wrzesień 2021 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

WRZESIEŃ 2021

30.09.2021r.
Sieć światłowodowa wkracza do Nietkowa

28.09.2021r.
Kolejna wycieczka Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa           - fotorelacja dostępna tutaj

25.09.2021r.
Takie lekcje biblioteczne na długo pozostaną w pamięci dzieci

23.09.2021r.
Szansa na nowe mieszkania komunalne
20 września w Zielonej Górze została powołana spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu. Jej celem jest budowa 800 mieszkań w regionie, w tym 30 nowych mieszkań w Czerwieńsku. Lokale te przeznaczone będą dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej. Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto ma zapewniony stabilny system finansowania. Gminy, które przystąpiły do spółki otrzymały już jednorazowe wsparcie w wysokości 3 milionów złotych. Widać to wyraźnie w uchwale dotyczącej zmian w budżecie Gminy Czerwieńsk na 2021 rok, podjętej na ostatnie sesji Rady Miejskiej w Czerwieńsku. To daje początkowy kapitał zakładowy 18 mln złotych. Dodatkowo gmina będzie mogła otrzymać kolejne bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Jest jeszcze bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM będzie spółką ze stabilnym finansowaniem, która weźmie na siebie znakomitą większość spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwestycji mieszkaniowych w Gminie Czerwieńsk.
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pilotuje program pod nazwą Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - spółki, które w porozumieniu z samorządem budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Utworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych przewiduje: wybudowanie mieszkań na wynajem z niskim czynszem, możliwość dojścia lokatorów do własności wynajmowanego lokalu przy wpłacie odpowiednio wysokiej partycypacji, skorzystanie z wakacji w płaceniu czynszu dla tych lokatorów, którzy nie zdecydują się na możliwość wykupu mieszkania (po upływie okresu spłaty przez SIM kredytu).
Radni jednomyślnie zdecydowali o przystąpieniu Gminy Czerwieńsk do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wraz z innymi samorządami Gmina Czerwieńsk utworzyła spółkę z o.o. pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Lubuskie Trójmiasto. Dzięki temu możliwa będzie budowa i wynajem mieszkań z przystępnym czynszem, przeznaczonych dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe, albo znacząco obciążałoby budżet domowy. Uzyskanie przez gminę wsparcia w wysokości 3 mln złotych przeznaczone jest na pokrycie udziału w spółce. Udziałowcami spółki są samorządy tworzące Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto: Miasto Zielona Góra, Miasto Nowa Sól, Gmina Sulechów, Gmina Czerwieńsk, Gmina Nowogród Bobrzański, Gmina Świdnica, Gmina Otyń i Gmina Zabór. Pojawia się zatem realna szansa na nowe mieszkania w Czerwieńsku w roku 2023.

20.09.2021r.
Uratowany remis 3:3 w ostatniej minucie meczu ODRY z drużyną DĄB Sława-Przybyszów

17.09.2021r.
Międzynarodowe spotkanie nauczycieli
Szkoła podstawowa w Nietkowie od wielu lat prowadzi aktywne działania na polu realizacji ambitnych projektów edukacyjnych. Ostatnio udało się pozyskać spore środki na realizację dwóch dużych projektów: dla nauczycieli oraz dla uczniów. Właśnie w ramach jednego z nich w naszej szkole podstawowej w dniach od 13. do 16. września odbyło się spotkanie i wymiana doświadczeń ośmiu nauczycieli międzynarodowego projektu Erasmus + "Odkrywamy Europę z językiem angielskim".
Podczas tego spotkania uczestnicy biorący udział w projektowych działaniach reprezentowali szkoły z Włoch, Hiszpanii, Węgier i Polski. Kilkudniowy pobyt tej grupy nauczycieli w naszej szkole zaowocował poznaniem nowych technik i metod oraz platform edukacyjnych, z którymi będą pracować podczas projektowych zadań z uczniami. Oprócz szkoleń i warsztatów nauczyciele zapoznali się z organizacją pracy naszej placówki, poznali warunki pracy i nauki w szkole, poznali też ciekawostki Nietkowa i Zielonej Góry. Wspólnie poświęcili wiele czasu na omówienie i przygotowanie przyszłych projektów edukacyjnych dla naszych uczniów.
Doceniamy wysiłek organizacyjny tego spotkania i cieszymy się, że Nietków ma swój wkład w międzynarodowy rozwój edukacji.

14.09.2021r.
Droga do Borynia to "droga leśna udostępniona do ruchu publicznego"

11.09.2021r.
Jesienna zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Koronawirus komplikuje nam życie, ale wywóz odpadów przebiega bez zakółceń. Wykorzystując większą ilość czasu spędzanego w domu można sprawdzić czy nie gromadzimy zbyt dużo odpadów wielkogabarytowych. Zbliża się dobra okazja do zrobienia porządków, bo już wkrótce na terenie naszej gminy odbędzie się zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odbiór tych odpadów dla Nietkowa, Lasek i Borynia zaplanowany jest na sobotę, 9 października 2021r.

Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane do pojemników na odpady komunalne lub worków do selektywnej zbiórki. Są to np. meble (stoły, krzesła, szafy), wózki dziecięce, materace, rowery i inny sprzęt domowy o dużych rozmiarach, pralki, lodówki, zamrażarki, monitory, radia, itp. oraz zużyte opony od samochodów osobowych. Trzeba pamiętać, że do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: odpadów budowlanych, sanitarnych, ram okiennych, drzwi, elementów ogrodzenia, części samochodowych. Takich odpadów można pozbyć się w Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), który jest usytuowany na terenie spółki POMAK w Czerwieńsku. Jest on czynny raz w tygodniu (we wtorki) od 12:00 do 15:00.

08.09.2021r.
Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu '2021
Dyrektor  szkoły podstawowej w Nietkowie bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w Nietkowie jaka odbyła się w sobotę - 4. września 2021 roku - a przygotowana była przez bibliotekę szkoły podstawowej oraz bibliotekę publiczną w Nietkowie. To była wielka przyjemność posłuchać „Pani Dulskiej” na scenie naszego Domu Kultury w wykonaniu małych i dorosłych aktorów.
To wydarzenie kulturalne nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania, wysiłku i pracy wielu osób. Bardzo dziękuję za wspaniałe przygotowanie opiekunom bibliotek - p. Cezaremu Piątkowskiemu oraz p. Agnieszce Zgodzie. Jak zwykle nieocenionej pomocy udzieliło organizatorom Koło Gospodyń Wiejskich, a smaczny poczęstunek zasponsorował p. Krzysztof Bieniek.
Szczególne słowa uznania i brawa kieruję dla czytających artystów. Wasze przygotowanie zasługuje na słowa uznania i podziękowania. Dziękujemy Wam za przemiły, wesoły czas spędzony razem w gościnnych murach Wiejskiego Domu Kultury z polską literaturą. To było bardzo interesujące wydarzenie kulturalne. Składam podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie.
Beata Kłos-Wygas, dyrektor szkoły w Nietkowie

06.09.2021r.
Cenne zwycięstwo ODRY nad drużyną ZAP Zbąszynek - wynik meczu 4:3

02.09.2021r.
Kolejne pasowanie na ucznia w naszej szkole podstawowej

01.09.2021r.
Zapraszamy na Narodowe Czytanie '2021
Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. „Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.
„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej jest lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się w sobotę 4 września 2021r. Zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie będzie można usłyszeć fragmenty tego dzieła w formule wydarzenia czytelniczo-medialnego. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11:00. Zachęcamy do licznego udziału.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści