marzec 2021 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

MARZEC 2021

30.03.2021r.
Kolejne punkty świetlne na ul. Sportowej poprawią bezpieczeństwo mieszkańców

27.03.2021r.
Solidny i kosztowny remont mostu kolejowego Nietków - Nietkowice
Pomiędzy Nietkowem a Nietkowicami bez opóźnień i nieprzewidzianych utrudnień remontowany jest most kolejowy na Odrze. Teren inwestycji jest oddalony od zabudowań, ale warto o nim wspomnieć ze względu na bardzo duży zakres prac remontowych. Ta rządowa inwestycja jest pierwszym elementem kompleksowej przebudowy tzw. Odrzanki, która łączy Wrocław ze Szczecinem.
Prace na nadodrzańskim moście kolejowym w Nietkowie obejmują jedną z dwóch stalowych konstrukcji przeprawy. Nie była ona remontowana od początku powstania, czyli od 150 lat. Wszystkie prace odbywają przy ruchu pociągów. Codziennie po równoległym torowisku przejeżdża ponad 50 składów. To wymaga sporej precyzji i dyscypliny wykonawczej od firm realizujących remont. Konstrukcja, po której poruszają się obecnie pociągi przeszła remont pół wieku temu i nie wymaga natychmiastowej interwencji. Prace na drugim torze będą realizowane w głównym etapie remontu Odrzanki, która za kilka lat ma się stać jedną z najważniejszych magistrali transportowych w kraju.
Do końca 2022 roku będzie gotowa dokumentacja remontu całego odcinka linii kolejowej między Wrocławiem i Szczecinem. Polskie Linie Kolejowe równolegle realizują też remonty dworców na tej trasie. Dzięki remontowi Odrzanki nasz region zyska nowoczesną drogę transportową o dużej przepustowości. Dla Lubuszan oznacza to skrócenie czasu podróży, poprawę komfortu jazdy i zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa podróży. Według dobrze poinformowanych źródeł remont tego mostu będzie kosztował aż 64 mln złotych (to dużo więcej niż roczny budżet Gminy Czerwieńsk). Prace zakończą się za 2 lata.

24.03.2021r.
Komunikaty z Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku
W związku z bardzo poważną sytuacją chorobową, wprowadzonymi ograniczeniami na terenie całego kraju, a także w trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników samorządowych informujemy, że Urząd Gminy w Czerwieńsku jest nieczynny dla interesantów do odwołania.
Interesanci będą przyjmowani tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. w sprawach obywatelskich), po wcześniejszym umówieniu telefonicznym terminu wizyty z pracownikiem merytorycznym. Numer telefonu służbowego: 68 327 80 41. Przed wejściem do urzędu wystawiona jest skrzynka podawcza, w której mieszkańcy mogą umieszczać wnioski, pisma, deklaracje, itp. Kontakt z urzędnikami jest możliwy za pomocą poczty elektronicznej. Adresy e-mail są dostępne na stronie internetowej www.czerwiensk.pl. Kontakt jest też możliwy za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP Urzędu Gminy w Czerwieńsku.
Przekazujemy też informację o mobilnych punktach szczepień przeciwko COVID-19 na terenie województwa lubuskiego, wykonujących szczepienia w domu pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjentów „leżących”). Na obszar powiatu zielonogórskiego został wyznaczony zespół wyjazdowy ALDEMED Centrum Medyczne Sp. z o.o. - Zielona Góra, Al. Niepodległości 1, telefon 68 353 06 00.
Również Spółka POMAK została zamknięta dla interesantów. W sprawach niewymagających potwierdzenia prosi się o kontakt w formie tradycyjnej korespondencji na adres POMAK Sp. z o.o., ul. Składowa 2, 66-016 Czerwieńsk lub za pomocą poczty elektronicznej na adres: kontakt@pomak.pl albo poprzez e-BOK: https://ebok.pomak.pl.
Czasy mamy wyjątkowo trudne. Mieszkańców uprasza się o wyrozumiałość i ograniczenie aktywności do niezbędnego minimum. Tylko w ten sposób możemy razem pokonać tą pandemię.

22.03.2021r.

Mimo pandemii nadal można przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa


Resort finansów poinformował, że jak na razie nie ulega zmianie termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT za ubiegły rok. Mamy na to jeszcze trochę czasu. Będzie można to zrobić w terminie do 30 kwietnia 2021 roku. Deklaracje przesłane do urzędów skarbowych są rozliczane bez przeszkód. Zwroty nadpłaconego podatku przelewane są na konta podatników w ciągu zaledwie kilku dni. Wszystkie działania są prowadzone sprawnie i bez zakłóceń. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku.

Kolejny raz fiskus wypełnił za podatników zeznanie roczne za 2020 rok. Na Portalu Podatkowym „Twój e-PIT” podatnik znajdzie wstępnie rozliczoną deklarację. Od jego decyzji zależeć będzie czy ją zaakceptuje, naniesie korekty, czy rozliczy się samodzielnie. Wypełniony PIT będzie zawierał dane, które przekazał pracodawca (m.in. przychód, wysokość składek na ZUS, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu). Poza tym w elektronicznym formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące np. ulgi na dzieci oraz informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1 proc. podatku. Wszystkie dane można będzie skorygować i np. przeznaczyć 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Wystarczy w rubryce OPP wpisać numer KRS 0000169865 (to numer ZLOP, który jest organizacją pożytku publicznego) i koniecznie wskazać cel szczegółowy: Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Po wprowadzeniu danych należy zaakceptować PIT, wysłać go i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Żeby pobrać swoje rozliczenie podatkowe w serwisie „podatki.gov.pl” należy wybrać „Twój e-PIT” i uwierzytelnić się - jeżeli posiadamy profil zaufany należy go użyć - jeżeli nie posiadamy profilu zaufanego trzeba wpisać swoje dane: PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2019 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2020. To jest łatwe i można bez przeszkód przekazać 1 proc. podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Zachęcamy do takiej formy wspierania działalności naszego Stowarzyszenia.

18.03.2021r.
Nie żyje ks. proboszcz Zygmunt Lisiecki
Ksiądz prałat Zygmunt Lisiecki urodził się 9 września 1949 r. w Świebodzinie, w rodzinie Józefa i Marii z domu Lendzion. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1967 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty 17 czerwca 1973 r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Jako wikariusz pracował w Lubniewicach (zastępstwo wakacyjne, 1973), Ośnie Lubuskim (1973-1974), Strzelcach Krajeńskich (1974-1976) i Zielonej Górze (parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej, 1976-1980).
W 1980 r. został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu liturgiki w Akademii Teologii Katolickiej, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny. Po powrocie ze studiów pracował jako referent w Kurii Diecezjalnej w Gorzowie Wlkp. 25 sierpnia 1988 r. został proboszczem parafii pw. św. Anny w Jordanowie. 18 lutego 1992 r. papież św. Jan Paweł II wyróżnił go godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W roku 1996 powierzono mu parafię pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Przewodził naszej wspólnocie parafialnej przez 10 lat. 1 sierpnia 2006 r. objął parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzowie Wlkp. W roku 2015 został ponadto ojcem duchownym Dekanatu Gorzów Wlkp. - Katedra. Pełnił również rozmaite funkcje diecezjalne. Był długoletnim wykładowcą liturgiki w diecezjalnym seminarium w Paradyżu i członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej. W latach 2008-2015 był członkiem Rady Kapłańskiej, a w latach 2009-2016 należał do Kolegium Konsultorów. W latach 2009-2017 stał na czele diecezjalnej Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury, zaś w latach 2008-2017 przynależał do diecezjalnej Rady ds. Wzajemnej Pomocy Kapłańskiej. Cześć Jego Pamięci.

15.03.2021r.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami

11.03.2021r.
Trzeba uszczelnić system śmieciowy w naszej gminie
Gmina Czerwieńsk rozważa możliwość zakupu i wdrożenia aplikacji, która pozwala uszczelnić system śmieciowy. Z dużym sukcesem została ona właśnie wdrożona w Łęcznej. W ciągu kilku tygodni udało się wychwycić ponad 200 osób nie płacących za odpady. A to jeszcze nawet nie jest półmetek weryfikacji. To kolejna gmina, która jest zadowolona z efektów elektronicznej analizy deklaracji śmieciowych.
Elektroniczny system, który wcześniej sprawdził się już w Świdniku, porównuje dane pochodzące z kilku instytucji: ewidencji ludności, Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym osób pobierających świadczenia 500+, a także dane ze szkół i przedszkoli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To ma być bat na śmieciowych oszustów. Algorytm skutecznie wyłapuje niepłacących za odpady.
Po kilku tygodniach od wdrożenia narzędzia widoczne są pierwsze efekty. Po krzyżowej kontroli udało się wychwycić blisko 500 adresów, gdzie wystąpiły rozbieżności. Urząd poprosił właścicieli tych nieruchomości o wyjaśnienia. W ten sposób, na skutek uszczelniania, do systemu dopisanych zostało już prawie 200 osób, które wcześniej w nim nie widniały, co daje ok. 40 tys. zł rocznie w systemie więcej. A to jeszcze nawet nie półmetek weryfikacji.
Już samo nagłośnienie sprawy o wdrożeniu aplikacji do weryfikacji deklaracji śmieciowych zadziałało prewencyjnie. Część osób bardzo szybko przyszła do urzędu dopisać lokatorów. Gmina Czerwieńsk przykłada dużą wagę do racjonalnego gospodarowania odpadami. Nasza samorządowa wspólnota zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że osoby omijające system śmieciowy robią to kosztem wszystkich pozostałych. Trzeba znaleźć możliwość skutecznego egzekwowania prawa.
Aplikacja, na której wzorowała się Łęczna, a obecnie także inne gminy, jako pierwszy wdrożył Świdnik. W ten sposób w 2019 roku miasto wychwyciło ok. 1,3 tys. osób nie płacących za śmieci. Musiały one poprawić deklarację, a także ponieść opłatę wstecznie nawet do 5 lat. Rekordzista musiał zapłacić 2 tys. złotych zaległości.

08.03.2021r.
Wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Koronawirus komplikuje nam życie, ale bieżące funkcjonowanie gminy przebiega bez zakółceń. Wykorzystując większą ilość czasu spędzanego w domu można sprawdzić czy nie gromadzimy zbyt dużo odpadów wielkogabarytowych. Zbliża się dobra okazja do zrobienia porządków, bo już wkrótce na terenie naszej gminy odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odbiór tych odpadów dla Nietkowa, Lasek i Borynia zaplanowany jest na sobotę, 24 kwietnia 2021r.

Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane do pojemników na odpady komunalne lub worków do selektywnej zbiórki. Są to np. meble (stoły, krzesła, szafy), wózki dziecięce, materace, rowery i inny sprzęt domowy o dużych rozmiarach, pralki, lodówki, zamrażarki, monitory, radia, itp. oraz zużyte opony od samochodów osobowych. Trzeba pamiętać, że do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: odpadów budowlanych, sanitarnych, ram okiennych, drzwi, elementów ogrodzenia, części samochodowych. Takich odpadów można pozbyć się w Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), który jest usytuowany na terenie spółki POMAK w Czerwieńsku. Jest on czynny raz w tygodniu (we wtorki) od 12:00 do 15:00.

05.03.2021r.
Parking przed cmentarzem to nie jest miejsce do driftowania! Wypada naprawić wyrządzone szkody...

02.03.2021r.
Remont kościoła to zadanie dla wytrwałych - zakończyła się naprawa daszków nad wejściami bocznymi

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści