czerwiec 2022 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

CZERWIEC 2022

28.06.2022r.

Interesujące spotkanie autorskie z Martą Maciejewską

25.06.2022r.

Zakończenie roku szkolnego w szkole podstawowej w Nietkowie

24.06.2022r.
Na przystani rzecznej w Nietkowie odbędzie się "Piknik nad Odrą"
Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Mieszkańcy Nietkowa chętnie spędzają czas na spacerach i wycieczkach. W ostatnich miesiącach przybyło również do nas sporo nowych osób, w tym obywatele Ukrainy. Dzięki inicjatywie 3-osobowej grupy nieformalnej i przyjęcia patronatu nad nią przez Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa pojawił się fajny pomysł przygotowania i przeprowadzenia środowiskowej imprezy integracyjnej dla mieszkańców Nietkowa pod nazwą "Piknik nad Odrą". Odbędzie się ona 9. lipca 2022 roku, od godziny 11:00.
Organizacja takiej imprezy na przystani nie należy do łatwych. Trzeba dobrze przemyśleć, co się chce zaoferować uczestnikom takiego pikniku, jaki jest główny cel takiego spotkania, jakie przewiduje się atrakcje, kto zajmie się przygotowaniem programu, oprawą muzyczną, wreszcie jak wyglądać będzie zabezpieczenie logistyczne. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jak zorganizować poczęstunek, zabezpieczenie chłodnych i gorących napojów, wyznaczyć miejsce na ognisko i grilla, zabezpieczyć zasilanie (prąd), czy też zabezpieczenie sanitarne. Nie bez znaczenia jest podział terenu przystani na sektory tak, aby można było bezpiecznie wprowadzić wóz OSP Nietków, ale także, aby dzieci i młodzież miała miejsce na figle, zabawy i konkursy realizowane z Bardzo Fajnym Klaunem.
Między innymi o takich zagadnieniach traktuje projekt przygotowany na okoliczność tej imprezy, który kilka miesięcy temu został złożony do Lokalnej Grupy Działania "Między Odrą a Bobrem". Do LGD wpłynęło bardzo dużo ciekawych i różnorodnych wniosków, ale nasz - firmowany przez Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa - okazał się jednym z lepiej przygotowanych. Dzięki temu został zakwalifikowany do realizacji. Cieszymy się z tego, bo dzięki niemu nasza przystań trochę odżyje, a mieszkańcy będą mieli atrakcyjną imprezę w okresie wakacyjnym. Kiedyś obywał się w tym terminie Flis Odrzański. Może więc jakieś jednostki pływające zawitają do naszej przystani. Z pewnością byłaby to jeszcze dodatkowa atrakcja tej imprezy. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców NIetkowa na integrację środowiskową - poznamy się lepiej, dzieci będą miały dzień pełen atrakcji, będzie dużo muzyki, smaczne ciasta i poczęstunek, będzie też można upiec kiełbaskę przy ognisku lub usmażyć na grillu. Krótko mówiąc już dziś warto sobie zarezerwować termin 9. lipca - to będzie wydarzenie rodzinne, o którym będzie głośno w okolicy. W imieniu wolontariuszy-organizatorów serdecznie zapraszamy. Tu po prostu trzeba być!

22.06.2022r.
Spotkanie z autorką książki pt. "1200 gramów szczęścia"
Autorką książki jest Marta Maciejewska. Wielu z nas ją zna, bo pochodzi z Nietkowa - tu się wychowała i dorastała, a na studiach także prowadziła zajęcia w naszym Domu Kultury. Do dzisiaj wspomina ten czas z ogromnym sentymentem.
Miesiąc temu odbyła się premiera najnowszej książki p. Marty pod tytułem „1200 gramów szczęścia”. To opowieść oparta na faktach, którą - jak sama mówi - napisało życie. Wszystko jest prawdą, a książka cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Autorka półroczny dochód ze sprzedaży tej powieści w całości przekazuje na oddział neonatologii w Zielonej Górze, na ratowanie wcześniaków. Patronem książki jest między innymi Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida w Zielonej Górze. Marta Maciejewska w swoim dorobku może się pochwalić tym, że jej książki trafiają na listę TOP 100 w Empiku oraz do Wielkiej Piątki Legimi. To spory sukces tej wciąż młodziutkiej autorki.
Po krótce przedstawiamy fabułę „1200 gramów szczęścia”. Emilia i Jakub to zakochana para, która ma dobre życie, świetną pracę, a do szczęścia brakuje im jedynie dziecka. Z czasem i to marzenie się spełnia. Emilka nosi w sobie nowe życie. I w tym momencie nadciąga burza, i zaczyna się piekło. Akcja toczy się w szpitalu w Zielonej Górze. To opowieść o walce jaką stoczyli lekarze o życie matki i dziecka, to opowieść o tym jak to jest być mamą skrajnego wcześniaka.
Pani Marta mówi, że „poprzez tę książkę chcę nagłaśniać to, co jest ważne dla Nas kobiet. Chcę przygotować przyszłe mamy na sytuację, gdy tak jak ja, ich dziecko urodzi się zbyt wcześnie i będzie zmuszone stoczyć walkę o własne życie. Mówię o tym, że jeśli dopadnie Nas szok poporodowy, to warto skorzystać z pomocy psychologa. Walczę o to, by w całej Polsce zmienił się system. Kobiety w całym kraju po trudnym porodzie, gdy ich dziecko jest zabrane do innej sali i walczy o życie są zmuszone leżeć na sali ze szczęśliwą mamą i słuchać płaczu innych dzieci, podczas, gdy ona nigdy nie słyszała swojego dziecka, bo ono było reanimowane. Nagłaśniam problem, gdzie po porodzie dzieciom przysługuje tylko 8 tygodni opieki położnej środowiskowej, wcześniakom taka opieka często się nie należy. I mama po trudnym porodzie, po przejściach zostaje ze wszystkim sama.” W imieniu autorki i organizatorów zapraszamy gorąco na to spotkanie.

20.06.2022r.

Festyn ODRY NIetków zorganizowany na najwyższym poziomie      -  więcej zdjęć w galerii
Prestiż dla klubu sportowego daje wicemistrzostwo IV ligi piłkarskiej drużyny seniorów, ale prawdziwym sukcesem klubu jest realizacja zajęć z najmłodszymi adeptami sztuki piłkarskiej. Turniej Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czerwieńsku jest tego najlepszym dowodem. W sobotę, przy niemiłosiernym upale, rozegrano w Nietkowie turniej Żaków. Wydawać by się mogło, że to rozgrywki młodzieżowe, ale nie - poziom piłkarski nie budził żadnych zastrzeżeń, a niektóre bramki mogły być pokazowe i powinny być transmitowane we wszystkich kanałach sportowych. Wiele dobrego wydarzyło się na boisku ODRY NIetków. Rywalizacja sportowa przebiegała w atmosferze fair play, bez uszczerbku na zdrowiu i kondycji zawodników. Wszystko wydarzyło się przy donośnym dopingu rodziców. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal w podziękowaniu za udział w tej rywalizacji sportowej, a po rozgrywkach zawodnicy skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów - LKS ODRA Nietków. To była impreza, o której będziemy długo pamiętać i czekać na jej kolejną edycję. Tak trzymać!

16.06.2022r.

Tradycyjna procesja na Boże Ciało w Nietkowie      - więcej zdjęć w galerii

14.06.2022r.

Przystań rzeczna w Nietkowie na miesiąc przed "Piknikiem nad Odrą"

11.06.2022r.
Od 12 czerwca powracają przewozy pasażerskie na trasie Zielona Góra - Gubin
Do tej pory torami między Zieloną Górą a Gubinem poruszały się jedynie pociągi towarowe. Te wciąż będą kursować, ale dojdą też nowe kursy. Od 12 czerwca będą funkcjonować weekendowe i świąteczne połączenia pasażerskie. Przedstawiciele PKP PLK poinformowali, że od jutra (niedziela, 12 czerwca) mieszkańcy zyskają podróże pociągiem do największego miasta w regionie i w stronę granicy polsko-niemieckiej. Na razie będą to połączenia kolejowe, które będą kursowały jedynie w weekendy i święta. Możliwe jednak, że od grudnia tego roku oferta zostanie poszerzona. Zależy to jednak od zainteresowania podróżami na tej nowo uruchamianej linii.
Rozkład jest już dostępny na portalu pasażera. W soboty pojadą trzy kursy Zielona Góra - Gubin - Zielona Góra, natomiast w niedzielę zaplanowano dwa kursy. W soboty pociągi będą odjeżdżać z Zielonej Góry o godzinach 7:45, 13:23 oraz 16:50. W niedzielę nie będzie uruchamiany pociąg o 13:23. Na razie kursy będą miały charakter wyłącznie weekendowy, a regularne, codzienne połączenia planuje się uruchomić od wejścia w życie rozkładu jazdy 2022/2023 - tzn. w grudniu 2022 roku. Planuje się 6 par pociągów relacji Zielona Góra - Gubin.
Znamy już ceny biletów. Te pojawiły się m.in. na stronie internetowej przewoźnika Polregio. Za podróż zapłacimy: 7,90 zł - z Nietkowa do Zielonej Góry (przejazd - 18 minut) oraz 7,90 zł - z Lasek Odrzańskich do Zielonej Góry (przejazd - 21 minut). Pierwszy pociąg z Zielonej Góry do Gubina wyruszy 12 czerwca, o godz. 7:45, a pierwszy pociąg z Gubina w kierunku Zielonej Góry wystartuje o godzinie 9:25. Czas przejazdu to 1 godz. 16 minut. Zachęcamy do korzystania z tych przewozów osobowych.

09.06.2022r.
Zapraszamy seniorów do Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku
Dzienny Dom Senior+ jest miejscem interesujących spotkań nieaktywnych zawodowo Seniorów, będących mieszkańcami Gminy Czerwieńsk - nie tylko z samego Czerwieńska, ale też z wszystkich miejscowości naszej gminy, w tym oczywiście z Nietkowa.
W tym miejscu Seniorzy w miłym towarzystwie, otoczeni życzliwością personelu, profesjonalnym wsparciem instruktorów, fizjoterapeutów, psychologa mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, mogą zadbać o kondycję psychiczną i fizyczną, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, wyjazdach integracyjnych, spotkaniach międzypokoleniowych, działaniach samopomocowych i działaniach na rzecz społeczności lokalnej. To miejsce, w którym każdy Senior czuje się doceniany, otoczony opieką i wsparciem dobrych ludzi.
W ramach działalności Dzienny Dom Senior+ zapewnia ofertę usług dostosowaną do potrzeb i możliwości Seniorów, w tym między innymi: usługi socjalne (smaczne posiłki w formie cateringu), edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej / kinezyterapii, sportowo-rekreacyjne, aktywizacji społecznej i międzypokoleniowej, terapii zajęciowej, poradnictwa psychologicznego, a także inne działania zależnie od indywidualnie zgłoszonych potrzeb przez uczestników zajęć.
Aktywna postawa personelu Dziennego Domu Senior+ w Czerwieńsku zyskała wsparcie finansowe działalności placówki w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 Edycja 2022 – Moduł II. Program ten jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki pozyskanym środkom zajęcia są jeszcze bardziej atrakcyjne i jeszcze bardziej ciekawe, a koszty ponoszone przez Seniorów uczestniczących w projekcie są niższe.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach realizowanych w Dziennym Domu Senior+ zapraszamy do składnia dokumentów u pracowników socjalnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwieńsku, w godzinach pracy instytucji. Zapisy odbywają się w sposób ciągły do wyczerpania miejsc. Szczegółowe informacje dotyczące Dziennego Domu Senior+ można uzyskać w siedzibie placówki - Czerwieńsk, ul. Ogrodowa 9 lub pod numerem telefonu: 795 953 387. Cała działalność placówki jest dedykowana Seniorom. Dzienny Dom Senior+ zaprasza.

06.06.2022r.
Czas wypełnić deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Jak już wcześniej informowaliśmy każdy właściciel domu lub zarządca budynku miał 12 miesięcy na złożenie deklaracji na temat źródeł ciepła i spalania. Od roku funkcjonuje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), czyli nowy system informatyczny umożliwiający samodzielne złożenie deklaracji online. Deklarację również można złożyć w formie papierowej, a wypełniony dokument będzie można wysłać listem lub złożyć osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na lokalizację budynku.
Przypominamy, że uzupełniając deklarację trzeba podać dane osobowe albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby, a także adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw. Ponadto w deklaracji znajdą się informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, a także o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach. Deklarację do CEEB musi złożyć każdy właściciel lub zarządca.
Obowiązek inwentaryzacji budynków przez gminy wynika z Programu Ochrony Powietrza. Za niezłożenie deklaracji burmistrz będzie mógł nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego. Termin na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 roku. Właściciele budynków nowych i obiektów nowo powstałych mają 14 dni na złożenie deklaracji (14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw).
Na stronie naszego urzędu gminy są dostępne wzory deklaracji. Dla osób, które nie mogą złożyć deklaracji online, istnieje możliwość złożenia jej w formie tradycyjnej, osobiście w urzędzie gminy, pokój nr 109, bądź wysyłając pocztą na adres Urzędu Gminy w Czerwieńsku, ul. Rynek 25, 66-016 Czerwieńsk. Zachęcamy wszystkich właścicieli nieruchomości do terminowego wywiązania się z tego obowiązku.

03.06.2022r.

Piękne begonie i żurawki zastąpiły bratki przy kamieniu upamiętniającym 710-lecie Nietkowa

01.06.2022r.
Wysokie dofinansowanie dwóch inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład
Pięć tysięcy inwestycji, z czego ponad połowa w małych ośrodkach, trzy i pół tysiąca kilometrów dróg, 5 tys. kilometrów chodników, inwestycje w 700 szkołach i remizach OSP, infrastruktura wodno-kanalizacyjna – to zostanie zrealizowane przez samorządy w ramach drugiego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, którego wyniki właśnie poznaliśmy.
Ogółem 47 procent wniosków, które zostały pozytywnie rozstrzygnięte, dotyczyło inwestycji drogowych, 16 procent realizowanych w ramach drugiego naboru inwestycji dotyczy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, 8 procent infrastruktury sportowej, 7 procent edukacyjnej, 5 procent infrastruktury społecznej, 3 procent efektywności energetycznej, a pozostałe to: infrastruktura kulturalna, odnawialne źródła energii i inne.
Dla każdego samorządu ważne są innego rodzaju inwestycje. W województwie lubuskim będzie dofinansowanych 166 zadań inwestycyjnych, z tego dwa w Gminie Czerwieńsk. Pierwsze z nich to budowa stacji uzdatniania wody w Czerwieńsku wraz z infrastrukturą technologiczną oraz modernizacją ujęć wody - studni głębinowych. Zadanie dofinansowane będzie w wysokości 3 230 000,- zł. Drugą inwestycją jest budowa oczyszczalni ścieków w Bródkach z kolektorem tłocznym odprowadzającym oczyszczone nieczystości płynne do kanału Ołobok. To zadanie będzie dofinansowane w wysokości 7 125 000,- zł. Można powiedzieć, że uśmiechnęło się do nas szczęście, bo są to inwestycje niezbędne i wyczekiwane od lat przez mieszkańców.
Przyjęty przez rząd mechanizm dofinansowania inwestycji nie blokuje finansów gminnych. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Przy naszych inwestycjach ten poziom dofinansowania sięga 95 procent. Mówiąc krótko: wymienione inwestycje (ogółem na kwotę 10 355 000,- zł) będą nas kosztować jedynie 517 750,- złotych, a przecież z punktu widzenia naszej gminy są to inwestycje strategiczne. Otrzymujemy ogromną szansę, którą należy jak najlepiej wykorzystać dla dobra mieszkańców i rozwoju naszej gminy.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści