17.01.2020r.
Końcowe prace pierwszego etapu remontu kościoła
1) stabilizację i wzmocnienie krzyży św. Andrzeja konstrukcji dachu i stropu nad nawą główną,2) wymianę poszycia i pokrycia połaci dachu korpusu kościoła: deskowania, izolacji z papy, pokrycia z blachy na nowe pokrycie z łupka ilastego,3) wymianę obróbek blacharskich dachu w tym wymianę obróbek blacharskich attyk,4) wymianę rur i rynien spustowych,5) wymianę zdegradowanych elementów podłóg strychu nad korpusem: usunięcie brus, montaż izolacji i nowej podłogi z desek.
1) osadzenie wyłazu dachowego,2) instalację odgromową dachu,3) tynkowanie i malowanie attyk dachowych, naprawę elementów sterczyn.
15.11.2017r.
20.12.2016r.
Georadar - bezinwazyjna technologia badań
Georadar to wysokorozdzielcza, mobilna metoda geofizyczna oparta na emitowaniu fal elektromagnetycznych i rejestracji fal odbitych od warstw charakteryzujących się zmianami własności dielektrycznych. Przetwarzanie takich danych pomiarowych odbywa się z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania, które pozwala na uzyskanie obrazu przypominającego przekrój przez badany ośrodek. Może to być np.: przekrój geologiczny ukazujący warstwowanie gruntów i skał, podziemne przeszkody i pustki, znaleziska archeologiczne i wiele innych.
14.11.2016r.
Ciekawostki historyczno-architektoniczne kościoła w Nietkowie
28.10.2016r.
Zakończono prace nad dokumentacją remontu kościoła
Wydawało się to bardzo trudne do wykonania, ale udało się opracować pełną dokumentację niezbędną do przeprowadzenia remontu naszego kościoła. Dzięki wysiłkowi wielu specjalistów mamy przygotowany kompletny projekt. To szczegółowa i obszerna dokumentacja - przekonano się o tym podczas podsumowania prac, które wykonała pracownia konstrukcyjno-budowlana PROJGER Marcin Gierstun.
Prace zostały wykonane terminowo i teraz projekt zostanie przekazany do Lubuskiego Konserwatora Zabytków (celem wydania decyzji), a potem pozostanie już tylko uzyskanie pozwolenia na remont obiektu (w starostwie powiatowym). Ten etap ma się zakończyć do 31. grudnia br. To ważne, bo sfinansowanie remontu kościoła będzie wymagać ogromnych nakładów - parafia sama tego nie udźwignie. Trzeba będzie ubiegać się o środki z różnych źródeł, pisać projekty i wnioski. To jednak kwestia dobrze zaplanowanych działań przyszłych. Na dzisiaj - dzięki dofinansowaniu z Gminy Czerwieńsk - uregulowane są należności bieżące. Do zapłaty pozostanie ok. 8 tyś. zł. Profesjonalnie przygotowana dokumentacja to szansa na szybki i kompleksowy remont.
14.10.2016r.
Obradował Społeczny Komitet Remontu Kościoła
31.08.2016r.
Wizja lokalna i ocena stanu technicznego kościoła
15.07.2016r.
Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana kościoła
Nie później niż w 1852 roku architekt berliński August Soller sporządził projekty elewacji, detali, rzuty oraz przekroje kościoła w Nietkowie. Zostały one opublikowane w wydawnictwie Entwurte zu Kirchen, Pfarr - Und Schulhausern. Projektowany kościół miał posiadać 800 miejsc siedzących. Optymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej umożliwiło umieszczenie przez A. Sollera chóru organowego nad emporą poprzeczną łączącą dwie empory boczne. Realizacja projektu (z niewielkimi zmianami) nastąpiła dopiero za czasów proboszcza Fr. Bluhma. W 1866r. rozebrano stary kościół i rozpoczęto budowę nowego, który ukończono w 1867r. Jeszcze w 1865r. w pracowni Adolpha Seilera we Wrocławiu wykonano witraż figuralny dla okna w prezbiterium (przedstawienie Chrystusa). Ostatnim pastorem kościoła od 1925r. był Helmuth Reimann. W roku 1945 kościół został przejęty przez parafię rzymsko-katolicką. Konsekracja świątyni miała miejsce dnia 22 grudnia.
04.07.2016r.
Dokumentacja techniczna remontu kościoła
Na wniosek ks. proboszcza Marka Kidonia, Rada Miejska w Czerwieńsku podjęła uchwałę o przekazaniu dotacji na ochronę zabytków w 2016 roku z przeznaczeniem na opracowania programu prac konserwatorskich, ekspertyzy technicznej oraz wykonanie projektu budowlanego remontu kościoła p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Nietkowie.
To początek żmudnego procesu opracowania dokumentacji technicznej, który ma przygotować parafię do etapu realizacji remontu tego 150-letniego obiektu. Prace już trwają. I choć tego nie widać, to są już pierwsze efekty podjętych działań - przygotowano ekspertyzę konstrukcyjną i inwentaryzację architektoniczno-budowlaną naszego kościoła. Dokumenty zostały przygotowane przez specjalistów i w najbliższym czasie postaramy się przybliżyć informacje w nich zawarte.