Bieżące - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

CZERWIEC 2019

17.06.2019r.

Plaga komarów jakiej nie było od lat...

Gorąca i wilgotna aura to idealne warunki do namnażania się komarów, których liczba jest największa od lat. Komary, choć małe, potrafią zrujnować wypoczynek. Dobrze o tym wiedzą ci, którzy spędzają urlop na terenach leśnych albo nad rzekami i jeziorami. Czasem ciężko się od nich odpędzić, a gdy ugryzą, swędzenie może doprowadzać nas do szału.
W tym sezonie komarów jest najwięcej od lat - nie tylko w Nietkowie. To zasługa wilgotnej i gorącej aury, ale również wysokiego poziomu Odry, do którego doszło po obfitych opadach na południu kraju. Komary mają idealne warunki do rozmnażania się, a przez to atakują nas bardzo boleśnie. Mieszkańcy skarżą się na istne plagi komarów, które nie pozwalają im na aktywność poza domem, prace gospodarcze w obejściu, a także prace na działce i w polu. Ponoć krwiopijcy nie obawiają się żadnych sposobów, nawet dotychczas najbardziej skutecznych.
Naukowcy twierdzą, że kąsają jedynie komarzyce, które stanowią aż 90 procent wszystkich komarów. Samce nie są krwiożercze i żywią się jedynie pyłkami kwiatów. Komarzyce potrzebują krwi, aby móc po kilku dniach złożyć około 300 jaj w stojących zbiornikach, z których wyklują się kolejne komary - głównie płci żeńskiej. Komary, podobnie jak ludzie, próbują napełnić brzuchy jak najmniejszym kosztem. Aby było to możliwe, wykorzystują szereg swoich receptorów, za pomocą których ustalają przyszłą ofiarę. Najważniejszy z nich bada zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. W ten właśnie sposób wiedzą, gdzie znajdują się ludzie lub zwierzęta. Im więcej dwutlenku węgla wydychamy, tym stajemy się lepszym celem dla komarów. Nic więc dziwnego, że owady te najczęściej atakują osoby, które mają szybki oddech, szybko się męczą lub uprawiają sporty.
Ci ostatni z komarami mają wyjątkowo pod górkę, ponieważ dokuczliwe owady zainteresowane są kwasem mlekowym, który powstaje w mięśniach podczas wysiłku fizycznego. Wraz z potem kwas ten jest wydzielany w powietrze. Komary bardzo szybko go wyczuwają, dlatego wokół osób biegających lub jeżdżących na rowerach często unosi się obłok much lub komarów. Owady najczęściej gryzą bezpośrednio w mięśnie.
Naukowcy obalają mit, jakoby komary sugerowały się wyłącznie grupą krwi swojej ofiary. To tylko jeden z bardzo wielu czynników, które wpływają na to, czy owad nas ukąsi, czy też nie. Jak się okazuje ludzka skóra wydziela co najmniej aż 300 różnych związków, które mogą być badane przez komara.
Warto wiedzieć, że komary lubią ciemniejsze kolory, a szczególnie przyciąga je kontrast między jasnym a ciemnym kolorem. Szczególnie ulubionymi porami ich żerowania jest świt i zmierzch, a także noc. To właśnie dlatego komar bzyczy nam nad głową, gdy gasimy światło, a natychmiast przestaje, gdy ponownie je włączamy. Aby nie zachęcać owadów do upuszczania nam krwi, warto zastosować obronę za pomocą kolorów. Jako, że komary nie są szczególnie bystre, a ich terenem lęgowym jest woda, to przyciąga je niebieski kolor naszego ubrania, w myśl zasady: niebieskie = woda. Warto więc nosić ubrania w neutralnych barwach, np. białe lub szare, które w gorące dni dodatkowo będą odbijać promienie słoneczne.
Niektóre samorządy próbują walczyć z plagą komarów. Na pomoc wzywane są nawet oddziały wojska (np. na tereny popowodziowe). Niestety, większość środków chemicznych działa krótkotrwale. W mokre dni akcje odkomarzania skazane są na niepowodzenie, a ich skuteczność po opadach deszczu maleje do zera. Poza tym środki chemiczne działają nie tylko na komary. Udowodnione jest szkodliwe działanie tych środków np. na pszczoły. I jeszcze jedno, aby opryski były skuteczne powinny być przeprowadzone na dużych powierzchniach (np. nad zbiornikami i ciekami wodnymi, terenami po podtopieniach i powodziach oraz w lasach). Nawet jeśli zabiegi będą prowadzone na małych działkach, a sąsiednie nie będą objęte zabiegiem, to po kilku godzinach komary pojawiają się znów. Mimo, że od lat Gmina Czerwieńsk dość skutecznie walczy z meszkami, to z powyższych powodów nasza gmina nie przewiduje oprysków na komary na terenach gminnych (parki, place zabaw, ścieżki rowerowe, itp.). Z komarami musimy sobie dawać radę sami...

15.06.2019r.

VIII klasa uroczyście zakończyła edukację w Szkole Podstawowej

12.06.2019r.

Mała rzecz, a cieszy

Ubytki w nawierzchni ul. Przedszkolnej w końcu zostały naprawione. Trwało to długo, ale koło remizy straży pożarnej można już jeździć bezpiecznie. Prace zostały wykonane solidnie i szybko.

Sprawa była wielokrotnie zgłaszana przez mieszkańców, p. sołtys i radnych. Firma dokonująca naprawy wykonała zgłoszenie gminy dopiero teraz, realizując kilka innych napraw. Uciążliwość dla mieszkańców została usunięta i choć trwało to długo, to ostatecznie sprawa została załatwiona pozytywnie.


10.06.2019r.

W derbach Gminy Czerwieńsk ODRA Nietków - PIAST Czerwieńsk 0:2

06.06.2019r.

Woda w Nietkowie jest już dobra

O problemach z jakością wody u odbiorców w Nietkowie pisaliśmy wielokrotnie. Działania podejmowane przez spółkę POMAK przyniosły w końcu oczekiwane efekty. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze na podstawie wyników badań próbek wody pobranych w ramach nadzoru sanitarnego u odbiorców 20 maja 2019 roku stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi. Procedura ta kończy trwający ponad 2-letni okres warunkowego dopuszczenia wody do spożycia dla mieszkańców Nietkowa. Próbki wody do badań zostały pobrane z ujęcia wody oraz z posesji przy ul. Kasprowicza 33a i posesji przy ul. Kościuszki 100.
Analiza próbek wody wykazała, że woda w zakresie parametrów mętności i zawartości żelaza odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Spółka POMAK wykonała obowiązki zawarte w decyzji 521 NS-HK/2017 z dnia 06.03.2017 roku i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w dniu 30.05.2019 roku wydał komunikat o przywróceniu przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego w Nietkowie, zaopatrującego miejscowości Nietków, Boryń i Laski. Woda dla mieszkańców Nietkowa jest już dobra.
Żeby jednak nie było tak kolorowo, w związku z panującymi upałami i wzmożonym poborem wody, Zarząd Spółki POMAK apeluje do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody do celów konsumpcyjnych oraz o ograniczenie zużycia wody pitnej do podlewania ogródków i trawników w godzinach 6:00-22:00. Apel ma na celu uniknięcie przerw w dostawie wody do wszystkich mieszkańców Gminy Czerwieńsk. Działanie POMAK jest zrozumiałe ze względów etycznych, ale sam apel nie rozwiąże występujących co roku problemów. Mieszkańcy oczekują podjęcia skutecznych działań naprawczych.

03.06.2019r.

Festyn Rodzinny w parku w Nietkowie       - więcej zdjęć w galerii

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści