maj 2018 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
MAJ 2018

31.05.2018r.

Uroczystość Bożego Ciała '2018 w Nietkowie           - więcej zdjęć w galerii

27.05.2018r.

Kaplica nabiera wyglądu ostatecznego

24.05.2018r.

Pojawia się szansa na budowę mostu w okolicach Pomorska

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jesienią powstanie fundusz dróg samorządowych, który umożliwi m.in. sfinansowanie budowy 22 mostów na rzekach i drogach Polski w ramach programu "Mosty dla regionów". Te priorytetowe inwestycje będą kosztować 2,3 mld zł. Uruchomiony zostanie nowy program rządowy, który umownie nazywany został "Mosty+". Będzie to dla rządu jeden z kluczowych programów rozwojowych.
Jak ogłosił premier, w ciągu kilku lat rząd zamierza zbudować 22 mosty w 9 województwach. To będą mosty na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i w wielu miejscach Polski. Powstaną zwłaszcza tam, gdzie są długie odcinki na rzekach bez mostu. Nowy projekt ma usprawnić komunikację dla celów gospodarczych, turystycznych i komunikacyjnych. Program "Mosty dla regionów" nie tylko będzie oznaczać budowę nowych mostów, ale również naprawę infrastruktury już istniejącej.
Budowa mostów w ramach programu "Mosty+" będzie dofinansowana w 80%, a minimalny wkład własny samorządów wyniesie 20%. To bardzo dobre warunki finansowania. Dofinansowanie dotyczyć będzie zarówno dokumentacji, jak i samej inwestycji. Przekazano też szczegóły dotyczące lokalizacji tych mostów. Jeden z nich ma powstać... w okolicach Pomorska. Most łączący gminę Czerwieńsk i gminę Sulechów jest na rządowej liście dwudziestu planowanych w pierwszej kolejności inwestycji. Program będzie realizowany do 2025 roku.
Gmina Czerwieńsk od lat zabiega o budowę mostu łączącego północną i południową część gminy. Powstaje właśnie nowa "Strategia Rozwoju Gminy Czerwieńsk na lata 2019-2023". Potrzeba budowy mostu jest już zapisana w projekcie dokumentu "wytłuszczoną czcionką" i - jak zapewnia Burmistrz Czerwieńska - władze gminy dokładają wszelkich starań, aby to zadanie było zrealizowane w programie rządowym. To szansa, którą trzeba wykorzystać. Trzymamy kciuki!

21.05.2018r.

Uroczystości komunijne w Nietkowie            - fotorelacja w galerii zdjęć

19.05.2018r.

Dni Czerwieńska rozpoczęte!            - więcej zdjęć w galerii

16.05.2018r.

Pogoda dopisała - festyn parafialny był udany             - więcej zdjęć w galerii

14.05.2018r.

Gminne obchody Dnia Strażaka '2018

Dzień Strażaka obchodzi  się 4. maja, kiedy Kościół Katolicki wspomina św. Floriana - patrona  strażaków. Święto  to jest okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów, wypadków  drogowych, powodzi czy innych lokalnych zagrożeń. Nierzadko płacą za to  najwyższą cenę... Wszyscy jednak wiedzą, że na strażaków zawsze  można liczyć.
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka nie miały charakteru radosnego świętowania. Rozpoczęły się tradycyjnie od uczestnictwa we mszy świętej, a następnie przemarszu nad zalew w Czerwieńsku. Tutaj odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka. Burmistrz Czerwieńska rozpoczął wystąpienie od minuty ciszy, którą uczczono tragiczną śmierć na służbie strażaka i ratownika Grzegorza Wesołowskiego (OSP Jarogniewice), człowieka o wielkiej miłości do psów i pełnego poświęcenia w niesieniu pomocy potrzebującym. Do sztandarów naszych jednostek OSP były przypięte czarne wstęgi symbolizujące żałobę. Uroczystości ograniczone zostały do krótkich wystąpień, wręczenia odznaczeń i okolicznościowych wyróżnień. Zawodów strażackich w tym roku nie rozegrano.

11.05.2018r.

Zawody wędkarskie

W nawiązaniu do pięknej pogody, wody i aktywnego wypoczynku informujemy, że w najbliższą niedzielę - 13 maja 2018 roku - odbędą się zawody koła wędkarskiego "SUMIK" w Nietkowie na rzece Odrze. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od godziny 5:00 do godziny 5:30.

Tradycyjne wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2018 koła wędkarskiego "SUMIK".

ZAPRASZAMY


09.05.2018r.

Kaplica powstaje w szybkim tempie

Budynek kaplicy to obiekt jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, przykryty dachem dwuspadowym konstrukcji drewnianej, z umieszczoną w kalenicy sygnaturką, posiadający poddasze nieużytkowe. Dach kryty będzie dachówką karpiówką. Obiekt wykonywany jest w technologii tradycyjnej i wyposażony w instalację elektryczną. Projekt zakłada, że poza realizacją obiektu podstawowego wykonane też będzie odnowienie istniejącego budynku gospodarczego. Wjazd i wyjazd na cmentarz pozostanie bez zmian. Dojście piesze generalnie też pozostanie bez zmian, ale zakłada się zmianę nawierzchni w alejce na dojściu wraz z placykiem przed kaplicą. Długość kaplicy - 8,20m, szerokość elewacji frontowej - 6,22m, powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 27,38m2, a wysokość całkowita to 9,55m.
Bardzo sprawnie przebiegają prace na budowie. Firma realizująca zadanie dwoi się i troi, aby solidnie wykonać kaplicę. Pogoda sprzyja, więc efektów końcowych można się spodziewać szybko. Postęp prac prezentujemy na załączonych zdjęciach.

07.05.2018r.

Lubuska Wieś Europejska - plebiscyt Gazety Lubuskiej

Dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej lubuskie wsie zmieniły swoje oblicze i zmienił się ich wizerunek. Stały się bardziej nowoczesne i innowacyjne, ale także wypiękniały. Te zmiany powodują, że przed ich mieszkańcami otwierają się nowe możliwości i perspektywy. Fundusze unijne pozwoliły na realizację wielu ważnych inwestycji, przeprowadzono kosztowne remonty i poprawiono jakość życia na wsi. Zadbane wioski są chętnie wybierane na miejsce zamieszkania, bo tętniąca życiem wieś to nie tylko piękne krajobrazy, ale też atrakcje oferowane przez lokalne stowarzyszenia.
Od kilku dni trwa plebiscyt Gazety Lubuskiej pod nazwą "Lubuska Wieś Europejska". Plebiscyt ten jest podzielony na trzy kategorie: sołtys / sołectwo, organizacja społeczna / stowarzyszenie oraz przedsiębiorstwo / rolnik. Głosować można codziennie do 31 maja, do godziny 22:00.
Wśród nominowanych do udziału jest również Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Udział w głosowaniu jest bardzo prosty - trzeba wysłać sms-a o treści LWO.6 pod numer 72355. Głosy są zliczane automatycznie, a każdy uczestnik otrzymuje potwierdzenie oddanego głosu oraz kod do bieżącego e-wydania Gazety Lubuskiej. Gazetę można przeczytać na komputerze, tablecie lub smartfonie. Koszt takiego sms-a jest równy kosztowi e-wydania GL. Można więc połączyć wsparcie dla Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa z opcją dostępu do najnowszych informacji i artykułów Gazety Lubuskiej. Udział naszego stowarzyszenia w tym plebiscycie jest dobrą okazją do promocji Nietkowa. Apelujemy więc do sympatyków stowarzyszenia i wszystkich mieszkańców Gminy Czerwieńsk o udział w głosowaniu i wsparcie dla Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa.

04.05.2018r.

Kolejny kasztanowiec uszkodzony w naszym parku...


02.05.2018r.

Dzień Flagi w Czerwieńsku...

Polska  flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i  czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi - odwagę  i waleczność. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku,  po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same  barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako  jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne.  Biało-czerwone barwy pochodzą z herbu o nazwie Orzeł Biały, który  funkcjonuje od 1295 roku. To jest biel orła i czerwień tarczy herbowej.

Kwestie  prawne polskich symboli narodowych reguluje ustawa o godle, barwach i  hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Została  ona uchwalona w 1980 roku, później była wielokrotnie nowelizowana. Z  okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w całym kraju odbyło się  wiele uroczystości, również w naszej gminie, a mieszkańcy udekorowali  swoje domy flagami państwowymi. Zamieszczamy zdjęcia z dzisiejszego  święta.

...oraz w Nietkowie


Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści