czerwiec 2016 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
Aktualności > Archiwum > ROK 2016

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

CZERWIEC 2016


29.06.2016r.

Początek wakacji na pikniku w WDK Nietków


27.06.2016r.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Upalna pogoda towarzyszyła uroczystościom zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Mimo tego, w piątek, wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice byli uśmiechnięci i zadowoleni. Kolejny rok nauki dla 134. uczniów został zakończony. To był dobry rok, bo uczniowie zdobyli wiele ważnych wyróżnień i często zwyciężali w rywalizacji z innymi szkołami. Dzieci wróciły do domów ze świadectwami, dyplomami i nagrodami. Nadszedł dla nich czas upragnionych wakacji i wypoczynku. Wszystkim życzymy radosnych, pogodnych i - przede wszystkim - bezpiecznych wakacji. A najlepsze wakacje będą wtedy, gdy po ich zakończeniu wszyscy z radością i zapałem spotkamy się na rozpoczęciu szkoły.


24.06.2016r.
Piknik Rodzinny na wesoło
Kolejne świetne popołudnie spędziły dzieci wraz z rodzicami w szkole podstawowej na II. Pikniku Rodzinnym. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci i ich rodziców były konkurencje Turnieju Drużyn Rodzinnych w rywalizacji o tytuł Super Rodzinki oraz mecz piłkarski o Puchar Dyrektora Szkoły "Synowie kontra Ojcowie". Były wielkie emocje, zacięta rywalizacja, nagrody, grill i słodkości. Piknik Rodzinny to pomysł na miłe popołudnie, zacieśnianie rodzinnych więzi i aktywne spędzanie czasu wolnego z mamą i tatą. Szczególnie cieszy zaangażowanie i aktywność rodziców - zasłużone brawa i oklaski! Teraz wszyscy mogą już myśleć o wakacyjnym wypoczynku.

23.06.2016r.
Finał przygody z Tutlandią          - więcej zdjęć w galerii
Uroczyste spotkanie z autorką książki "Tutlandia" panią Agnieszką GINKO było finałem przygody, w której brały udział dzieci z Nietkowa. W spotkaniu udzięło udział ponad 100 osób - delegacji dzieci z opiekunami (przedszkolaki i młodzież szkolna z Nietkowa, Czerwieńska oraz Płotów). Osobiste spotkanie z autorką książki było główną nagrodą dla zwycięzców rywalizacji, bo grupa dzieci z Nietkowa zwyciężyła w projekcie pn. TUTLANDIA. BAWIMY SIĘ W BIBLIOTECE. W projekcie tym udział brało 13 placówek bibliotecznych z województwa lubuskiego.
Projekt był realizowany przez Wiejski Dom Kultury i Publiczną Bibliotekę w Nietkowie. Dzięki zaangażowaniu p. Agnieszki Zgody i p. Karoliny Nowara dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Projekt był realizowany w cyklu 4 spotkań, na których były różne gry i zabawy dydaktyczne związane z książką oraz rozmowy kierowane na podstawie książki "Tutlandia". To było miłe podsumowanie projektu. Gratulujemy!

22.06.2016r.
Przedszkolaki świętowały z całych sił
Fantastycznie było we wtorek w naszej szkole! Świętowały przedszkolaki z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas najmłodszych wspólnie z przedszkolakami z Lasek. W sumie - poza uczniami - było w szkole ponad sto osób. Klaun Bodzio ze swoją szaloną zabawą porwał wszystkie maluchy do wspólnych harców i rywalizacji. Były biegi, skoki, tasiemce, zabawy z chustami, dziwne pozy i duża dawka śmiechu. Było bardzo głośno, dynamicznie, a wspaniałą atmosferę dopełniły skoki na dmuchanym zamku, balony i cukrowa wata. To było wspaniałe powitanie wakacji, które zbliżają się wielkimi krokami. Wszystkim przedszkolakom życzymy udanego wypoczynku.

21.06.2016r.
Projekt edukacyjny został zakończony
Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa w grudniu 2015r. podpisało umowę z Fundacją Banku Zachodniego WBK S.A. na przyjęcie darowizny przeznaczonej na realizację projektu "W pracowni mistrza - nie ma sztuki bez fantazji". Ten projekt był realizowany w formie warsztatów artystycznech przez naszą szkołę podstawową. Warsztaty odbywały się pod fachową opieką p. Joanny Wojtaszek w szkolnej gliniarni. Ciekawe zajęcia rozwijały wyobraźnię, kreatywne myślenie, świetnie wpływały na koordynację wzrokowo-ruchową i doskonaliły sprawność manualną. Rozwinęły też twórcze podejście dzieci do pracy. Na zajęciach były tworzone ozdoby i przedmioty użytkowe, prezenty i dekoracje świąteczne. Spora grupa uczniów i rodziców uczestniczyła w tych zajęciach. Pozostały ciekawe prace i miłe wspomnienia. Mamy nadzieję, że rozpoczęta współpraca z Fundacją Banku Zachodniego WBK S.A. będzie kontynuowana w przyszłości.

20.06.2016r.

Zakończenie sezonu LKS ODRA Nietków         - więcej zdjęć w galerii


16.06.2016r.

Kiedy będzie gotowa przystań w Nietkowie?

Nie mamy szczęścia z dokończeniem budowy przystani rzecznej w Nietkowie. Ostatnie wiadomości nie są dobre… Kolejny przetarg na budowę 10 małych przystani na Odrze musiał zostać unieważniony. To oznacza, że oddanie naszej przystani do użytkowania w tym roku staje pod znakiem zapytania. Nowa Sól po raz kolejny musiała unieważnić przetarg na dokończenie budowy 10 małych przystani na lubuskim odcinku Odry.
W odniesieniu do przystani w Nietkowie przetarg przewidywał dokończenie przystani wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń na użytkowanie obiektu, pogłębienie akwenu przystani poprzez usunięcie namułu o łącznej ilości około 4000 m3, a także usunięcie tymczasowej grobli odcinającej nurt rzeki Odry od akwenu przystani w Nietkowie w ilości ok. 700 m2. To było już drugie podejście i ponownie nie przyniosło rozstrzygnięcia z powodu zbyt dużych kwot, jakie znalazły się w ofertach (wpłynęły cztery). Oferenci chcieli dokończyć prace przy przystaniach za kwotę od 4,4 do 4,8 mln zł. I mimo, że wspomniane kwoty są już dużo niższe niż w przypadku pierwszego przetargu, to jednak wciąż zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe zarówno samego miasta, które jest liderem projektu, jak i innych gmin, gdzie wspomniane przystanie mają powstać.
Przypomnijmy: po wielu ubiegłorocznych zawirowaniach i kłopotach cała inwestycja miała być zrealizowana w tym roku. Dziś już wiemy, że na pewno przesunie się znacznie w czasie. Według umowy, wykonawca powinien zrealizować prace w ciągu 140 dni od jej podpisania. Tymczasem wciąż nie udało się wyłonić wykonawcy... Wiemy, że w najbliższym czasie zorganizowane zostanie w związku z tym spotkanie wszystkich wójtów i burmistrzów, zaangażowanych w całe przedsięwzięcie. Samorządy nie mają już „na karku” terminów unijnych, inwestycja może być więc realizowana „ze spokojem”. Minusem przeciągającej się sprawy jest jednak stracony [pod kątem korzystania z przystani] sezon rejsowy. Inwestycja, jeśli dojdzie w końcu do skutku, zakończy się w momencie zakończenia sezonu wycieczkowego po rzece statkami Zefir i Laguna. Widząc taki rozwój sytuacji poziom optymizmu mieszkańców spada z miesiąca na miesiąc...

13.06.2016r.

Złota FANFARA dla Nietkowianek

Sezon festiwalowy bardzo udanie rozpoczął nasz flagowy zespół NIETKOWIANKI, który na XI Festiwalu "MUNDUROWO na LUDOWO" w Górzynie zdobył I miejsce. Jury przyznało też zespołowi ZŁOTĄ FANFARĘ 2016 za występ podczas rywalizacji, w której brało udział aż 19 zespołów.

To spory sukces dla zespołu, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności i sporo pracował nad aranżacjami nowych utworów. Przekazujemy słowa uznania, gratulacje i życzymy dalszych udanych występów na scenie.

Więcej o festiwalu w Górzynie znajdziecie na stronie Magazynu Lubuskiego.


11.06.2016r.
XIV. Gminny Konkurs Ortograficzny
Już czternasty raz w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym rywalizowało 24 uczniów ze szkół podstawowych gminy Czerwieńsk. Możemy poszczycić się nie lada sukcesem, ponieważ główne nagrody trafiły do naszych uczniów. Pierwsze miejsce w kategorii "Mały Mistrz Ortografii" zdobyła Amelka Rudnicka (klasa III), a w kategorii uczniów starszych "Mistrzem Ortografii" została Martyna Marciniak (klasa VI).
Świetnie przygotowani w tym roku uczniowie zdobyli również pierwsze miejsca w kategorii drużynowej. Tym samym Puchary Przechodnie Gminnego Konkursu Ortograficznego "Mały Mistrz Ortografii" oraz "Mistrz Ortografii" wróciły do szkoły podstawowej w Nietkowie. Brawa i gratulacje dla dzieci, rodziców i dla nauczycieli.
Dyrektor Szkoły Beata Kłos-Wygas

10.06.2016r.
Mamy pracownię multimedialną w WDK
Z przyjemnością informujemy, że 9 czerwca odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia pracowni multimedialnej w WDK Nietków. Obecni byli: Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus, Prezes ZLOP Romuald Malinowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Jędras wraz z radnymi, Sołtys Nietkowa Halina Kaźmierczak, Dyrektor szkoły Beata Kłos-Wygas, Członkowie Zarządu Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa, mieszkańcy i spora grupa dzieci i młodzieży.
Pracownia powstała dzięki pomysłowi i pracy członków Stowarzyszenia przy współfinansowaniu ze środków Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, które zostały przekazane na realizację projektu "Dobry Start Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa" w ramach konkursu "Trampolina - regionalny program wspierania inicjatyw obywatelskich".
Zapraszamy dzieci, młodzież, osoby aktywne zawodowo i osoby starsze do korzystania z nowych możliwości, które pojawiły się w naszym Domu Kultury. W ramach projektu będą jeszcze prowadzone zajęcia pokazowe dla wszystkich chętnych od 20 do 24 czerwca - warto przyjść i zapoznać się z możliwościami jakie daje sprzęt zainstalowany w tej sali. Oferta jest kierowana szczególnie do osób, które otrzymały komputery od Gminy Czerwieńsk. Pojawiają się też ciekawe, nowe inicjatywy organizacji spotkań inegracyjnych mieszkańców w tej pracowni. Pierwsze z nich odbędą się już w dniach 16 i 21 czerwca -  będziemy wspólnie kibicować naszej reprezentacji. To pozytywne zmiany w Nietkowie.

09.06.2016r.
Policjanci wręczyli Sandrze nagrodę
Uczennica klasy III naszej szkoły podstawowej - Sandra Kaczor - otrzymała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "MÓJ PRZYJACIEL LUPO" zorganizowanym przez Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Fundacją Contra Crimen. Dzisiaj odbyło się w naszej szkole miłe spotkanie wyróżnionej Sandry z przedstawicielami Komendanta Wojewódzkiego Policji z Gorzowa, podczas którego pogratulowano Sandrze pomysłu, wykonania ciekawej pracy i... wręczono jej nagrody. Zrobiona to na forum całej klasy, więc każdy z uczniów chętnie pozował do wspólnego zdjęcia. My również gratulujemy zdolnej uczennicy i życzymy jej powodzenia oraz sukcesów w kolejnych konkursach.

08.06.2016r.
Festyn sportowy na boisku ODRY Nietków
Ludowy Klub Sportowy ODRA Nietków zaprasza 18 czerwca mieszkańców i sympatyków piłki nożnej na imprezę plenerową, która będzie zakończeniem sezonu rozgrywek 2015/2016. Szykuje się wiele atrakcji, jak turniej najmłodszych drużyn, mecz JUNIORZY kontra RODZICE, możliwość wspólnego obejrzenia meczu Portugalia - Austria, a wieczorem zabawa plenerowa przy muzyce lat 80-tych i 90-tych. Organizatorzy zapewniają stoiska z ciepłymi i zimnymi napojami, ciasto, kiełbaski i inne smakołyki. A ponieważ Gmina Czerwieńsk nie organizuje festynów wiejskich w tym roku, warto skorzystać z tej oferty i zaplanować spędzenie popołudnia na boisku ODRY Nietków. Zapraszamy!

07.06.2016r.

Zawody wędkarskie


W najbliższą niedzielę - 12 czerwca 2016 roku - odbędą się zawody koła wędkarskiego SUMIK w Nietkowie na rzece Odrze. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od godziny 5:00 do godziny 5:30.
Wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2016 koła wędkarskiego SUMIK.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY


06.06.2016r.
Kościół w Nietkowie wymaga dobrze zaplanowanego remontu
Rodzina von Rothenburg - dawni właściciele Nietkowa - w czasach średniowiecza wyznawała katolicyzm, ale z początkiem reformacji stali się oni zagorzałymi zwolennikami Lutra. W XV wieku wybudowali w Nietkowie maleńki kościółek. To były początki naszego kościoła. Świątynia stała się jednym z kilku miejsc pochówku członków rodziny von Rothenburg. Pierwsza wzmianka o pochówku w kościele pochodzi z 1553 roku. Wówczas zmarła Anna von Rothenburg, starsza siostra właściciela Nietkowa Hansa von Rothenburg. Pochowano ją w podziemiach nietkowskiego kościoła. Tam też dokonywano kolejnych pochówków. W latach 1592-1612 Rothenburgowie zgodzili się na działalność w Nietkowie prześladowanego na Śląsku pastora Georga Prätoriusa. Dzięki publikacji „Presbyterologie des Evangelischen Schlesiens” z 1782 roku wiemy, że parafia ewangelicka w Nietkowie obejmowała Nietków, Laski i Sudoł.
August Soller, znany niemiecki architekt, przygotował projekt nowego kościoła, a w 1866 roku pastor Fr. Bluhm rozpoczął budowę nowej, większej świątyni (dotychczasową zniszczono). Poświęcenia nowego obiektu dokonano rok później - w 1867 roku. Jest to dla nas ważne, bo od tego roku kościół w Nietkowie funkcjonuje w obecnym kształcie.
Ten krótki rys historyczny jest potrzebny, aby uzmysłowić sobie, że nasz kościół (wpisany do rejestru zabytków pod numerem L-343/A z 24.08.2009 roku) ma już 150 lat. Jak na obiekt sakralny nie jest to dużo, ale wymaga należytej opieki i ochrony, bo lata robią swoje… Doprowadzenie obiektu do pełnej świetności będzie procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania wielu specjalistów. Trzeba to zrobić w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Rozpoczęły się prace inwentaryzacyjne i przygotowanie dokumentacji. Ten proces (choć mało widoczny) wymaga sporo wysiłku organizacyjnego, ale i nakładów finansowych. To wielkie wyzwanie dla naszej parafii. W miarę postępu prac będziemy informować mieszkańców o podejmowanych działaniach.

03.06.2016r.
Przedszkole Niepubliczne przygotowało Dzień Rodziny
2 czerwca w przedszkolu uroczyście świętowano Dzień Rodziny, nawet pogoda okazała się  łaskawa i po tylu deszczowych dniach świeciło słońce. Dzieci zaprezentowały licznie przybyłym gościom ciekawy program artystyczny oraz wręczyły śliczne prezenty - kolorowe breloczki ze zdjęciami i portrety swoich rodziców. Wszystkich urzekła piękna scenografia, wierszyki recytowane przez dzieci i wykonywane przez nie piosenki. Po części artystycznej rodziny udały się na plac zabaw na wspólne grillowanie. Czas minął szybko i w radosnej atmosferze, a dzieci wróciły do domów z kolorowymi buziami i balonami. To była miła impreza integracyjna. Przekazujemy podziękowania dla całego personelu przedszkola za przygotowanie dzieci i całej tej uroczystości oraz za smaczny poczęstunek. Chce się więcej takich imprez.

01.06.2016r.
Dzień Dziecka w naszej szkole
Dzień Dziecka jest zawsze bardzo wesoło obchodzony w naszej szkole. Mimo deszczowego poranka również w tym roku udał się znakomicie. Na uczniów czekało w szkole mnóstwo atrakcji - takich jak: malowanie buzi, loteria fantowa, rozgrywki sportowe i zręcznościowe oraz konkurs talentów muzyczno - tanecznych. Dziś był "dzień bez lekcji i tablicy", za to wiele ruchu i świetnej zabawy. Dobre humory i mnóstwo smakołyków jakie przygotowali dla dzieci rodzice wypełniły ten pełen atrakcji dzień. Przekazujemy serdeczne podziękowania rodzicom i sponsorom za wielką, nieocenioną pomoc w organizacji Dnia Dziecka. Wiecej informacji można znaleźć na stronie internetowej szkoły.

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści