LIPIEC 2024
30.07.2024r.
Piękna panorama Nietkowa - zdjęcie wykonano od strony Odry
26.07.2024r.
Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo na drogach

Uwaga, uwaga! Rozpoczęły się już żniwa. To ważny czas dla naszych rolników. Jest to czas wzmożonych i intensywnych prac polowych, które wymagają szczególnej ostrożności na drogach i w ich pobliżu. W związku z tym apelujemy do rolników i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności.
Kierowcy:
- Zwracajcie uwagę na maszyny rolnicze poruszające się po drogach. Traktory, kombajny i inne sprzęty mogą poruszać się wolniej i zajmować więcej miejsca na drodze.
- Zachowujcie bezpieczny odstęp oraz cierpliwość podczas wyprzedzania maszyn rolniczych. Nerwy niczego nie przyśpieszą.
- Pamiętajcie, że niektóre drogi mogą być zabrudzone ziemią i resztkami roślinnymi, co może wpływać na przyczepność.
Rolnicy:
- Upewnijcie się, że Wasz sprzęt jest odpowiednio oznakowany i widoczny, zwłaszcza po zmroku. Sprawdzajcie to przy każdym wyjeździe z gospodarstwa.
- Dbajcie o to, aby maszyny były sprawne technicznie i nie stanowiły zagrożenia dla innych użytkowników dróg. Przed powrotem z pola oczyśćcie opony z błota i ziemi.
- Zgłaszajcie wszelkie awarie i utrudnienia na drogach, aby można było szybko zareagować. Zgłoszenia należy kierować do urzędu gminy lub do Policji (tel. alarmowy 112).
Wszyscy razem nie zapominajmy, że żniwa są bardzo ważnym czasem dla naszej społeczności. Dlatego wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo - zarówno prac polowych, jak i ruchu drogowego.
23.07.2024r.
Podziękowania dla wolontariuszy sprzątających plac zabaw
20.07.2024r.
Od 25 lipca 2024 roku podwyżka opłat za wodę i ścieki

W związku z powyższym, z dniem 25.07.2024 r. spółka POMAK wprowadza nowe ceny za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki na okres od 25.07.2024 do 24.07.2025 r. (pierwszy rok obowiązywania taryfy). Takie działanie jest zgodne z art. 24 f ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, który mówi, że nowa taryfa wchodzi w życie w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia na stronie internetowej Dyrektora RZGW we Wrocławiu - tj. 17.07.2024 r. Nowe stawki za wodę i ścieki będą obowiązywały od 25.07.2024 r.
17.07.2024r.
Zgłoszenie do gminy konieczności naprawy nawierzchni ulic gminnych w Nietkowie
15.07.2024r.
To już koniec papierowych legitymacji szkolnych

To koniec tradycyjnych, papierowych legitymacji szkolnych. Wszystkie nowe dokumenty będą wydawane już w formie plastikowej. Szkoły już od kilku lat miały możliwość wydawania plastikowych legitymacji szkolnych, ale nie wszystkie placówki edukacyjne z tego korzystały. Teraz już nie będą miały większego wyboru. Wszystkie legitymacje szkolne, które będą wydawane od 13 lipca 2024 roku, będą musiały być w formie plastikowego dokumentu. To koniec tradycyjnych, papierowych dokumentów.
Zmiana wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Oba akty prawne określają, jakie minimalne zabezpieczenia muszą mieć dokumenty publiczne, aby były odpowiednio chronione przed fałszerstwem. Stare, papierowe legitymacje szkolne nie spełniały tych wymogów, więc konieczne było wprowadzenie dokumentów plastikowych.
Wszystkie legitymacje szkolne, wydawane od 13 lipca, muszą być już w formie plastikowej. Jednocześnie papierowe wersje, które trafią do uczniów przed tym terminem, nadal zachowają swoją ważność aż do zakończenia przez nich nauki. Natomiast nowa wersja będzie miała takie same wymiary, jak karty kredytowe (86,5 × 53,98 mm) i mogą mieć elektroniczną warstwę bezstykową. Na nowej legitymacji będzie znajdowało się zdjęcie ucznia, imię i nazwisko, numer PESEL, nazwa i adres szkoły, nazwisko dyrektora, data wydania dokumentu, a także numer legitymacji. Natomiast na rewersie znajdzie się informacja o uprawnieniach do ulg m.in. na przejazdy środkami publicznego transportu. Nowe legitymacje będą musiały być potwierdzane holograficznymi naklejkami, wydawanymi do 30 września dla wszystkich uczniów.
13.07.2024r.
Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. W latach 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się samodzielnie rozprzestrzeniać. Okazało się, że jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Ze względu na swój wredny charakter roślina nazywana jest "zemstą Stalina". Powoduje degradację środowiska przyrodniczego, a sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje bardzo nieprzyjemne zmiany skórne u ludzi.
W 1956r. barszcz został uznany za atrakcyjną roślinę pastewną i zaczął być szeroko rozpowszechniany. Gatunek trafił do Polski w latach 60. XX wieku jako dar uczonych radzieckich. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową w latach 70-tych XX wieku. Po porzuceniu upraw barszcz Sosnowskiego zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W połowie lat 80-tych XX wieku w Polsce i w innych krajach zaniechano uprawy tej rośliny, wprowadzono ograniczenia w jego uprawie i zwalczano istniejące stanowiska. Od 2011 roku uprawa tego gatunku w Polsce wymaga specjalnego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Barszcz Sosnowskiego występuje również w naszym rejonie. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (np. bawełniane) nie stanowią żadnej ochrony, bo wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 2 dni. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło już do podrażnienia skóry należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W trakcie wakacyjnych wycieczek warto zadbać o bezpieczeństwo. Te informacje są ostrzeżeniem przed realnym zagrożeniem - prosimy o ostrożność!
10.07.2024r.
Nagroda dla klubu piłkarskiego LKS ODRA Nietków

Zarząd naszego klubu od lat prowadzi działania na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży. Te wieloletnie już działania przynoszą coraz lepsze efekty. Postępy w szkoleniu widoczne są na boiskach różnych lubuskich klubów. Nasi młodzi piłkarze z sukcesami rywalizują z drużynami innych klubów. Teraz przyszedł czas na kolejny sukces klubu LKS ODRA Nietków.
Departament Rozgrywek Krajowych PZPN przedstawił klasyfikację Pro Junior System w rozgrywkach lubuskiej 4 ligi po zakończonym właśnie sezonie rozgrywek 2023/2024.
Pro Junior System to program Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego celem jest promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach poprzez premiowanie występów młodzieżowców - a w szczególności własnych wychowanków - w rozgrywkach ligowych seniorów. Z satysfakcją informujemy, że nasza drużyna zajęła 5. miejsce w tej klasyfikacji i zgodnie z przyjętym regulaminem wiąże się to z nagrodą finansową - z benefitem w wysokości 5.000,- złotych brutto. Każda złotówka wpływająca na konto klubu cieszy Zarząd i sympatyków ODRY.
Widać że praca z naszą młodzieżą przynosi efekty. To dobrze rokuje na przyszłość. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój i sukcesy na boiskach.
08.07.2024r.
Wielka ofensywa inwestycji budowlanych na obiektach gminnych w Nietkowie
06.07.2024r.
Jak przetrwać falę upałów

Fala upałów przetacza się przez nasz region. Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób starszych, chorych na cukrzycę, nadciśnienie oraz mających problemy z sercem. Ostrożność powinny zachować także osoby przyjmujące leki. Jak przetrwać falę upałów?
- unikać wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (10:00-18:00),
- unikać nadmiernego nasłonecznienia, opalania - zawsze używać kremów ochronnych,
- nie zostawiać w aucie dzieci(!), zwierząt oraz materiałów łatwopalnych,
- nosić przewiewne ubranie, zakrywające jak największą powierzchnię skóry; nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne,
- pić regularnie duże ilości płynów, unikać napojów zawierających alkohol i cukier,
- spożywać lekkie posiłki, zwracając szczególną uwagę na świeżość składników; unikać wysiłku fizycznego,
- korzystać z chłodnych pryszniców i kąpieli (całkowicie zimny prysznic w trakcie upałów może spowodować szok termiczny),
- unikać dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami a temperaturą na zewnątrz,
- zamykać i zasłaniać okna w ciągu dnia; przebywać w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, szczególnie nocą,
- dbać o zwierzęta; nie dopuszczać do ich nadmiernego nasłonecznienia, zapewnić im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz wietrzyć pomieszczenia, w których przebywają,
- obserwować reakcje swojego organizmu podczas upałów, a w przypadku złego samopoczucia lub pogorszenia stanu zdrowia - zgłosić się do lekarza. Z tych rad warto skorzystać w upały.
03.07.2024r.
Wywóz odpadów komunalnych w 2. półroczu 2024 roku
Na wniosek mieszkańców informujemy, że harmonogram wywozu zmieszanych odpadów komunalnych (wystawianych w kubłach) i odpadów zbieranych selektywnie (worki) dla mieszkańców Nietkowa i Borynia w drugim półroczu 2024 roku przedstawia się w sposób podany w poniższej tabeli. Nastąpiły drobne korekty w terminach odbioru odpadów. Terminy wywozu tworzyw sztucznych będą połączone z odpadami zmieszanymi (kubły) - prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe daty odbioru odpadów.
Przypominamy też, że miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 32,00 zł od osoby, a wpłat dokonujemy na indywidualny numer rachunku bankowego.
Miesiąc | Odpady w KUBŁACH | PAPIER | TWORZYWA SZTUCZNE | SZKŁO | Odpady BIO |
LIPIEC | 5 , 19 | 12 | 5 | 16 | 12 , 26 |
SIERPIEŃ | 2 , 17 , 30 | 9 | 2 , 30 | 13 | 9 , 23 |
WRZESIEŃ | 13 , 27 | 6 | 27 | 10 | 6 , 20 |
PAŹDZIERNIK | 11 , 25 | 4 | 25 | 8 | 4 , 18 |
LISTOPAD | 8 , 22 | 2 , 29 | 22 | 5 | 16 |
GRUDZIEŃ | 6 , 20 | 30 | 20 | 3 | 13 |