wrzesień 2022 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

WRZESIEŃ 2022

30.09.2022r.
Zmiana przepisów dotyczących dodatku węglowego
Po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym ruszyły kontrole składanych wniosków. Gminy sprawdzają między innymi czy zawarte w nich dane zgadzają się z informacjami zawartymi w deklaracji śmieciowej. Wszystko po to, aby ograniczyć próby wyłudzenia pieniędzy przez osoby, którym takie świadczenie nie przysługuje.
Już od połowy sierpnia trwa w naszej gminie przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Wypłata świadczenia w wysokości trzech tysięcy zł przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest urządzenie grzewcze na węgiel. Może to być między innymi kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub piec kaflowy. Świadczenie należy się także osobom, które w swoich domach i mieszkaniach korzystają z ogrzewaczy powietrza, trzonów kuchennych, piecokuchni oraz kuchni węglowych.
20 września nastąpiła nowelizacja ustawy o dodatku węglowym zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej między innymi zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego burmistrz bierze też pod uwagę informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że każda osoba, która złożyła wniosek o pieniądze na węgiel, będzie sprawdzana czy płaci za odbiór śmieci. Takie kontrole właśnie się rozpoczęły.
We wniosku o wypłatę dodatku węglowego należało podać dane osób wchodzące w skład gospodarstwa domowego. Te informacje można porównać do danych z deklaracji śmieciowej i tak to jest robione również w Gminie Czerwieńsk. Są już pierwsze efekty takiej weryfikacji. W kilku przypadkach stwierdzono już rozbieżności w danych z wniosku o dodatek węglowy z danymi złożonymi w deklaracji śmieciowej. Mamy też przypadki, w których mieszkańcy złożyli wnioski o dodatek węglowy, a na przykład nie złożyli deklaracji śmieciowej lub wskazali w niej inną liczbę członków gospodarstwa domowego. W takim przypadku, jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, trzeba liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Po wykryciu nieprawidłowości nie tylko wniosek o dodatek węglowy zostanie odrzucony, ale dostaniemy również wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci. Wszystkie wnioski zweryfikowane jako poprawne będą w najbliższych dniach zlecone do wypłaty.

27.09.2022r.

Kolejna wycieczka Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa         - więcej zdjęć w galerii

24.09.2022r.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Dariuszem Wojciechowskim
Dariusz Wojciechowski jeest absolwentem filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Cztery lata temu w wyniku rzadkiej choroby autoimmunologicznej niemal zupełnie utracił wzrok. Dziś widzi jedynie w czterech procentach, co jednak nie stanęło mu na przeszkodzie w realizowaniu swojej pasji - fotografii. Wszystkie prezentowane w WDK Nietków zdjęcia zostały wykonane już po utracie wzroku. Mimo swojej niepełnosprawności nie porzucił fotografii. Pan Dariusz widzi tylko na lewe oko i to jedynie w czterech procentach. Trudno to sobie wyobrazić. Zdiagnozowano u niego Zespół Vogta-Koyanagi-Harady. Jest to bardzo rzadka choroba wzroku, sporadycznie występujące u europejczyków. Takie przypadki zdarzają się wyjątkowo. Pan Dariusz właśnie taki jest - wyjątkowy. Warto zobaczyć jego oryginalne fotografie. Spotkajmy się w najbliższy wtorek (27.09) w Domu Kultury - spotkanie autorskie rozpocznie się o 17:30, wstęp jest wolny.
Obok fotografii jego drugą pasją jest poezja. W swoim dorobku ma publikacje w miesięczniku "Help", literackim kwartalniku "Pro libris". W sierpniu 2022 roku wydał swój debiutancki tomik "Rajska jabłoń". Jego poezja zachwyca czytelnika głębią i pięknym, obrazowym opisem. Spotkanie autorskie ma na celu promocję tego tomiku poezji. Dariusz Wojciechowski prowadzi klub dyskusyjny "Dwaj panowie w" w bibliotece Wojewódzkiej i Miejskiej w Zielonej Górze, prowadzi wykłady na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz kanał na Tik-Toku. Udziela się jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych. Od niedawna pracuje w fundacji "Szansa dla Niewidomych". Aktywnie udziela się również w naszym parafialnym zespole CARITAS.
Zapraszamy mieszkańców na spotkanie z autorem i cudowną wystawę jego prac. Wszystkie fotografie Pana Dariusza są niesamowite i chwytają za serce. To człowiek, który mimo swojej niepełnosprawności, ma cudowną pasję, a jego emocje wyrażone są na fotografiach. Zapraszamy również do licytacji jego prac i wsparcia Pana Dariusza, gdyż bardzo potrzebne są środki na jego leczenie i dalszą rehabilitację. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, bo to spotkanie będzie zdecydowanie wyjątkowe i niepowtarzalne.

22.09.2022r.

Wyraźny postęp prac na ul. Strażackiej i ul. Krzywej

21.09.2022r.

Niesamowita historia rysunków wysłanych z Nietkowa na konkurs 76 lat temu
Ta historia rozpoczyna się dawno temu. To początki organizacji nowego życia na ziemiach zachodnich. W 1945 roku za sprawą i czynnym zaangażowaniem państwa Wróblewskich w Nietkowie powstaje placówka oświatowa. Z perspektywy 76 lat trudno dziś sobie wyobrazić skalę problemów z jakimi borykali się mieszkańcy. Wszyscy jednak pragnęli spokoju i normalizacji. Szkoła dawała takie poczucie. Jej siedziba mieściła się w budynku dzisiejszego Domu Kultury, obok kościoła. Powojenni mieszkańcy, mimo traumatycznych wspomnień i przeżyć kilku ostatnich lat, starają się o szybką normalizację życia na wsi. Gromada Nietków administracyjnie przyporządkowana zostaje do gminy Czerwieńsk. Tymczasowa Gminna Rada Narodowa zostaje wyłoniona 2 grudnia 1945r. Do jej składu z gromady Nietków delegowany został Jan Szymonowicz oraz kierownik szkoły - Stanisław Wróblewski. W takiej sytuacji ogólnej, w szkole, wiosną 1946 roku uczniowie biorą udział w konkursie plastycznym. Ich prace zostają przesłane do Warszawy na jeden z pierwszych, ogólnopolskich konkursów plastycznych.
Proszę Państwa, te rysunki zachowały się do dnia dzisiejszego(!) - a ich geneza sięga 13 kwietnia 1946r. Wówczas, z polecenia Ministerstwa Oświaty w Warszawie został zorganizowany konkurs, w ramach którego dzieci - podczas zajęć szkolnych - miały przygotować rysunki. Na kartach papieru miały przedstawić swoje wspomnienia z czasu wojny i okupacji. Konkurs miał obejmować szkoły z obszaru całej Polski. Jednak najwięcej teczek z rysunkami zachowało się z terenów dzisiejszego województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i lubuskiego. Tym samym wśród dzieci, których rysunki zostały wysłane na wspomniany konkurs znalazły się też dzieci (uczniowie) ze Szkoły Powszechnej w Nietkowie. W zasobach archiwalnych znajduje się 45 rysunków wykonanych w naszej szkole. Niestety nie wiemy zbyt wiele o autorach prac. Posiadamy skąpe informacje na ich temat - to jest: imiona i nazwiska (lub tylko same nazwiska) oraz wskazanie klasy, szkoły i powiatu.
Archiwiści Archiwum Akt Nowych w Warszawie szukają autorów tych prac plastycznych. Celem poszukiwań jest nawiązanie kontaktu z żyjącymi autorami rysunków z 1946 roku i zebranie ich wspomnień z tamtych lat. Za naszym pośrednictwem zwracają się do dzisiejszych mieszkańców Nietkowa z gorącą prośbą o pomoc w odszukaniu autorów tych rysunków. Istotna jest każda informacja. Punktem odniesienia jest rok 1946 i nauka w Szkole Powszechnej w Nietkowie. O wykonaniu rysunku na konkurs pewnie dzisiaj już nikt nie pamięta, ale wspomnienia odświeżą się podczas rozmowy z archiwistami Archiwum Akt Nowych, którzy przyjadą do Nietkowa. Prosimy o pomoc. Informacje można przekazywać za pośrednictwem naszej redakcji.

19.09.2022r.

Bezpieczeństwo w pracach polowych
Do redakcji dotarła prośba o zamieszczenie informacji przypominającej o zasadach bezpieczeństwa w czasie prac w rolnictwie jesienią. Przypominamy więc o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas jesiennych prac w polu, zwłaszcza, że ostatnio występuje ich dość spore natężenie. Ważne jest bezpieczeństwo i zdrowie osób pracujących na roli.
Rolnik przed wyruszeniem w pole, zwłaszcza jeśli będzie przejeżdżać maszynami rolniczymi przez drogi publiczne, powinien sprawdzić stan techniczny maszyny. Sprawdzić należy m.in. czy nie ma żadnych wycieków płynów eksploatacyjnych, czy są sprawne hamulce oraz czy odpowiednio działa oświetlenie ciągnika czy maszyny. Każda z maszyn rolniczych czy przyczepa powinna mieć także na stałe zamontowany trójkąt ostrzegawczy, a w niektórych przypadkach także koguta ostrzegawczego. Maszyny powinny być też wyposażone w osłony na wały przegubowo-teleskopowe i inne ruchome części maszyny.
Policja apeluje, żeby szczególną uwagę - pomimo nawału prac - zawracać na dzieci w gospodarstwie. Nie powinno się też przewozić żadnej osoby na przyczepie, zaczepie czy błotniku ciągnika. Warto także sprawdzać czy nikt nie znajduje się w pobliżu pracującej maszyny.
Policja przestrzega, że jesienią będzie zwracać szczególną uwagę na osoby, które przyczyniają się do zanieczyszczania dróg publicznych w wyniku prowadzonych prac na polach. Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzane jest realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół innego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego. Zabrudzenie drogi publicznej przez ciągnik czy inną maszynę rolniczą jest wykroczeniem, za które grozi wysoki mandat. Reguluje to Kodeks Wykroczeń, a dokładnie art. 91. Za takie wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości nawet do 1500 złotych. Zgodnie z prawem, rolnik powinien uprzątnąć zabrudzoną jezdnię po każdym przejeździe. Ponadto należy pamiętać, że obowiązkiem rolnika wykonującego prace polowe pojazdem rolniczym i planującego wyjechać na drogę publiczną, jest takie oczyszczenie maszyny rolniczej, aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi. Jeśli rolnik nie usunie zabrudzenia na żądanie zarządcy drogi, to - oprócz mandatu - może zostać również obciążony kosztami oczyszczenia jezdni. Rolnik powinien też pamiętać, że jeżeli jego maszyna rolnicza zabrudziła drogę, to do czasu jej oczyszczenia, odcinek zabrudzony powinien zostać odpowiednio oznaczony. W praktyce oznacza to rozłożenie trójkątów ostrzegawczych w odpowiedniej odległości od powstania zabrudzenia.

16.09.2022r.
Nowe komputery dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR coraz bliżej
Mija już prawie rok od złożenia przez Gminę Czerwieńsk wniosku o grant na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu. Środki finansowe zostały nam przydzielone i właśnie zakończyła się procedura przetargowa.
Zachęcaliśmy do złożenia wniosków - oświadczeń, które były podstawą do złożenia wniosku przez gminę. Po weryfikacji danych do programu zakwalifikowano 133 wnioski, a przydzielone przez rząd dofinansowanie zostało przeznaczone na:
  • sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających pracę zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami;
  • ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego;
  • usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny w oświadczeniu wskazał na brak możliwości zapewnienia usługi dostępu do Internetu.
Gmina Czerwieńsk wnioskowała o dofinansowanie na podstawie oświadczeń złożonych przez rodziców/opiekunów uczniów lub pełnoletnich uczniów szkół średnich, którzy zamieszkują miejscowość lub gminę, w których funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej i krewni w linii prostej (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) pracowali niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwali w miejscowości lub gminie objętej PPGR.
Dostawę sprzętu i realizację tego zadania wykona firma STIMO Sp. z o.o., która złożyła ofertę i została wybrana w procedurze przetargowej. Laptopy zostaną w najbliższym czasie dostarczone do gminy, a następnie przekazane do użytkowania wnioskodawcom. Z pewnością wpłynie to korzystnie na rozwój kompetencji cyfrowych naszych mieszkańców.

