Biblioteka - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

Biblioteka Publiczna w Nietkowie


Narodowe Czytanie '2019        - więcej zdjęć w galerii

Panuje opinia, że w dobie internetu książki przeżywają kryzys. Nie do końca jednak można zgodzić się z takim stwierdzeniem. Przykładem jest nasza biblioteka, gdzie obok książek są też trzy stanowiska z dostępem do internetu. To połączenie tradycji z nowoczesnością daje bibliotece zupełnie nowe oblicze, daje nowe możliwości. Z jej zasobów korzysta wiele osób, w tym - co cieszy - spora grupa młodzieży.


Biblioteka mieści się w Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie. Placówka w ostatnim czasie wzbogaciła się o estetyczny i kolorowy kącik czytelniczy dla najmłodszych. Nowe meble zostały zakupione z funduszu sołeckiego w celu wsparcia rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci. W bibliotece przybyło książek, pojawiły się nowe wydawnictwa, organizowanych jest również wiele atrakcyjnych konkursów i zajęć.

Od 1 października
2012 roku pracą biblioteki kieruje p. Agnieszka Zgoda. Placówka jest czynna we wtorki, środy i piątki od godziny 15:00 do 19:00. Zachęcamy i starszych, i młodszych do korzystania z oferty naszej biblioteki. Pani Agnieszka organizuje ciekawe konkursy - np. na najlepszego czytelnika, na własną książkę, czy też konkursy plastyczne dla dzieci. Czas spędzony na ciekawej lekturze z pewnością nie jest czasem straconym.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z ZASOBÓW NASZEJ BIBLIOTEKI !!!


Narodowe Czytanie w Nietkowie
W tę sobotę już po raz kolejny Polacy wezmą udział w Narodowym Czytaniu. Do akcji dołączyła także nasza Biblioteka Publiczna we współpracy ze Szkołą Podstawową w Nietkowie.
Narodowe Czytanie to akcja organizowana od 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w celu zachęcenia Polaków do czytania lektur polskich twórców. Akcję rozpoczęło czytanie naszej epopei narodowej Pana Tadeusza. W kolejnych latach promowane były dzieła miedzy innymi Fredry, Sienkiewicza czy Prusa. Co roku Narodowe Czytanie organizowane jest w wielu miejscach w Polsce - w parkach, domach kultury, bibliotekach, różnych instytucjach państwowych gromadzą się ludzie by wspólnie czytać dzieła polskich poetów i prozaików.
W tym roku para prezydencka wybrała osiem pozycji z proponowanych stu. Na liście lektur znalazły się tytuły, których wspólnym mianownikiem jest polskość z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. W Nietkowie akcja realizowana jest już od kilku lat - zachęcamy do udziału w niej, bo czytanie znów staje się modne.

Projekt Biblioteki i WDK w Nietkowie - 100 Godzin Dla Niepodległej


Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Nietkowie
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.
"W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu." - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
W sobotę, 8 września, zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie będzie można usłyszeć fragmenty Przedwiośnia w formule wydarzenia czytelniczo-medialnego. Rozpoczęcie imprezy o godzinie 11:00. Zachęcamy do licznego udziału.

Wystawa prac wykonanych przez dzieci


Ciekawe zajęcia w czasie ferii gwarantowały połączone siły Biblioteki i WDK        - więcej zdjęć z ferii w galerii


Pożycz - Przeczytaj - Przynieś

Z przyjemnością informujemy o nowej inicjatywie naszej biblioteki, dotyczącej wypożyczania ciekawych książek bezpośrednio z szafy stojącej przed wejściem do biblioteki. Bez wchodzenia do pomieszczeń biblioteki można wziąć książkę z półki, zabrać ją i przeczytać w domu, a następnie odnieść do WDK i odłożyć na półkę. Można też na półki przynieść z domu książki, które już zostały przeczytane i przestały być niezbędne w domu. Z pewnością znajdzie się ktoś chętny do ich przeczytania. To bardzo dobre rozwiązanie dla czytelników. Zachęcamy do czytania i takiej formy wymiany książek.


Narodowe czytanie "Wesela" Wyspiańskiego

To było niezwykłe wesele. Bez tańców, lecz... z książką! 2. września  2017r. w WDK odbyło się współorganizowane przez Bibliotekę Publiczną  czytanie urywków dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele".  Wydarzenie to zrealizowane zostało w ramach "Narodowego Czytania" -  cyklicznej ogólnopolskiej akcji społecznej, organizowanej od 2012 roku  pod  patronatem Pary Prezydenckiej. W tegorocznym czytaniu uczestniczyli  przedstawiciele różnych pokoleń naszej społeczności. Wśród czytających  byli bowiem i uczniowie, i ich rodzice oraz nauczyciele. Na scenie  występowali razem zarówno ci, którzy mieli szczęście urodzić się i  dorastać w realiach  wolnej Polski, jak i ci, którzy do dziś pamiętają i  wspominają czasy narodowej niewoli, okupacji, wojny. Wszystkich  połączyła literacka pasja oraz zamiar przybliżenia zebranym dzieła,  które odegrało ważną rolę w dziejach narodowej kultury. Piękny wystrój  oraz zaangażowanie czytających sprawiły, że świat stworzony na kartach   dramatu Wyspiańskiego ożył i zauroczył... oraz skłonił do refleksji nad  współczesną Polską.

Podczas ferii zimowych kolejna przygoda z Tutlandią


Mikołajki w Tutlandii

Bibliotekę Publiczną i WDK w Nietkowie odwiedził Święty Mikołaj. Jego życzeniem było, by uhonorować najlepszych czytelników oraz dzieci, które brały udział w projekcie Tutlandia i zajęły w nim I miejsce w województwie. To było ciekawe popołudnie. Było głośne czytanie i rozwiązywanie zagadek ukrytych w pękających balonach i wymyślnych figurkach, były witrażowe bombki choinkowe, dzieci robiły też najdłuższy łańcuch na choinkę, a także lukrowały i dekorowały świąteczne ciasteczka. Taka uroczystość nie mogła się również obyć bez wspólnego kolędowania i - oczywiście - paczek od Świętego Mikołaja. Ten zestaw konkurencji i zabaw dydaktycznych miał na celu utrwalić tradycje świąt Bożego Narodzenia. Wykonane przez Tutków i inne dzieci prace udekorowały nasze placówki, a pięknie przystrojone, kolorowe ciasteczka powędrowały do ich domów. Dodatkowo mikołajkowe spotkanie zostało wzbogacone przez dwie okazałe paczki gier edukacyjnych ufundowanych dla WDK przez Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa.
Głównym sponsorem Mikołajek w Tutlandii była pani Sołtys. Dziękujemy jej bardzo za miłą współpracę. Osobne podziękowania składamy dla p. Katarzyny Drzewieckiej, p. Anny Brzezińskiej i p. Iwony Smorąg za zaangażowanie i pomoc w organizacji tej miłej uroczystości. Czas w Tutlandii upłynął w świątecznym nastroju, ale niestety bardzo szybko. Dzieci nie chciały iść do domu - i to była dla organizatorów najlepsza nagroda. Zapraszamy wszystkich do naszej  biblioteki, bo tu zawsze się coś ciekawego dzieje. Więcej zdjęć z tej imprezy można zobaczyć tutaj.                                                  Agnieszka Zgoda, Beata Sosnowska

Narodowe Czytanie "Quo vadis" w Nietkowie

Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietkowie oraz Biblioteka w Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie razem włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która miała miejsce w sobotę - 3 września - w całym kraju. Lekturą wybraną w tegorocznym plebiscycie zostało dzieło Henryka Sienkiewicza pt. "Quo vadis". Wspólne czytanie lektur to już w Polsce tradycja od kilku lat, zainicjowana przez Prezydenta Polski. Akcja polegała na czytaniu wybranego dzieła w tym samym czasie w całej Polsce oraz promowaniu czytelnictwa polskiej literatury.
"Quo vadis" w Nietkowie czytali wyróżnieni umiejętnością pięknego czytania uczniowie naszej szkoły, absolwenci i dorośli czytelnicy. Podczas tego czytelniczego happeningu oprócz wybranych fragmentów książki można było obejrzeć również sceny filmowe. Na to wydarzenie czytelniczo-medialne przybyło wielu miłośników książki. Zapraszamy za rok!

Finał przygody z Tutlandią
Uroczyste spotkanie z autorką książki "Tutlandia" panią Agnieszką GINKO było finałem przygody, w której brały udział dzieci z Nietkowa. W spotkaniu udzięło udział ponad 100 osób - delegacji dzieci z opiekunami (przedszkolaki i młodzież szkolna z Nietkowa, Czerwieńska oraz Płotów). Osobiste spotkanie z autorką książki było główną nagrodą dla zwycięzców rywalizacji, bo grupa dzieci z Nietkowa zwyciężyła w projekcie pn. TUTLANDIA. BAWIMY SIĘ W BIBLIOTECE. W projekcie tym udział brało 13 placówek bibliotecznych z całego województwa lubuskiego.
Projekt był realizowany przez Wiejski Dom Kultury i Publiczną Bibliotekę w Nietkowie. Dzięki zaangażowaniu p. Agnieszki Zgody i p. Karoliny Nowara dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Projekt w Nietkowie był realizowany w cyklu 4 spotkań, na których były różne gry i zabawy dydaktyczne związane z książką oraz rozmowy kierowane na podstawie przeczytanego fragmentu książki "Tutlandia". To było miłe podsumowanie projektu. Gratulujemy!

Warto czytać książki - przygoda z Tutlandią
Biblioteka Publiczna w Nietkowie i nasz Wiejski Dom Kultury przystąpiły do Wojewódzkiego konkursu „Tutlandia”. Przygodę z Tutlandią realizowano podczas cyklu czterech spotkań z młodzieżą szkolną. Warto dodać, że na naszych spotkaniach mieliśmy najmłodszą TUTKĘ i TUTKA w województwie lubuskim - Oliwię Nowara i Dawida Przymusa. Pierwsze spotkanie odbyło się w obecności rodziców uczniów klas 1-3. Dzieci na „magicznym dywanie” słuchały wybranych fragmentów książki pt. „Tutlandia” napisanej przez Agnieszkę Glinko. Po każdym wysłuchanym rozdziale była przeprowadzona rozmowa. Okazało się, że dzieci cudownie rozumieją wysłuchany tekst. Podczas każdego ze spotkań brały udział w grach i zabawach dydaktycznych związanych z książką „Tutlandia”. Wszystkie spotkania odbywały się przy słodkim poczęstunku i soczku, które sponsorował pan Bogdan Huzarewicz i Miejsko-Gminna Biblioteka w Czerwieńsku.
Zajęcia wyróżniono na stronie internetowej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze (www.BibliotekarzLubuski.pl). Na końcowe wyniki czekamy z niecierpliwością, a główną nagrodą jest spotkanie z autorką. Liczymy na sukces.

Wróć do spisu treści