maj 2016 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
Aktualności > Archiwum > ROK 2016

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

MAJ 2016


30.05.2016r.

Zebranie mieszkańców

Pani Sołtys zaprasza mieszkańców Nietkowa i Borynia na zebranie wiejskie, które odbędzie się w Wiejskim Domu Kultury 31 maja (wtorek), o godzinie 18:00. Porządek zebrania przewiduje przyjęcie sprawozdania z realizacji funduszu sołeckiego w 2015 roku, omówienie spraw związanych z przejęciem obiektu WDK przez sołectwo, a także omówienie spraw bieżących - w tym komunikaty, wnioski i pytania mieszkańców.
Zachęcamy mieszkańców do aktywnego udziału w zebraniu.

28.05.2016r.
Warto czytać książki
Biblioteka Publiczna w Nietkowie i nasz Wiejski Dom Kultury przystąpiły do Wojewódzkiego konkursu „Tutlandia”. Przygodę z Tutlandią realizowano podczas cyklu czterech spotkań z młodzieżą szkolną. Warto dodać, że na naszych spotkaniach mieliśmy najmłodszą TUTKĘ i TUTKA w województwie lubuskim - Oliwię Nowara i Dawida Przymusa. Pierwsze spotkanie odbyło się w obecności rodziców uczniów klas 1-3. Dzieci na „magicznym dywanie” słuchały wybranych fragmentów książki pt. „Tutlandia” napisanej przez Agnieszkę Glinko. Po każdym wysłuchanym rozdziale była przeprowadzona rozmowa. Okazało się, że dzieci cudownie rozumieją wysłuchany tekst. Podczas każdego ze spotkań brały udział w grach i zabawach dydaktycznych związanych z książką „Tutlandia”. Wszystkie spotkania odbywały się przy słodkim poczęstunku i soczku. Sponsorem nagród i poczęstunku był p. Bogdan Huzarewicz oraz Miejsko-Gminna Biblioteka w Czerwieńsku.
Ważne też jest to, że nasz projekt został już wyróżniony na stronie internetowej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze (www.BibliotekarzLubuski.pl). Na końcowe wyniki czekamy z zniecierpliwością, a główną nagrodą jest spotkanie z autorką.
Karolina Nowara, Agnieszka Zgoda

26.05.2016r.

Ołtarze na Święto Bożego Ciała '2016        (każdy ołtarz w czterech ujęciach)


23.05.2016r.

Reprezentacja Nietkowa w uroczystościach gminnych             - więcej zdjęć w galerii


21.05.2016r.

Ruszył korowód - ruszyły Dni Czerwieńska             - więcej zdjęć w galerii


20.05.2016r.

Działania Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa i OSP Nietków


19.05.2016r.

Zawody wędkarskie

Jakby komuś było mało imprez organizowanych z okazji Dni Czerwieńska, to informujemy, że w najbliższą niedzielę - 22 maja 2016 roku - odbędą się również zawody koła wędkarskiego "Sumik" w Nietkowie na rzece Odrze. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od godziny 5:00 do godziny 5:30.
Tradycyjne wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix koła wędkarskiego "Sumik".

ZAPRASZAMY


18.05.2016r.
Dni Czerwieńska '2016
Piątek to zmagania uczniów szkół podstawowych w Turnieju o Puchar Przechodni Burmistrza Czerwieńska. Zanim jednak uczniowie staną w turniejowe szranki, przemaszerują korowodem ulicą Zielonogórską, odbierając po drodze klucze do bram miasta z rąk Burmistrza Czerwieńska. Tego samego dnia od godz. 15:00 zapraszamy na plac przy zalewie do "Bajkowego świata Pana Kleksa". Przygotowano wiele atrakcji, słodkich upominków i nagród.
W sobotę przegląd dokonań scenicznych najmłodszych artystów. Wystąpią przedszkolaki, zespoły taneczne i wokalne, czas na swoje prezentacje będą miały również szkoły podstawowe z Czerwieńska, Nietkowa i Nietkowic oraz finaliści PRO ARTE z Gimnazjum, a także sekcje wokalne i taneczne MGOK, WDK i świetlic wiejskich. Nie zabraknie również występów gościnnych. Gwiazdą Dni Czerwieńska będzie zespół LOKA - koncert o godz. 20:30.
Niedziela to już od 10 lat wielka biesiada. Festiwal Piosenki Biesiadnej - w tym roku jubileuszowy - będzie z nutką country. Na scenie zaprezentuje się 15 zespołów. Wystąpią także zdobywczynie Grand Prix 8. edycji Festiwalu - zespół Nietkowianki, a gwiazdą wieczoru będzie Grupa Rogala.

17.05.2016r.

Kolejne miejsca w Nietkowie nabrały wiosennego wyglądu


16.05.2016r.

Udana impreza plenerowa w Skansenie Fortyfikacyjnym Czerwieńsk


13.05.2016r.

Eksplozja zieleni w Nietkowie


11.05.2016r.
Turniej ORLIKÓW w Nietkowie
Sport rekreacyjny (masowy) stanowi formę czynnego wypoczynku z zachowaniem współzawodnictwa jako czynnika motywującego. Jego zadaniem jest m.in. odprężenie po pracy lub nauce, regeneracja sił, utrzymanie sprawności fizycznej oraz dobrego stanu zdrowia. Powoduje wzrost tolerancji wysiłku fizycznego oraz zwiększenie siły mięśniowej stabilizującej stawy. Jest jednym z czynników przyczyniających się do zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Wielkie znaczenie ma także sport dzieci i młodzieży, który stanowi ważny element wychowania, właściwego rozwoju i zapobiegania chorobom. Na tym ostatnim zadaniu koncentruje się w działalności Zarząd LKS ODRA Nietków.
Oczywiście, drużyna seniorów jest wiodącą. Pierwsza drużyna to prestiż i duma klubu, ale nie zapomina się o pracy z młodzieżą. Od kilku lat w naszym klubie działają z sukcesami drużyny Żaków, Orlików i Juniorów. W tych drużynach trenuje kilkadziesięciu młodych zawodników. W ostatnią niedzielę na boisku w Nietkowie został zorganizowany turniej ORLIKÓW. To był spory wysiłek organizacyjny, ale wszysko było przygotowane wzorowo.
Pomoc i mobilizacja młodzieży przez rodziców jest niezbędna i nieoceniona. Zapał i wola walki o każdą piłkę zasługuje na wsparcie i doping sympatyków piłki nożnej. Z pewnością z tych młodych zawodników już niedługo będziemy mieli sporo radości. Prawdę mówiąc już teraz widać wielu utalentowanych młodych piłkarzy. Spora w tym zasługa trenera, który potrafi rozwijać indywidualne umiejętności piłkarzy, a jednocześnie przygotować całą drużynę do rozgrywek. W sposób naturalny dobrze wyszkoleni juniorzy zasilą drużynę seniorów. W miejsce juniorów wejdą "młodziki", a ich z kolei zastąpią "orliki" i "żaki". Praca z młodzieżą jest niezmiernie ważna dla przyszłości klubu. Tak ODRA wychowuje następców.

09.05.2016r.
Dzień Strażaka w naszej gminie
Dzień Strażaka w różnych formach istnieje w większości państw europejskich od ponad 150 lat. Tradycyjnie obchodzi się go 4 maja, kiedy Kościół Katolicki wspomina św. Floriana - patrona strażaków. W tym dniu obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka ustanowiony na pamiątkę pięciu australijskich strażaków, którzy zginęli na służbie.
Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia ludzi, którzy żyją według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Strażacy ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych, powodzi czy innych lokalnych zagrożeń. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. Świadectwem ich pracy i zaangażowania w służbie jest niesłabnące od lat zaufanie społeczne. Wszyscy wiedzą, że na strażaków można liczyć.
Gminny Dzień Strażaka obchodzony był w tym roku w Nietkowicach, gdzie strażnicy OSP nadano imię Wacława Szymczaka - osoby cieszącej się ogromnym autorytetem wśród lokalnej społeczności zaodrza. Tradycją jest, że w tym dniu na uroczystych zbiórkach wręcza się wyróżnienia i odznaczenia dla strażaków. Wysiłek strażaków z OSP NIetków również został dostrzeżony [wyróżnieni na zdjęciach]. Stałym elementem obchodów tego święta jest również rywalizacja jednostek OSP w ramach zawodów sportowo-pożarniczych. OSP Nietków zawsze stara się wypaść w tej rywalizacji jak najlepiej. Tegoroczne zmagania drużyn były emocjonujące. Sprzęt płatał figle, ale rywalizacja przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Podsumowując wyniki: zwyciężyła drużyna z Czerwieńska, a OSP Nietków zajęła drugie miejsce wśród wszystkich jednostek gminy. Pamiętając o poświęceniu i wysiłku wkładanym w każdą akcję, z okazji Dnia Strażaka dziękujemy wszystkim strażakom - szczególnie OSP Nietków - i życzymy zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

07.05.2016r.

Zespół RYTM wyróżniony na szczeblu wojewódzkim

6 maja w Domu Kultury w Międzyrzeczu odbył się Wojewódzki Konkurs Piosenki Dziecięcej "Pro Arte". Naszą gminę i powiat reprezentował zespół RYTM z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nietkowie. Należy przypomnieć, że wcześniej były eliminacje gminne, powiatowe i dopiero rywalizacja na szczeblu województwa. Poziom wykonawców z całego województwa lubuskiego był bardzo wysoki, ale i zróżnicowany pod względem muzycznym. Co jest bardzo istotne, że wykonawcy byli z większych miejscowości - takich jak: Zielona Góra, Gorzów, Trzciel, Sulechów ... i mam na myśli naszą małą szkołę, która poziomem artystycznym wywarła wrażenie na jury konkursu. Zespół RYTM wyśpiewał sobie w tym konkursie wojewódzkim wyróżnienie, a także udzielił wywiadu do telewizji regionalnej. Kolejny sukces zespołu RYTM sprawia, że zaangażowanie będzie jeszcze większe, a zamiłowanie do muzyki pozostanie na zawsze w sercach dzieci.
nauczyciel muzyki - mgr Iwona Klamecka

05.05.2016r.

Zaproszenie na V piknik forteczny

W imieniu organizatorów zapraszamy na V piknik forteczny do Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk, który odbędzie się w dniach 14-15.05.2016r. Przewidziano wiele atrakcji, a przebieg tej oryginalnej imprezy będzie wyglądał następująco:
Sobota (14.05.2016r.) - 11:00 Rozpoczęcie pikniku fortecznego (flaga na maszt i przemówienia).
11:20 Inscenizacja „Zdobywanie BUNKRA 765”. Od 11:30 do 19:00 obiekty 763, 764, 765, 766, 770 oddane do zwiedzania.
11:30 Otwarcie wszystkich atrakcji pikniku z kuchnią polową i placem zabaw dla dzieci.
Do godziny 18:00 udostępniona będzie dla zwiedzających strzelnica ASG, wystawa makiet obiektów Oderstellung i MRU, twórczość modelarska Sławka Mielczarka, rejsy motorówką. Od 16:00 do rana ognisko (możliwość upieczenia kiełbasek).
20:00 - Zakończenie części oficjalnej pikniku i rozpoczęcie części rozrywkowej (dyskoteka).
Podczas trwania pikniku możliwe będzie oglądanie dioram grup rekonstrukcyjnych, przejażdżki motocyklami
z koszem, zwiedzanie obiektów (każdy obiekt ma inną tematykę wystawy), na miejscu dostępny też będzie punkt gastronomiczny "Kuchnia polowa z przysmakami wojskowymi i nie tylko", plac zabaw dla dzieci i stoisko z zabawkami.
W obiekcie 766 dostępne również będą atrakcyjne pamiątki ze Skansenu Fortyfikacyjnego Czerwieńsk.
W niedzielę (15.05.2016r.) od 10:00 do 14.00 zwiedzanie obiektów skansenu fortyfikacyjnego i wystawa makiet obiektów Oderstellung i MRU oraz twórczości modelarskiej Sławka Mielczarka. Piknik Forteczny to atrakcja turystyczna naszej gminy. Odbywa się tylko raz w roku i dlatego mocno zachęcamy do udziału w tej imprezie. Można zaplanować sobie wycieczkę rowerową, bo obiekty skansenu fortyfikacyjnego znajdują się nad Odrą - tylko kilka kilometrów od Nietkowa.


02.05.2016r.

Nawet przedszkolaki wiedzą, że jest Święto Flagi

Z okazji przypadającego na 2. maja Święta Flagi Rzeczposoplitej Polskiej w Niepubllicznym Przedszkolu w Nietkowie odbyły się tematyczne zajęcia o naszej Ojczyźnie. Dzieci wykonały na tę uroczystość  flagi i przypięły do ubrań kotyliony w barwach narodowych. Podczas zajęć przypomniano sobie  symbole narodowe - flagę, godło oraz hymn. Uczono się też wiersza pod tytułem "Barwy  ojczyste". Dzieci obejrzały film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej pt. "Polak  Mały", który przybliżył im znaczenie symboli narodowych.  Przedszkolaki wykazały się też wiedzą o Polsce i znajomością mapy. Patriotyzmu trzeba uczyć się od najmłodszych lat, a tak dobrze przygotowane i przeprowadzone zajęcia na długo pozostaną w pamięci młodych obywateli naszego kraju.

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści