styczeń 2023 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

STYCZEŃ 2023

30.01.2023r.
Radosny 31. Finał WOŚP w Nietkowie
Pomaganie jest dziecinnie proste. Bardzo dobrze wiedzą o tym wolontariusze, którzy wczoraj, w niedzielę 29 stycznia, kwestowali w Nietkowie i w całej Polsce. Tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 120 tysięcy wolontariuszy w 1633 sztabach w Polsce i na świecie. Sztab w szkole podstawowej w Nietkowie miał numer 986 i obejmował swym zasięgiem Nietków, Laski i Boryń.
Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów. Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 procent. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki - umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. 31. Finał WOŚP grał w niedzielę pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!
Wolontariusze spisali się na medal. Dzięki ofiarności mieszkańców udało się zebrać sporą sumę, a niedzielne popołudnie w szkole przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze. Występy uczniów dedykowane były babciom i dziadkom, których święto obchodzimy właśnie w styczniu. Umiejętne połączenie tych wydarzeń przełożyło się na ciekawą imprezę środowiskową. Podczas 31. Finału WOŚP w Nietkowie zebrano 11.169,27 zł. Wszystkie te pieniądze zostaną przekazane dla Fundacji WOŚP. Dziękujemy mieszkańcom za ofiarność i wsparcie tej akcji.

27.01.2023r.
Mieszkańcy mają wpływ na komunikację publiczną
Miasto Zielona Góra wraz z miastami i gminami wchodzącymi w skład Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZNOF) pracują nad ważnym dokumentem - Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla ZNOF.
Ruszyły konsultacje w ramach tworzenia tego ważnego dokumentu. Konsultacje i plan mają pomóc w określeniu potrzeb komunikacyjnych. Konsultacje społeczne są okazją do wyrażenia swojej opinii i uwag dotyczących transportu w regionie; mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski związane z ich codziennym przemieszczaniem się w regionie. Spotkania konsultacyjne są niezbędne, by wykonać diagnozę sytuacji mobilności, czyli tego, jak obecnie oceniamy komunikację, ścieżki rowerowe, piesze, możliwości przemieszczania się pociągami, autobusami, rowerem, hulajnogą czy też pieszo. Ważne są oczekiwania mieszkańców i propozycje zmian, dotyczących różnych środków transportu. 26. stycznia w Zielonej Górze odbyło się pierwsze tego typu spotkanie. Wśród aktywnych uczestników tego spotkania byli również przedstawiciele Gminy Czerwieńsk (z Czerwieńska i z Nietkowa). Takich spotkań będzie więcej, bo autorom zależy, by zdobyć jak najwięcej informacji i propozycji od mieszkańców. Dzięki temu będą wiedzieli, co zdaniem mieszkańców działa dobrze, a co należy zmienić. Powstająca diagnoza sytuacji mobilności pozwoli na przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla ZNOF.
Zielona Góra ma pewien plan, który przedstawia na spotkaniach i pyta mieszkańców, czy to dobry kierunek. Nie chodzi tylko o miasto, ale także o siedem gmin, które weszły w skład obszaru funkcjonalnego. Są to: Zielona Góra oraz Nowa Sól, Sulechów, Nowogród Bobrzański, Czerwieńsk, Otyń, Świdnica i Zabór. Ten obszar zamieszkuje prawie ćwierć miliona osób. Transport w Zielonej Górze musi uwzględniać transport z tych okolicznych gmin, bo do miasta będą przyjeżdżać mieszkańcy gmin do pracy, do szkoły, na uczelnię, na zakupy, do lekarza, itd. starymi autobusami czy samochodami. To wpłynie na jakość powietrza, a przecież wszyscy chcemy oddychać tym samym, zdrowym powietrzem. Właśnie dlatego musimy inwestować w ekologiczny transport zarówno w Zielonej Górze, jak i w sąsiednich gminach.
Stąd też pomysł Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta, liczącej 26 przystanków. To prawda, że połowę z nich trzeba będzie dopiero wybudować, a do tego systemu włączyć autobusy elektryczne, ścieżki rowerowe, stacje wypożyczania rowerów, hulajnogi czy system ścieżek pieszych. Zadanie jest ogromne. Ten ważny dokument (Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla ZNOF) wyznaczy kierunki działań na przyszłość - przynajmniej najbliższe kilkanaście lat. Poza tym bez niego nie będziemy mogli sięgnąć po duże, unijne fundusze. Dobrze zorganizowany transport publiczny w naszym rejonie bez wątpienia wpłynie korzystnie na komfort życia mieszkańców - również Gminy Czerwieńsk. Zachęcamy do udziału w konsultacjach.

24.01.2023r.
Okrągłe 333. urodziny Czerwieńska
"My Fryderyk Trzeci, z Bożej Łaski Margrabia Brandenburski, Świętego Cesarstwa Rzymskiego Arcypodkomorzy i Książę Elektor, w Prusach, na Magdeburgu, Jülich, Cleve, Berge, Szczecinie, Pomorzu, Kaszubów i Wenedów [Wandalów], także na Śląsku w Krośnie i Świebodzinie Książę, Burgrabia w Norymberdze, Książę w Halberstadt, Minden i Kamieniu [Pomorskim], Hrabia Hohenzollern, Marchii i Ravensbergu, Pan na Ravensteinie i Ziemi Lęborskiej i Bytowskiej etc. etc. etc., oznajmujemy i wiadomym czynimy, że na prośbę naszego umiłowanego wiernego Hansa Christopha von Rotenburg [Pana] na Polskim Nietkowie [Polnisch Netkow] zezwalamy na założenie przez niego na terenie wsi Nowy Nietków [Neu Netkow] miasteczka, które zwane ma być odtąd Czerwieńsk nad Odrą [Rotenburg an der Oder].

Dane w Naszej Twierdzy Kostrzyn [Cüstrin] dnia 24 stycznia 1690 roku."

Dziś mija 333 lata od wydania przywileju lokacyjnego dla Czerwieńska. Pomyśleć, że historia Czerwieńska rozpoczęła się dzięki właścicielowi Nietkowa... Udokumentowana historia naszej miejscowości sięga 1305 roku. Nietków - według zapisów historycznych - ma już ponad 718 lat!

21.01.2023r.
Szybka zmiana scenerii - no i mamy zimę


18.01.2023r.
Pechowy remont linii kolejowej Czerwieńsk - Zbąszynek dobiega końca
Przekazujemy dobre informacje, że na linii Czerwieńsk - Zbąszynek prace remontowe idą wreszcie pełną parą i jest szansa, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ponownie będziemy podróżować do Poznania bez konieczności przesiadania się na autobus.
Modernizacja linii Czerwieńsk - Zbąszynek dynamicznie postępuje. Wykonawca prowadzi prace na wszystkich frontach robót. Aktualnie są realizowane m.in. roboty torowe, prace przy obiektach inżynieryjnych, sieci trakcyjnej i systemie sterowania ruchem kolejowym. Na ok. 35 km odcinku wymieniona jest nawierzchnia torowa. Zakończono już przebudowę większości przejazdów kolejowo-drogowych na tej trasie.
Obecnie wykonawca koncentruje się na przebudowie mostów i wiaduktów. Zakończono zasadnicze prace przy remoncie konstrukcji stalowej mostu w okolicy Czerwieńska, a w Zbąszynku gotowa jest już część obiektu nad łącznicą kolejową. Na obu obiektach do wykonania pozostało jeszcze odtworzenie nawierzchni torowej. Ze względu na zwiększony zakres robót, wynikający z ujawnienia się wad po poprzednim wykonawcy, z którego winy w lutym 2022r. rozwiązano umowę, konieczna była modyfikacja harmonogramu i zmiana terminu zakończenia prac, które umożliwią wznowienie przejazdu pociągów bez zastępczej komunikacji autobusowej. Obecnie jest to przewidywane do końca pierwszego kwartału bieżącego roku, natomiast zakończenie wszystkich robót objętych kontraktem wykonawczym (bez wpływu na ruch pociągów) - w drugim kwartale 2023 roku.
Efektem tej inwestycji będzie większy komfort podróży PKP i lepszy dostęp do kolei. Pociągi sprawniej pojadą między Czerwieńskiem a Zbąszynkiem - z prędkością 120 km/h w około 30 minut, czyli prawie o 6 minut krócej niż przed rozpoczęciem prac remontowych. Bezpieczeństwo trasy z pewnością zwiększy przebudowa blisko 30 przejazdów kolejowo-drogowych.

16.01.2023r.
78. Rocznica Przełamania Linii Odry
78. Rocznica Przełamania Linii Odry to impreza plenerowa, która odbędzie się pod koniec miesiąca, w sobotę - 28. stycznia 2023 roku. Impreza ta ma charakter otwarty i dostępna jest dla każdego. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia obiektów fortyfikacyjnych nad Odrą. Miejsce imprezy: Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - przeprawa promowa na rzece Odrze (Brody-Czerwieńsk).
Rocznica Przełamania Linii Odry to impreza, podczas której grupa miłośników fortyfikacji chce zaprezentować odwiedzającym lokalne perełki fortyfikacyjne, dodatkowo postarają się oni każdemu opowiedzieć historie schronów i opiekunów, którzy się tymi schronami zajmują oraz dbają o ich dobry stan techniczny. To bardzo ciekawe opowieści poparte dużą ilością faktów historycznych i różnych ciekawostek.
W czasie 78. Rocznicy Przełamania Linii Odry otwartych będzie 9 obiektów - 763, 764, 765, 770, 771, 772, 774, 775 i 777.
Na czas imprezy organizatorzy proszą, aby osoby zmotoryzowane zostawiły swoje auta na drogach utwardzonych - przy przeprawie promowej Brody-Czerwieńsk, a od strony mostu kolejowego przy parkingu betonowym (przy samym moście). To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Warto skorzystać z takich lokalnych atrakcji historycznych. To będzie lekcja żywej historii.

12.01.2023r.
Preferencyjny zakup węgla od 1. stycznia 2023 roku
To fakt, że zima jest dla nas ostatnio łaskawa. Pierwsze solidne mrozy były miesiąc temu, ale teraz nie jest źle. Zapasy opału topnieją wolniej niż podczas ciężkiej zimy. Gmina Czerwieńsk nadal prowadzi preferencyjną sprzedaż węgla z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych.
Węgiel po preferencyjnych cenach przysługuje osobom, które spełniają warunki uprawniające do wypłaty dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. Cena sprzedaży nie będzie wyższa niż 2000 zł brutto za tonę, a cena w grudniu wynosiła 1830,- zł/tonę. To korzystne rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z 2 listopada 2022r. ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego od gminy wynosi:
  • 1,5 tony      do 31 grudnia 2022 r.,
  • 1,5 tony      od 01 stycznia 2023 r.
W przypadku, gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. nie dokonano zakupu węgla w ramach zakupu preferencyjnego, albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1500 kg, to niewykorzystana ilość węgla powiększa limit na okres od 1 stycznia 2023 r. To znaczy, że mieszkaniec, który do 31 grudnia 2022 r. zakupił np. 1000 kg węgla, może od 1 stycznia 2023 r. zakupić 2000 kg tego paliwa. Uprawnieni mieszkańcy zainteresowani zakupem węgla są zobowiązani do złożenia stosownego wniosku zgodnie z art. 9 ust. 2 i art. 10 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Należy pamiętać, że ten wniosek należy złożyć nie później niż do dnia 15 kwietnia 2023 r. Wzór wniosku został już opublikowany BIP UGiM Czerwieńsk i jest również dostępny na stronie internetowej Gminy Czerwieńsk. Szybkie złożenie wniosku jest bardzo istotne ze względów organizacyjnych, bo umożliwia zapewnienie płynności dostaw węgla dla mieszkańców Gminy Czerwieńsk. Wszystkim zależy na tym, aby sprzedaż szła sprawnie.

09.01.2023r.

Od tego roku można przekazać 1,5% podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa

Resort finansów poinformował, że nie ulega zmianie termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT za ubiegły rok. Mamy na to jeszcze trochę czasu. Podatek będzie można rozliczyć w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznawane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli PIT zostanie złożony wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia 15 lutego. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku.
Kolejny raz fiskus wypełni za podatników zeznanie roczne za 2022 rok. Na Portalu Podatkowym „Twój e-PIT” podatnik znajdzie wstępnie rozliczoną deklarację. Od jego decyzji zależeć będzie czy ją zaakceptuje, naniesie korekty, czy rozliczy się samodzielnie. Wypełniony PIT będzie zawierał dane, które przekazał pracodawca (m.in. przychód, wysokość składek na ZUS, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu). Poza tym w elektronicznym formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące np. ulgi na dzieci oraz informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1 procent podatku. Od tego roku zwiększa się limit darowizny dla OPP - przekazać można 1,5 procenta. W przygotowanym rozliczeniu wszystkie dane można będzie skorygować i np. przeznaczyć te 1,5 procenta podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Wystarczy w rubryce OPP wpisać numer KRS 0000169865 (to numer ZLOP, który jest organizacją pożytku publicznego) i koniecznie wskazać cel szczegółowy (wpisać organizację): Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Potem zaakceptować PIT, wysłać go i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Żeby pobrać swoje rozliczenie podatkowe w serwisie „podatki.gov.pl” należy wybrać „Twój e-PIT” i uwierzytelnić się - jeżeli posiadamy profil zaufany należy go użyć - jeżeli nie posiadamy profilu zaufanego trzeba wpisać swoje dane: PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2021 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2022 r. To jest łatwe i można bez przeszkód przekazać 1,5 procenta podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Zachęcamy do takiej formy wspierania działalności naszego Stowarzyszenia.

05.01.2023r.
Rzutem na taśmę zakończono remont ogrodzenia Domu Kultury


03.01.2023r.
Wywóz odpadów komunalnych w 1. półroczu 2023 roku
Na wniosek mieszkańców informujemy, że harmonogram wywozu zmieszanych odpadów komunalnych (wystawianych w kubłach) i odpadów zbieranych selektywnie (worki) dla mieszkańców Nietkowa i Borynia w pierwszym półroczu 2023 roku przedstawia się w sposób podany w poniższej tabeli. Nastąpiły drobne korekty w terminach odbioru odpadów. Terminy wywozu tworzyw sztucznych będą połączone ze szkłem - prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe daty odbioru odpadów. Po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i utylizację odpadów od mieszkańców Gminy Czerwieńsk konieczna jest podwyżka opłat za odbiór odpadów - od 1 stycznia 2023 roku miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 32,00 zł od osoby. Zawiadomienia o wysokości opłat są już dostarczane do właścicieli nieruchomości. Przypominamy, że wpłat dokonujemy na indywidualny numer rachunku bankowego.

Miesiąc

Odpady w KUBŁACH

PAPIER
TWORZYWA SZTUCZNE
SZKŁO
Odpady BIO
STYCZEŃ
7 , 20
27
20
20
13
LUTY
3 , 17
24
17
17
10
MARZEC
3 , 17 , 31
24
17
17
10
KWIECIEŃ
15 , 28
21
15
15
7 , 21
MAJ
13 , 26
19
13
13
8 , 19
CZERWIEC
10 , 23
16
10
10
2 , 16 , 30


Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:            stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage fb:       Nietków.pl
Telefon do Sołtysa Nietkowa: +48 453630945
Wróć do spisu treści