13.09.2022r.

Coraz ciekawiej robi się w czołówce lubuskiej IV ligi

Do największej niespodzianki ostatniej kolejki rozgrywek doszło w Bytomiu Odrzańskim, gdzie miejscowa Odra sensacyjnie uległa Dębowi Sława-Przybyszów, który tydzień wcześniej pokonał również niepokonaną Pogoń Świebodzin. Dąb zwyciężył 4:3, a Odra po raz pierwszy w tym sezonie zaznała goryczy porażki. Z potknięcia Odry z Bytomia Odrzańskiego skorzystała m.in. Pogoń Świebodzin, która pokonała u siebie Promień Żary 2:0. Gospodarze objęli prowadzenie już w dziewiątej minucie, lecz piłkarze z Żar nie zdołali odpowiedzieć na to trafienie, a miejscowi dobili ich w drugiej połowie. W 75 minucie było już 2:0. Dzięki temu zwycięstwu Pogoń ponownie zrównała się punktami z liderem z Bytomia Odrzańskiego. Takim samym dorobkiem 18 punktów legitymuje się także trzecia w tabeli ODRA Nietków, która na wyjeździe, po atrakcyjnym dla kibiców meczu, pokonała Meprozet Stare Kurowo 6:3. Bramki dla naszej drużyny zdobyli: Leoszko - 3, Kaczorowski - 2, Mućka - 1. Drużyna ODRY Nietków spisuje się bardzo dobrze w rozgrywkach i zgłasza aspiracje do pozycji lidera.
W czołówce lubuskiej IV ligi robi się coraz ciekawiej, a to gwarantuje rywalizację na najwyższym poziomie. Trzymamy kciuki za dobrą postawę i kolejne zwycięstwa ODRY Nietków. Zachęcamy sympatyków drużyny do osobistego kibicowania podczas meczy w Nietkowie.


10.09.2022r.

Remont nawierzchni ul. Strażackiej i ul. Krzywej

07.09.2022r.

Zebranie mieszkańców Sołectwa Nietków

Sołtys Nietkowa zaprasza mieszkańców na zebranie, które odbędzie się w najbliższy czwartek - 8. września - o godzinie 19:00 w Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie. Porządek obrad tego zebrania przewiduje analizę wydatków funduszu sołeckiego za 2022 rok, podjęcie uchwały dotyczącej korekty wydatków w roku bieżącym oraz podjęcie niezbędnych uchwał dotyczących wydatków i realizacji zadań finansowanych z funduszu sołeckiego w 2023 roku. Tradycyjnie będzie też możliwość zadawania pytań w sprawach nurtujących mieszkańców. Od kilku dni ogłoszenia o zebraniu są już wywieszone w tablicach informacyjnych sołectwa.

Rada Sołecka wspólnie z p. Sołtys dokonała analizy potrzeb sołectwa, możliwości realizacji poszczególnych zadań, rozpatrzyła różne wnioski mieszkańców zgłaszane podczas rozmów w ostatnim okresie i określiła priorytety działań na 2023 rok. Na bazie tej analizy zostaną przygotowane propozycje zadań do realizacji ze środków przyszłorocznego funduszu sołeckiego. Zapraszamy do udziału w zebraniu.


05.09.2022r.

Takie mecze chce się oglądać. ODRA Nietków pokonała CELULOZĘ Kostrzyn 7:0

02.09.2022r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Szkole Podstawowej w Nietkowie

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści