowania za zebrane plony. Tradycja wieńców dożynkowych sięga dawnych czasów, kiedy to zwyczaj wieńców był ściśle związany z zakończeniem żniw. W Polsce tradycja ta ma głębokie korzenie i jest ważnym elementem lokalnej kultury ludowej.
Święto dożynkowe, nazywane również świętem plonów, ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach, które z czasem zostały przyswojone przez chrześcijaństwo. Obchodzone na przełomie sierpnia i września święto dożynkowe ma na celu podziękowanie za zebrane plony oraz prośbę o błogosławieństwo na kolejny rok. Współcześnie dożynki są świetną okazją do biesiadowania, świętowania i integracji lokalnej społeczności, a także prezentacji regionalnych tradycji, kultury, strojów i potraw.
Zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych opiera się na różnych technikach, które pozwalają na stworzenie pięknych i trwałych kompozycji. Materiały, z których wykonuje się wieńce, to przede wszystkim zboża, takie jak pszenica, żyto czy jęczmień, ale także kwiaty, liście, owoce i inne elementy roślinne. Wyplatanie wieńców wymaga nie tylko umiejętności, ale także wiedzy na temat symboliki poszczególnych roślin i ich znaczenia w tradycji dożynkowej.
Koło Gospodyń Wiejskich w Nietkowie podtrzymuje tą tradycję i co roku wykonuje piękny wieniec dożynkowy. Wielki wkład pracy, precyzja wykonania, dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy jednoczesnym zachowaniu tradycji to główne cechy wieńca z Nietkowa. Przygotowanie takiego tradycyjnego wieńca dożynkowego to nie tylko sposób na uczczenie zakończenia żniw, ale także okazja do kultywowania pięknych tradycji i rozwijania umiejętności manualnych. Każdy wieniec jest wyjątkowy dzięki zastosowaniu różnych materiałów, stelaża, technik wykonania i bogatej palety elementów dekoracyjnych. Wieniec dożynkowy jest przede wszystkim symbolem dożynek i dożynkowych plonów. Jego forma nawiązuje do kształtu korony, co symbolizuje zwieńczenie ciężkiej pracy rolników oraz hojność natury. Ponadto, wieniec wykonany jest ze zboża, kwiatów i innych roślin, co podkreśla związek z plonami i urodzajem. W ten sposób wieniec stanowi wyraz wdzięczności za obfite zbiory oraz życzenia pomyślności na kolejny rok. Wieńce dożynkowe są także przynoszone do kościoła, gdzie zostają poświęcone przez księdza. Tym samym stają się symbolem wdzięczności Bogu za plony oraz prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok.
Komisja oceniająca wieńce dożynkowe w gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec uznała, że wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Nietkowie zasługuje na najwyższe wyróżnienie! Tym samym wieniec zajął pierwsze miejsce w gminnym konkursie. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim gospodyniom tworzącym wieniec. Dobra robota! To wielki zaszczyt i wyróżnienie - tym bardziej, że nasz wieniec będzie reprezentował Gminę Czerwieńsk na dożynkach powiatowych w Koźli 31. sierpnia 2024 roku. Wielkie słowa uznania!

Boże Ciało - 2024
Boże Ciało - 2024
Boże Ciało - 2024
Boże Ciało - 2024

20.08.2023r.

Współczesny wieniec dożynkowy '2023 Koła Gospodyń Wiejskich w Nietkowie

12.08.2023r.

Przygotowania do Dożynek'2023

Boże Ciało - 2023
Boże Ciało - 2023
Boże Ciało - 2023
Boże Ciało - 2023

20.08.2022r.

Tradycyjny wieniec dożynkowy wykonany przez KGW w Nietkowie zajął 1. miejsce w gminnym konkursie
Gminne Święto Plonów - 2022
Gminne Święto Plonów - 2022
Gminne Święto Plonów - 2022
Gminne Święto Plonów - 2022
Boże Ciało - 2022
Boże Ciało - 2022
Boże Ciało - 2022
Boże Ciało - 2022
III miejsce w konkursie wojewódzkim '2021
III miejsce w konkursie wojewódzkim '2021
III miejsce w konkursie wojewódzkim '2021
III miejsce w konkursie wojewódzkim '2021

25.08.2021r.

Wieńce dożynkowe z Nietkowa najpiękniejsze
Dożynki każdego roku w sposób symboliczny kończą okres żniw, wieńcząc tym samym powtarzający się co roku cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.
Już od XVI wieku rolnik ścinając ostatnią kiść zboża (tzw. dorżnięcie ostatnich kłosów zboża - stąd nazwa dożynki), żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec święcono podczas dziękczynnej mszy świętej, a później barwny korowód niósł go do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac.
Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Zboże do wieńca zbiera się, gdy jest jeszcze niedojrzałe, na pół zielone, jest wtedy najbardziej okazałe, ma ładny kolor i dużo ziarna. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa. Całość zdobiono czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami i kolorowymi wstążkami.
Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Dożynkowe wieńce powstają w wielu sołectwach i są dziełem najczęściej pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki wprawiające w zachwyt wszystkich uczestników dożynek.
Tradycyjny wieniec dożynkowy wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nietkowie zajął I miejsce w gminnym konkursie. Podobnie wieniec współczesny wykonany przez mieszkanki Nietkowa - w gminnym konkursie również zajął I miejsce. Ogromny wkład pracy, precyzja wykonania, dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy jednoczesnym zachowaniu tradycji została doceniona przez komisję konkursową. To niewątpliwie dla wszystkich mieszkańców Nietkowa powód do dumy i zadowolenia. Nasze wieńce będą brały udział w wojewódzkim konkursie na wieniec dożynkowy, który rozstrzygnięty zostanie 5 września br. podczas dożynek wojewódzkich w Żaganiu.
UZUPEŁNIENIE: wieniec współczesny zajął w konkursie wojewódzkim III miejsce. Cieszymy się i serdecznie gratulujemy!!!
Dożynki w Nietkowie '2021
Dożynki w Nietkowie '2021
Dożynki w Nietkowie '2021
Dożynki w Nietkowie '2021
Boże Ciało '2021
Boże Ciało '2021
Boże Ciało '2021
Boże Ciało '2021
Radosne śpiewanie kolęd w WDK
Niewiele dzieje się w naszym domu kultury... Tym bardziej cieszy fakt organizacji otwartej imprezy środowiskowej dla mieszkańców. Wspólne śpiewanie kolęd, bez barier pokoleniowych, w radosnej atmosferze, w ciekawych aranżacjach muzycznych spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników tego wydarzenia. Zarówno starsi, jak i młodsi wspólnie wykonali ponad 20 tradycyjnych kolęd, pastorałek i utworów o tematyce świątecznej. W przerwach pomiędzy utworami był czas na wspólne rozmowy i wspomnienia przy pysznych ciastach upieczonych specjalnie na to wydarzenie. Było to miłe i atrakcyjnie spędzone popołudnie.
Koło Gospodyń Wiejskich składaja gorące podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia - sponsorom, paniom, które upiekły pyszne ciasta, p. Tomaszowi Pileckiemu za przygotowanie aranżacji muzycznych i prowadzenie imprezy, a przede wszystkim - uczestnikom, którzy wspólnie śpiewali kolędy. Mamy nadzieję, że impeza ta wejdzie na stałe do działalności naszego domu kultury i za rok znów się spotkamy.
Rodzinne śpiewanie kolęd - 2020
Rodzinne śpiewanie kolęd - 2020
Rodzinne śpiewanie kolęd - 2020
Rodzinne śpiewanie kolęd - 2020
Boże Ciało '2019
Boże Ciało '2019
Boże Ciało '2019
Boże Ciało '2019
Boże Ciało '2018
Boże Ciało '2018
Boże Ciało '2018
Boże Ciało '2018
Boże Ciało '2017
Boże Ciało '2017
Boże Ciało '2017
Boże Ciało '2017
Dożynki parafialne - 04.09.2016r.
Dożynki parafialne - 04.09.2016r.
Dożynki parafialne - 04.09.2016r.
Dożynki parafialne - 04.09.2016r.
Dożynki '2016
Dożynki '2016
Dożynki '2016
Dożynki '2016
Dożynki Prezydenckie w Spale '2010
Boże Ciało '2016
Boże Ciało '2016
Boże Ciało '2016
Dożynki Powiatowe '2015
Dożynki Powiatowe '2015
Dożynki Powiatowe '2015
Dożynki Powiatowe '2015
Dożynki '2015 w Nietkowie
Dożynki '2015 w Nietkowie
Dożynki '2015 w Nietkowie
Dożynki '2015 w Nietkowie
Boże Ciało '2015
Boże Ciało '2015
Boże Ciało '2015
Boże Ciało '2015
Dożynki Wojewódzkie - 2014
Dożynki Wojewódzkie - 2014
Dożynki Wojewódzkie - 2014
Dożynki Wojewódzkie - 2014
Dożynki Gminne - 2014
Dożynki Gminne - 2014
Dożynki Gminne - 2014
Dożynki Gminne - 2014
Dożynki Gminne w Laskach '2012
Dożynki Parafialne - 2013
Dożynki Parafialne - 2013
Dożynki Parafialne - 2013

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:            stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage fb:       Nietków.pl
Telefon do Sołtysa Nietkowa: +48 453630945
Wróć do spisu treści